Προς το περιεχόμενο

Metal Festival 2017...με ποιους;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπα για κάτσε. Εγώ όσο και αν χτυπιεμαι δεν μπορώ να βρω δείγμα τέλματος όταν κάθε μήνα εφοδιάζομαι με δισκάρες απ 'τα δισκοπωλεία. Από το 2006 μήπως δεν ήταν φοβερα τα albums των Tool' date=' Mastodon, Celtic Frost, Trivium, Queensryche, Slayer, The Haunted, Angra, Firewind, Lacuma Coil κλπ. κλπ.? Για σκέψου το λίγο και θα δεις...[/quote']

 

Παναγιώτη δε συμφωνώ. Πρώτα απ'όλα σ'αρέσουν οι Trivium? Μα καλά γιατί αρέσουν τόσο αυτοί; Μου φαίνονται πολύ πολύ μέτριοι... Τέλος πάντων :)

 

Μιλάμε για πραγματικά μεγάλα συγκροτήματα. Ποιο από τα παραπάνω είναι μεγαθήριο; Κανένα. Μιλάμε από πλευράς απήχησης στον κόσμο. Από καλιτεχνικής άποψης είναι άλλο θέμα. Αλλά το metal δεν πουλάει αυτό λέμε. Γιατί οι Angra για μένα είναι πολύ μεγάλο group (ήταν, για να είμαι ακριβής), αλλά πότε ακριβώς γεμίζουν στάδια και κάνουν #1; Αυτό που λέμε είναι ότι το metal δεν είναι popular ως μουσική πλέον.

 

Πέραν αυτού, οι Tool, Celtic Frost, Queensryche, Slayer, The Haunted, Angra δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε νέα groups. ;)

 

Και από πλευράς πρωτοτυπίας, δε νομίζω ότι οι Firewind ή οι Lacuna Coil προσφέρουν και πολλά ;)

Μα ποιος προσφέρει πρωτοτυπία στην παγκόσμια μουσική; Ο γείτονας που βαράει κατσαρόλες;;; Και για τα στάδια που λες κανένας σήμερα δεν θα μπορουσε να γεμίσει στάδιο αν δεν ήταν συγκρότημα-μεγαθήριο. Για δες τι κόσμο μαζεύουν κάθε χρόνο φεστιβάλ όπως Sweden RocK Festival, Earthshaker, Download, Nova Rock.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παναγιώτη απλά να σε ενημερώσω ότι πριν λίγο (πριν ποστάρεις) έκανα edit το post μου για να προσθέσω κάτι πράγματα. Απλά σ'το λέω ώστε αν θες να απαντήσεις σε κάτι από αυτά να μπορείς :)

 

Μα δε διαφωνούμε σε αυτά. Η πρωτοτυπία είναι ελάχιστη :) Απλά αυτό (για μένα) δε σημαίνει ότι πρέπει να δεχόμαστε τη χρυσή μετριότητα :) Επιπλέον λέμε ακριβώς ότι δεν υπάρχουν καινούρια τόσο μεγάλα groups. Τα φεστιβάλ δε λένε τίποτα επί του θέματος. Ωραία και στο Wacken πάει άπειρος κόσμος, απλά και 150,000 άνθρωποι να πάνε, αν αυτοί είναι και όλο το αγοραστικό κοινό του metal τότε πάλι το metal δεν πουλάει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ήμαρτον δεν σημαίνει ότι όσοι πάνε στις συναυλίες είναι και αυτοί που ακούνε μέταλ. Όσο για την πρωτοτυπία δεν μπορεί να υπάρξει σε τεράστιο βαθμό σε κανένα είδος πλέον.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι βέβαια δεν υπστήριξα κάτι τέτοιο :lol: Απλά στα φεστιβάλ θα πάνε όσοι είναι πολύ στην όλη φάση. Για να υπάρξει superpgoup δε μπορεί να βασιστεί μόνο σ'αυτούς. Πρέπει να πιάσει και τον χ ακροατή που φυσιολογικά δεν ασχολείται και πολύ με το είδος, αυτό εννοώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταλλάδες στην Ελλάδα είναι 80000 σύμφωνα με στατιστικές.Ότι και αν σημαίνει αυτό :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταλλάδες στην Ελλάδα είναι 80000 σύμφωνα με στατιστικές.Ότι και αν σημαίνει αυτό :)

Ποιες στατιστικές παρακαλώ;

Ρε παιδιά σε ποια άλλη μουσική συγκροτήματα πουλάνε τρελά (δε λέω ότι γίνεται αυτό στη μέταλ) ασταμάτητα; Δεν γίνεται σήμερα αυτό. Και στην Ελλάδα μεταλλάδες υπάρχουν (janick είσαι σίγουρος για τους 80000;) και όποτε έρχονται μεγάλα ονόματα γεμίζουν οι συναυλιακοί χώροι.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταλλάδες στην Ελλάδα είναι 80000 σύμφωνα με στατιστικές.Ότι και αν σημαίνει αυτό :)

Ποιες στατιστικές παρακαλώ;

Ρε παιδιά σε ποια άλλη μουσική συγκροτήματα πουλάνε τρελά (δε λέω ότι γίνεται αυτό στη μέταλ) ασταμάτητα; Δεν γίνεται σήμερα αυτό. Και στην Ελλάδα μεταλλάδες υπάρχουν (janick είσαι σίγουρος για τους 80000;) και όποτε έρχονται μεγάλα ονόματα γεμίζουν οι συναυλιακοί χώροι.

 

Κατα 95% ναι.Σε μουσικό περιοδικό το διάβασα.Ή το Hammer ήταν η κάποιο άλλο δε θυμάμαι ακριβώς.Τώρα πόσο έγκυρο είναι τι να σου πω...

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι βέβαια δεν υπστήριξα κάτι τέτοιο :lol: Απλά στα φεστιβάλ θα πάνε όσοι είναι πολύ στην όλη φάση. Για να υπάρξει superpgoup δε μπορεί να βασιστεί μόνο σ'αυτούς. Πρέπει να πιάσει και τον χ ακροατή που φυσιολογικά δεν ασχολείται και πολύ με το είδος' date=' αυτό εννοώ ;)[/quote']

Στα φεστιβάλ θα πάνε όσοι μπορούν (μένουν κοντά ή έχουν την δυνατότητα να πάνε). Και εγώ και εσύ και ο άλλος θα θέλαμε να πάμε αλλά μπορούμε; Supergroup τι εννοείς;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταλλάδες στην Ελλάδα είναι 80000 σύμφωνα με στατιστικές.Ότι και αν σημαίνει αυτό :)

Ποιες στατιστικές παρακαλώ;

Ρε παιδιά σε ποια άλλη μουσική συγκροτήματα πουλάνε τρελά (δε λέω ότι γίνεται αυτό στη μέταλ) ασταμάτητα; Δεν γίνεται σήμερα αυτό. Και στην Ελλάδα μεταλλάδες υπάρχουν (janick είσαι σίγουρος για τους 80000;) και όποτε έρχονται μεγάλα ονόματα γεμίζουν οι συναυλιακοί χώροι.

 

Κατα 95% ναι.Σε μουσικό περιοδικό το διάβασα.Ή το Hammer ήταν η κάποιο άλλο δε θυμάμαι ακριβώς.Τώρα πόσο έγκυρο είναι τι να σου πω...

Πότε το διάβασες; Δεν νομίζω να ισχύει ρε συ. Δεν μπορεί σε όλη την Ελλάδα 80.000 άτομα να ακούνε μέταλ. Δεν ξέρω. Εσύ τι πιστεύεις;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 10.000.000 σου φαίνεται πολύ;Δεν ξέρω τι να σου πω μου φαίνεται εξ αρχής λογικό νούμερο.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου