Προς το περιεχόμενο

Crazy Tube Curcuits: Χρήστος Νταϊφώτης (συνέντευξη)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ντάξ', ο αρθρογράφος κλασσικά υπερβάλλει..λίγο ("...Ο ήχος που ακούτε από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες της παγκοσμίου μουσικής σκηνής οφείλεται στον Χρήστο...").

 

Ακόμα θυμάμαι που του'χα πάει του Χρήστου ενισχυτή για φτιάξιμο, και δεν το λέω επειδή ο άνθρωπος πέτυχε και πρέπει να τον παινέψουμε, αλλά για μάστορας μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση: καλή τιμή, όχι κοροϊδία, επεξηγηματικός. Αφού, στεναχωρήθηκα όταν τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε ότι δεν επισκευάζει πια...

 

Δεν το'ξερα ότι είναι ΣΕΜΦίτης. Άρα δε θα'ναι πάνω από 36 χρονών. Όπως και να'χει, μπράβο και εις ανώτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θυμάμαι πριν χρόνια που έψαχνα για distortion,είχα ακούσει ότι μπορούσα από πετάλια στην Αθήνα και σαν τελευταία ακρόαση  είπα να πάω στο Χρήστο να δω τι φτιάχνει.

Με το που πατάω το black magic έπαθα πλάκα,δεύτερο σοκ το starlight και εκεί που είμαι όλο χαρά γιατί το ψάξιμο είχε λάβει τέλος είπα να ακούσω και τα άλλα crazy tube πετάλια.ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ το Splash mkii TO REVERB.

Άντε μετά πάλι να βρω λεφτά....

 

και σαν άτομο και σαν μάστορας (του είχα πάει ενισχυτή) άψογος.

jui.JPG.4c170ee8194cc3f7f389e79c5154dcd1.JPG

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ολα τα παραπανω)...+

...οτι τα πεταλια κι ο ενισχυτης του, δεν ειναι αντιγραφα, δεν πατουν σε γνωστες και δοκιμασμενες συνταγες αλλα ειναι παραγωγα της δικης του αντιληψης!

πραγματικα, να προκυψει απ'αυτο που κανει ο,τι καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ντάξ', ο αρθρογράφος κλασσικά υπερβάλλει..λίγο ("...Ο ήχος που ακούτε από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες της παγκοσμίου μουσικής σκηνής οφείλεται στον Χρήστο...").

 

είσαι πολύ "αυστηρός", καθότι φαντάζομαι ότι η Ευαγγελία η αρθρογράφος, γνωρίζει λιγότερα από μουσική τεχνολογία, από ότι εγώ κι εσύ μαζί για το υπόστρωμα του make up της... οπότε μάλλον πρέπει να μαστε και ευτυχείς που η συνέντευξη δεν περιορίστηκε αυστηρά γύρω από το μπορδοροδοκόκκινο του Magnifier ας πούμε...  :P ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θυμάμαι πριν χρόνια που έψαχνα για distortion,είχα ακούσει ότι μπορούσα από πετάλια στην Αθήνα και σαν τελευταία ακρόαση  είπα να πάω στο Χρήστο να δω τι φτιάχνει.

Με το που πατάω το black magic έπαθα πλάκα,δεύτερο σοκ το starlight και εκεί που είμαι όλο χαρά γιατί το ψάξιμο είχε λάβει τέλος είπα να ακούσω και τα άλλα crazy tube πετάλια.ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ το Splash mkii TO REVERB.

Άντε μετά πάλι να βρω λεφτά....

 

και σαν άτομο και σαν μάστορας (του είχα πάει ενισχυτή) άψογος.

 

Θυμάμαι το δικό μου σοκ όταν μου έφερες να δοκιμάσω το Black Magic...δύο μέρες

αφού είχα πάρει το Riot...Δεν ερχόσουν και συ λίγο νωρίτερα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

[Ο σαρκαστομαμάκας]

 

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ένα άτομο που:

1. Κάνει σοβαρή δουλειά

2. Είναι εντάξει (όχι λαμόγιο)

3. Βγάζει καταπληκτικά προϊόντα

 

πάει μπροστά;

 

Πέφτω απ'τα σύννεφα!

 

[/ο σαρκαστομαμάκας]

 

Καταρχήν ένα τεράστιο μπράβο γιατί η μιζέρια της Ελλάδας δε σταμάτησε τον Χρήστο. Ένα τεράστιο μπράβο γιατί υπάρχει μία ομάδα που προσπαθεί για το καλύτερο.

 

Και βέβαια δεν έχω ιδέα από το τι φτιάχνει ο Χρήστος, αφού δε ξέρω τίποτα από κιθάρες, αλλά οι αντιδράσεις σας (και όχι της Ευαγγελίας, που τουλάχιστον τον βρήκε και του πήρε συνέντευξη... γιατί όχι?) μου δίνουν να καταλάβω ότι καλώς είναι εκεί που είναι και σίγουρα θα πάει παραπέρα!

 

ΥΑΥ λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν έφτιαχνα την πεταλιέρα μου, ήθελαν ένα boostερακι- για την extreme περίπτωση που ερχόμουν στα κέφια και ήθελα να κάνω κάνα σόλο  ;D

 

Δοκίμασα διάφορα πεταλάκια, μέχρι που πήγα στον Χρήστο για άλλη δουλειά- να μου επισκευάσει ένα άλλο πετάλι- και άκουσα το Vyagra Boost.

 

Μόλις το άκουσα το αγόρασα με τη μία- συχνοτικά κούμπωνε άριστα με αυτό που είχα στο κεφάλι μου. Λάτρεψα τα μεσαία του.

 

Το ακούει ένας φίλος κιθαρίστας. Μου λέει, δεν μου το φέρνεις να το ακούσω πάνω στη δική μου πεταλιέρα... Και το άκουσε. Το πετάλι δεν έφυγε ποτέ από την πεταλιέρα του  ;D

 

Μπράβο στον Χρήστο για την εξαίρετη δουλειά του.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

είναι σημαντικό που ένας άξιος άνθρωπος του χώρου μας χαίρει τόσης εκτίμησης για την δουλειά του... νομίζω (αυτός και ο λόγος που ανέβασα την συνέντευξη μόλις μου την στείλανε) ότι πρέπει σιγά σιγά (και πιο συστηματικά) να παρουσιάζουμε όλο και περισσότερους Έλληνες κατασκευαστές (ειδικά αυτούς) μέσω παρουσιάσεων όποιας μορφής... ακούς r2d2?...  ;) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, εγώ δεν τον ήξερα τον άνθρωπο.

Αλλά ό,τι άκουσα από τα ντέμο στο site ήταν φοβερά.

Και μάλιστα κάποια με ανισο συναγωνισμό.

Λίγο στη σχεδίαση είναι ....κάπως...μοντέρνα.

Αλλά περι ορέξεως...

Βέβαια δεν τα λες και φτηνά ή προσιτά και αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει να το δει με τον κινέζικο ανταγωνισμό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

είναι σημαντικό που ένας άξιος άνθρωπος του χώρου μας χαίρει τόσης εκτίμησης για την δουλειά του... νομίζω (αυτός και ο λόγος που ανέβασα την συνέντευξη μόλις μου την στείλανε) ότι πρέπει σιγά σιγά (και πιο συστηματικά) να παρουσιάζουμε όλο και περισσότερους Έλληνες κατασκευαστές (ειδικά αυτούς) μέσω παρουσιάσεων όποιας μορφής... ακούς r2d2?...  ;) ;D

Ακούω και μεταφέρω στον r2d2! ;D

Εδω σκάσανε μυτη και πρωτοπαρουσιαστήκανε με όλες τις τιμές όπως και όπου μπορέσαμε. Κι o Jam κι o CTC κ.α. Θα θυμάσαι το περίπτερο μας στην Music World Expo... Ο Χρήστος Νταϊφώτης προβαλλόταν και 2-3 άλλοι Έλληνες κατασκευαστες. Αυτή είναι η θέση του Noiz. Ποιός το θυμάται όμως;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου