Προς το περιεχόμενο

Καλύτερα Παράφωνος παρά Βουβός και Άφωνος (?)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς το άσμα είναι "μαλακό" για τα γούστα μου, αν και ομολογώ πως αν το άκουγα κάπου έξω δεν θα με χάλαγε κάτι. Υπάρχει ποιότητα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ noe13  @ otto## - α ρε πονηρόφατσες... μια χαρά πήγε (χωρίς παιδιά ευτυχώς) κι όταν με το καλό έληξε, το άσμα χρησιμοποιήθηκε για λίγο και σε άλλες ως φοίνικας που αναγεννιόταν από τις στάχτες του ξαναγραφόμενο υποτίθεται δια εκάστην... μέχρι να βρεθεί στο δρόμο μου η Σοφία που δεν το έχαψε ότι γράφτηκε γι αυτήν και για να με τιμωρήσει με παντρεύτηκε... :P ;D ;D ;D

 

 

 

Α καταλαβα,σαν τον elton john κ το candle in the wind!!! ;D ;D ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!

 

Δε ξερω με ποια σειρα να τα γραψω...

 

Πρωτιστως, αυτο που μου αρεσε ειναι οτι το τραγουδι ειναι αυθεντικο, προσωπικο. Κατα δευτερον, περναει πολυ ομορφα τη μελαγχολια του.

 

Τα παραφωνα ειναι να χαμε να λεγαμε, γιατι δεν ειναι παραφωνο στα δικα μου αυτια. Ίσως μπηκες λιγο αποτομα στην αρχη και σε ενα σημειο ακομη (εκει πχ που πατας το "δικο του ρυθμο"), αλλα that s all. Νομιζω αφορα περισσοτερο στο φραζαρισμα που τονιζει ο SF συχνα ειναι δυσκολο κεφαλαιο για τους ερασιτεχνες τραγουδοποιους και δεν βγαινει σε ολους το ιδιο ευκολα.

 

Κατα δευτερον θα συμφωνησω με τα παιδια, με βαση την φωτο σου περιμενα πολυ μπασσο, ειναι και ο αυστηρος τονος που εχεις πολλες φορες στο noiz ( :) ) αλλα μας εξεπληξες :)

 

 

 

 

υπάρχουν πολλές φορές όταν επισκέπτομαι την κατηγορία των clips, που νοιώθω άβολα όταν καλούμαι να εκφέρω την γνώμη μου για την δημιουργική έκφραση κάποιου, γιατί αισθάνομαι (ειδικά αν αυτό που έχω να πω δεν είναι "ευχάριστο") ότι κριτικάρω εκ του ασφαλούς... ::)

 

...

 

έτσι το θεωρώ ιδανικό για να "εκτεθώ" κι εγώ και το "ανεβάζω" χωρίς δεύτερη σκέψη βορά στο πλήθος... θάψτε ελεύθερα... 8) ;D ;D ;D

 

 

 

Δεν ξερω πως να το θεσω αυτο, αλλα θα προσπαθησω. Οντας ο ιδιος ακραια φαλτσος (και ισως πολυ περισσοτερο απ οτι αντιλαμβανομαι), πιστευω πως η "εκθεση" ειναι αναγκαιο κακο / καλο. Δεν γινεται να βελτιωθεις χωρις αυτη, παροτι ισως εκεινη τη στιγμη η κριτικη μπορει να ειναι μεγαλο "πληγμα". Αλλα, όπως και να χει, και το πιστευω ακραδαντα, τα τραγουδια εχουν δικια τους ψυχη, και το να μενουν κλειδωμενα για παντα επειδη λιγο χανει εδω και λιγο πασχει εκει ειναι λαθος. Μοιραζομαστε αυτο που ειμαστε, ειναι στην τελικη ειλικρινες.

 

 

Επιπλεον, αν κρινω απο την ηλικια που δηλωνεις στο προφιλ σου, ησουν τοτε στην ηλικια που πολλα μελη του νοιζ προσπαθουν σημερα να αυτοψυχαναλυθουν με τη μουσικη (υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως αυτη του Σαμυ που ειναι κατα πολυ νεωτεροι βεβαια :) :) )

 

Μπραβο, περιμενουμε ν ακουσουμε κι αλλα :)

 

ΥΓ: Αλλη μια φορα που επαληθευεται οτι το θεμα "γυναικα" δεν λυνεται με τραγουδια -και οταν λυθει, επερχεται η "παντοφλα" :)

 

 

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακουμε πονηματα μας απο το μακρινο παρελθον τα πραγματα ειναι δυσκολα . Δυσκολο να κρυφτει το dated του πραγματος, σε συνδυασμο δε με μουσικά κριτηρια αλλων εποχων, και με ωριμοτητα που ειναι αντιστροφως αναλογη της χρονικης αποστασης απο τη συνθεση, κανουν δυσκολη την οποιαδηποτε κριτικη.

 

Ομως επειδη to songwritting δεν ειαι τζαμαρισμα σε backing track, h τζαμαρισμα με φιλους, και ειναι σαφως απαιτητικοτερο, δυσκολοτερο, και θελει τονους ταλεντου (και εξασκησης) νομιζω τα καταφερες. Δεν ειναι κατι που θα επελεγα να ακουσω, ωστοσο ειναι μια ολοκληρωμενη προσπαθεια συνθεσης/ενορχηστρωσης με αρχη μεση και τελος.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ alpatman. @ nklshp, @ kwstas79, @ AuditoryDriving, @ fenderiarhs

 

σας ευχαριστώ πολύ φίλοι κι εσάς  από καρδιάς...

 

...περιμενουμε ν ακουσουμε κι αλλα :)

 

μάλλον το θέμα όπως το έθεσα αρκετούς σας μπέρδεψε (και δικαιολογημένα κυρίως από τον τίτλο... τον οποίο αποκωδικοποίησε βέβαια ο αγαπητός μου συνγέροντας Yameth)... 8)

 

δεν το έθεσα για κρίση της "τραγουδιστικής" μου ικανότητας (χωρίς να κρύβω ότι με κολάκεψαν τα σχόλιά σας μπαγάσηδες)... σαν επαγγελματίας μουσικός εκτός από ηχολήπτης γνωρίζω ότι δεν είμαι φάλτσος και παράλληλα όμως ότι αυτό δεν φτάνει για να θεωρηθώ "τραγουδιστής"... παρότι Γερμανοκαζουλοειδή μπαλάντες τραγούδαγα συχνά σαν κιθαρίστας σε πολλά προγράμματα live χώρων αλλά και σε συναυλίες (ακόμα και με χιλιάδες κόσμο από κάτω), αυτό δεν έπαυε να γίνεται "διεκπεραιωτικά" εξυπηρετώντας ανάγκες των σχημάτων...

 

για να βγεις "μπροστά" όμως, χρειάζονταν πλέον μιας σωστής τονικά συμπαθητικής φωνής και εμφάνισης και "άλλα" τα οποία δεν είχα αλλά ούτε και ήμουν διατεθειμένος να αποκτήσω... καθότι "ξεστρατισμένο" για τα φράγκα ροκόπαιδο μεν (όπως πολλά στην εποχή μου) αλλά με κάποια όρια δε...  ;) :)

 

τραγούδια από την άλλη AuditoryDriving, πάντα έγραφα (κυρίως σε "έντεχνο στυλ που ήταν της μοδός... να σαν αυτό παρακάτω για να σου φύγει και η απορία ;D)...

το θέμα και της σύνθεσης όμως έληξε άδοξα, όταν "τα σπασα" με αρχιπαραγωγό (τρομάρα του) της μεγαλύτερης στα τέλη των 90s εταιρείας (οι παλιότεροι ήδη θα έχουν καταλάβει για ποιον χτυπάει η καμπάνα), επειδή ήθελα συμβόλαιο σαν γκρουπ κι αυτός ήθελε εμένα "συνθέτη" και την τραγουδίστρια σόλο για να τα κονομάει και από τα νυχτοκάματά της... anyway

 

έτσι κι αλλιώς και το "ψώνιο" ποτέ δεν το είχα και μερικά χρόνια αργότερα είχα και ένα σοβαρό θέμα υγείας, που με ανάγκασε να αλλάξω τελείως επαγγελματική προσέγγιση, αφήνοντας πίσω τελείως την μουσική (έχω μείνει με λίγες κιθάρες τις οποίες από το 2002 άντε να έχω "ακουμπήσει" μετρημένες στα δάκτυλα φορές)...

 

και για να κλείσω την "εξομολόγηση" (πριν δώσω αφορμή στον νερουλά του Ευρίπου να μου δώσει προαγωγή από Παπαμιχαήλ σε Ξανθόπουλο  :P ;D), το συγκεκριμένο τραγουδάκι ήταν μια προσωπική στιγμή που μοιράστηκα μαζί σας, κυρίως για να σπάσω με "οξύμωρο σχήμα" το ύφος του "αυστηρού δασκαλάκου" που κάποιοι μου προσάπτουν, "εκθέτοντας" και μια άλλη μου πλευρά...

 

και σας ευχαριστώ άλλη μια φορά όλους που με βοηθήσατε με τα σχόλια σας να αισθάνομαι πιο άνετα...

 

GynaikaThsBroxhs.mp3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ζιγκολό και φρίκουλας, παρά καλλιτέχνης και ζήτουλας.

  Ως γνωστόν και όπως ομολόγησε ο κύριος καθηγητής χοληπσίας-αυστηρός δασκαλάκος- για την επαναχρησιμοποίηση του άσθματος έως ότου βρεθεί η κατάλληλη γάτα.

  Να είστε πάντα καλά δάσκαλε, ευτυχείτε  ;D ;D ;D

Επιτέλους ας μείνει και λίγος χώρος για τους υγιείς και τίμιους καλλιτέχνες σαν τους Παράγκας, φτάνει πια με τις Πάολες

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο μου η φωνή σου είναι πάρα πολύ καλή, και με ωραία χροιά.

Κάνεις δε ένα ποίκιλμα (μικρή τρίτη - τονική αν δεν κάνω λάθος) στο ρεφραίν στην λέξη "μέρα", που κάνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ο Τουρνάς.

 

Ένα "μπράβο" είναι λίγο.

 

Μ΄άρεσε πολύ που ανέβασες κάτι ρε φίλε. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις δε ένα ποίκιλμα (μικρή τρίτη - τονική αν δεν κάνω λάθος) στο ρεφραίν στην λέξη "μέρα", που κάνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ο Τουρνάς.

  Ά γειά σου ρε Στράτο, ήθελα να το αναφέρω κι εγώ αυτό αλλά το ξέχασα...... :P :P :P  που τα ακούτε όλα αυτά ρε παιδιά......;  ::) :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ fusiongtr Στράτο μου σε ευχαριστώ ιδιαίτερα...

παρότι η φωνή μου στο τραγούδι είναι επιτηδευμένα διάφορη από την καθομιλούμενη μου ως χροιά, δεν είχε "συνειδητή" κατεύθυνση... μάλλον ακούσια εξέφρασε μέρος των προεφηβικών μου ακουσμάτων που όντως περιλάμβαναν πολύ Πολλ και κυρίες και κύριους... :)

 

ΥΓ. Σάμιε για σένα θυσιάστηκα... για να σου κάνω χώρο στο στερέωμα... αλλά όλα κι όλα... λίγα με την Πάολα... χωράτε κι οι δυο και στην παράγκα ακόμα... 30 κιλά γυναίκα είναι και λιγότερο χαζή και άφωνη από την συντριπτική πλειοψηφία των τροφίμων του απέραντου κυνοτροφείου... :P ;D ;D ;D

όσο για σένα Φώτιε σου αφιερώνω ξανά παραφρασμένο τον τίτλο "καλύτερα βαριάκουος παρά κουφός κι υπάκουος"...  :P ;D ;D ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου