Προς το περιεχόμενο

Τελικά είναι φαιδροί όσοι παίζουν mainstream pop;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά ρε φίλε είναι μουσικάρα και δεν πρέπει να ξεπετάω υποτιμητικά τον οποιονδήποτε κάνει μια καριέρα, έστω και mainstream τσιχλοποπ, χωρίς να ξέρω περι τίνος πρόκειται. 

 

Κοιτα ΜΟΥΣΙΚΗ ακουμε,οχι ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΥΝΟΤΗΤΑ ή "ΤΑΛΕΝΤΟ".

 

Αν κατι καποιος καλλιτεχνης σε ΑΠΩΘΕΙ επειδη το αποτελεσμα της δουλειας του ειναι,για εσενα,απαραδεκτο ΦΥΣΙΚΑ και θα τον ξεπεταξεις.

 

Ειναι σαν να εχεις εναν υπαλληλο που εχει...πολλα πτυχια,ειναι τρομερα εξυπνος,εχει τρομερες ικανοτητες αλλα ολη μερα τα ξυνει και τα κανει ολα λαθος....σε διαβεβαιωνω οτι θα τον ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ αμεσως και δεν θα τον....εκτιμησεις για ολα τα παραπανω... ;D

 

Ουτε καμια φωναρα εχει ουτε καποιο ιδιαιτερο μουσικο ταλεντο σε καποιο οργανο.

 

Και φωνη εχει και εξαιρετικη πιανιστρια ειναι (ειναι γονος παμπλουτης Upper East Side οκογενειας που την εστειλε στα καλυτερα art schools του πλανητη απο....βρεφος  ;D)  ψαξε να βρεις το δισκο με τον Tonny Bennet και θα παθεις πλακα.

 

 

Βεβαια οπως λες και εσυ ΤΙ να τα κανουμε ολα αυτα αν το 99,9% της παραγωγης της ειναι απλα ΑΗΔΙΕΣ?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα πλακα κανετε? Μου αναφερετε τον Malmsteen και τον Vai στο ιδιο θρεντ με την Gaga? Οι δυο παραπανω κυριοι εχουν γινει διασημοι γιατι ειναι κορυφαιοι κιθαριστες, πρωτα απ'ολα. Η Gaga εχει γινει διασημη για τις "φισφιριλέ" εμφανισεις της. Ουτε καμια φωναρα εχει ουτε καποιο ιδιαιτερο μουσικο ταλεντο σε καποιο οργανο. Μη τρελαθουμε στα καλα καθουμενα, η Gaga ειναι ακομα μια μετριοτητα οπως τοσες και τοσες αλλες. Τιποτα το ιδιαιτερο εκτος απο την ελλεντρικοτητα της, που κι αυτη παιζεται να ειναι αυθεντικη.

 

Ο Μάλμστην και η Γκάγκα έχουν γίνει διάσημοι για τον ίδιο ακριβώς λόγο : επειδή απευθύνονται σε ανθρώπους που τους αρέσει η υπερβολή, όταν σαν τέτοια υποβαθμίζει το ίδιο το περιεχόμενο της τέχνης που θεωρητικώς υπηρετούν.

 

Κατά τα άλλα, οι περισσότεροι έλληνες (όπως έχω ξαναγράψει) δεν ξέρουν απολύτως τίποτε από ποπ μουσική, σε σημείο του να προσποιούνται ότι δεν υπάρχει. Επιδιώκουν μουσικολογικές αναλύσεις σε κάτι που δεν επιδέχεται τέτοιων αναλύσεων. Η ποπ μουσική είναι το αντίστοιχο της φωτογραφίας γάμων, δηλαδή κάτι που υπάρχει με τους δικούς του κανόνες και δεν θα σε αφορά ποτέ, αν δεν παντρευτείς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ακουσει το αλμπουμ με τον Bennett @SF. E και? Δεν ανατριχιασα. Δεν ειναι ασχημο, αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. Οχι, Δεν εχει φωναρα. Και απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι ειναι "εξαιρετικη πιανιστρια" δεν καταλαβαινω.

@Trolley, να (σ)το ξαναπω:

Ο Malmsteen και ο Vai ειναι αποδεδειγμενα κορυφαιοι κιθαριστες, η Gaga το μονο που εχει αποδειξει ειναι το κακο της γουστο. Αν δεν εκανε τις εμφανισεις που κανει και αν δεν την "εσπρωχναν", θα τραγουδαγε back vocals στην Γαρμπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Malmsteen και ο Vai ειναι αποδεδειγμενα κορυφαιοι κιθαριστες, η Gaga το μονο που εχει αποδειξει ειναι το κακο της γουστο. Αν δεν εκανε τις εμφανισεις που κανει και αν δεν την "εσπρωχναν", θα τραγουδαγε back vocals στην Γαρμπη.

 

Ας αφήσουμε τον Βάι για λίγο.

 

Ο Μάλμστην είναι κορυφαίος κιθαρίστας; Μία φορά τον άκουσα να προσπαθεί να παίξει Μπαχ και το κατέστρεψε το κομμάτι (έχω ακούσει τον Τσικ Κορήα να προσπαθεί να παίξει Μπαχ και ήταν ΟΚ ο άνθρωπος). Από ποια άποψη λοιπόν είναι κορυφαίος κιθαρίστας; Επειδή παίζει "σωστά" αυτά που του έρχονται στο κεφάλι; Ε, τότε φίλε μου και εγώ είμαι κορυφαίος πληκτράς, και κορυφαίος ντράμερ και κορυφαίος μάγειρας.

 

Απλά, παίζει γρήγορα (πάντα, αυτά που του έρχονται στο κεφάλι), δηλαδή.. υπερβολικά γρήγορα... δηλαδή είναι καλός μόνο για θιασώτες των αγώνων ταχύτητας, αν υπήρχαν τέτοιοι στη μουσική.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θεός να έχει καλά την Kim Kardashian

 

 

o-kim-kardashian-facebook.jpg

 

 

Ο θεός να την έχει καλά. Δασκάλα.

 

 

Ξεκαθάρισε η κοπελιά ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ το τι σημαίνει celebrity, χωρίς περιστροφές και καλλιτεχνικές προφάσεις και μάσκες, να είναι καλά η γυναίκα.

 

Celebrity σημαίνει κάνω ότι χρειαστεί για να γίνω διάσημη, τσόντες; τσόντες, μπριζόλες; μπριζόλες, τραγούδια, ταινίες, δεν έχει σημασία. Μετά πουλάω τη μούρη μου όπου να ναι και κονομάω. Όλα τα άλλα είναι ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ.

 

Το να κάτσεις να ψάχνεις αν μια celebrity παίζει Σοπέν στο πιάνο, ή τραγουδάει άριες του Ροσίνι, είναι σα να ψάχνεις στη βίζιτα που σου εσκασε μύτη αν πήγε σε πανεπιστήμιο. ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΗΣ και ΤΟΝ Κ*ΛΟ της πουλάει η γυναίκα, αν θέλεις ψώνισε, αν θέλεις όχι, τι ψάχνεις να βρεις από εκεί και πέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, ορίστε αισθητική σουβλατζίδικου δίπλα σε στρατόπεδο νεοσύλλεκτων, σε μέρα που έχει χαλάσει το ψυγείο :

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Δεν ξέρω πόσες και πόσοι άλλοι είναι μουσικαράδες που κάνουν καριέρα στο "ελαφρό" τραγούδι που λέγαμε παλιά, και έχω υποτιμήσει (σίγουρα όχι μόνο εγώ) αλλά όσο ζω μαθαίνω. Εσείς;

 

 

Πιστεύω οι περισσότεροι έχουν μουσικές ικανότητες, εντυπωσιακές η μικρότερου βεληνεκούς, οι αληθινά φελλοί και φαιδροί, αργά η γρήγορα αποκαλύπτονται και εξαφανίζονται.

Νομίζω το έχω ξαναγράψει, για μένα το πραγματικό πρόβλημα έγκειται στο οτι όσοι απο τους "εμπορικά" επιτυχημένους σε "ελαφρά" στυλ μουσικής επιχειρούν στροφή σε κάτι που θεωρείται πιό "ψαγμένο" η έχει περισσότερες απαιτήσεις, συνήθως έχουν πρόβλημα "πειθούς" στα ακροατήρια...κοντολογής, πλην εξαιρέσεων, το να "τα πάρεις" παράγοντας χαζομάρες και εκ των υστέρων ν'αποκαλύπτεις δυνατότητες και κρυμμένες αγάπες, κατά κανόνα προσκρούει πάνω σε καχυποψία κι επιφυλάξεις...

Σε πολλές περιπτώσεις, η αίσθηση μου είναι πως με αυτόν τον τρόπο κάποιοι προσπαθούν ν'αγοράσουν άλλοθι για την καλλιτεχνική τους ύπαρξη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμη νωρίς για να αρχίσει η αγιοποίηση της Lady Gaga, έχει να φάει πολλά... ψωμιά ακόμη. Σε λίγα χρόνια θα ακολουθήσει και η Miley Cyrus κλπ.  Ευχαριστώ, δεν είμαι φίλος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, ορίστε αισθητική σουβλατζίδικου δίπλα σε στρατόπεδο νεοσύλλεκτων, σε μέρα που έχει χαλάσει το ψυγείο :

 

Τωρα εσυ μας ποσταρες το παραπανω βιντεο σαν κακο παραδειγμα? ;D Ο τυπος ειναι κορυφαιος και το δειχνει. Υπαρχουν κατι χιλιαδες κιθαριστες που το παραπανω αποσπασμα δεν μπορουν να το παιξουν ουτε στο μισο τεμπο, ουτε στο μισο του μισου. ;D

Ελα, παρε και το παρακατω πολυ καλο μια και μας θυμισες τον γερο-Malmsteen. image.gif

 

 

Σε πολλές περιπτώσεις, η αίσθηση μου είναι πως με αυτόν τον τρόπο κάποιοι προσπαθούν ν'αγοράσουν άλλοθι για την καλλιτεχνική τους ύπαρξη.
+1.

Αν και η Gaga αρχισε να το κανει αυτο σχετικα νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάλμστην είναι κορυφαίος κιθαρίστας; Μία φορά τον άκουσα να προσπαθεί να παίξει Μπαχ και το κατέστρεψε το κομμάτι (έχω ακούσει τον Τσικ Κορήα να προσπαθεί να παίξει Μπαχ και ήταν ΟΚ ο άνθρωπος). Από ποια άποψη λοιπόν είναι κορυφαίος κιθαρίστας; Επειδή παίζει "σωστά" αυτά που του έρχονται στο κεφάλι; Ε, τότε φίλε μου και εγώ είμαι κορυφαίος πληκτράς, και κορυφαίος ντράμερ και κορυφαίος μάγειρας.

 

Απλά, παίζει γρήγορα (πάντα, αυτά που του έρχονται στο κεφάλι), δηλαδή.. υπερβολικά γρήγορα... δηλαδή είναι καλός μόνο για θιασώτες των αγώνων ταχύτητας, αν υπήρχαν τέτοιοι στη μουσική.

 

Φίλε trolley,

 

ναι ο Malmsteen είναι κορυφαίος κιθαρίστας. Και είναι κορυφαίος γιατί διαθέτει εκπληκτική τεχνική, η οποία του επιτρέπει να παίζει τόσο γρήγορα και να κάνει όντως αυτά που του έρχονται στο κεφάλι. Δεν ξέρω πόσοι οργανοπαίχτες μπορούν να παίξουν αυτά που τους έρχονται πραγματικά στο κεφάλι χωρίς να περιορίζονται από την τεχνική τους. Τώρα αν το αποτέλεσμα (η μουσική δηλαδή, αυτό που ακούμε) είναι καλό, κακό, αδιάφορο, γελείο, εμετικό, μεγαλειώδες ή δεν ξέρω τι άλλο, οπωσδήποτε είναι προσωπική εκτίμηση του καθενός και απολύτως σεβαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου