Προς το περιεχόμενο

Metal Festival 2017...με ποιους;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκολίστε από το Μέταλ' date=' υπάρχει και η μουσική :lol: :lol: :lol: 8)[/quote']

 

Ωχ, τρίτος παγκόσμιος. Και δεν άρχισε από το Ιράκ τελικά. Από το Noiz αρχίζει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέμα για την πτώση του metal , την ποιότητά του κτλ έχει αναλυθεί πολλές φορές κ δεν οδηγεί πουθενά...

 

Η ουσία είναι ότι στο σύνολο της η μουσική βιομηχανία στηρίζεται στους ¨παλιούς¨ κ δεν εχει φροντίσει να αναδείξει τους νέους. Το ταλέντο υπάρχει.

 

Εκεί εστιάζω το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για την πτώση του metal ' date=' την ποιότητά του κτλ έχει αναλυθεί πολλές φορές κ δεν οδηγεί πουθενά...

 

Η ουσία είναι ότι στο σύνολο της η μουσική βιομηχανία στηρίζεται στους ¨παλιούς¨ κ δεν εχει φροντίσει να αναδείξει τους νέους. Το ταλέντο υπάρχει.

 

Εκεί εστιάζω το πρόβλημα.[/quote']

 

+10000 σ' αυτό db548

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

db548, νομίζω ότι το θέμα είναι ότι το metal σε γενικές γραμμές αυτή τη στιγμή είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Πέρασε η εποχή που ήταν μεγάλο από πλευράς κοινού και πωλήσεων. Τι να γίνει, έτσι πάει. Παίζουν άλλα πλέον. Τι να κάνουμε, πρέπει να το δεχτούμε απλώς, δεν έχει κανένα λόγο η χ εταιρία να επενδύσει τα άπειρα λεφτά για να κάνει τον κόσμο να στραφεί στο metal. Και γιατί άλλωστε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια Μενέλαε μια και το ανέφερες τι παίζει τώρα;;Ποιά είναι τα άλλα;;Η ειρωνία πάει στο γεγονός ότι τελευταία δεν έχει εμφανιστεί κάποιος καλλιτέχνης που θα σαρώσει τόσο ώστε μετά απο 20 χρόνια τα παιδιά μας πχ να λένε "Ρε μπαμπά τι μπαντάρα είναι οι Killers" αλλά θα λένε "Μπαμπά απο ποιον πλανήτη κατέβηκαν οι Pink Floyd" ακόμη και τότε.Ή μήπως επειδή η γενιά η δικιά μου ( '83) μεγάλωσε με ακούσματα απο τα 80's 90΄s άρα και το παιδί μου θα μεγαλώσει με μουσική των 00's 10's μιας και είναι άλλη γενιά;;Ποιά μουσική αυτής της περιόδου αλήθεια;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2017 το ποιο πιθανόν είναι τα live να γίνονται μέσα από το Internet.

 

O κάθε μουσικός θα κάνει login στη συναυλία από το σπίτι του χρησημοποιόντας το υπέρ πρόγραμμα pro tools live όπου και θα διαλέγει το stack' date=' mics, monitors, effe όργανα κτλ της προτίμησης του...

 

Οι ακροατές θα παρακολουθούν τα συγκροτήματα από το υπερ Ηome cinema τους διαλέγοντας τις κάμερες της προτίμησης τους κτλ κτλ κτλ

 

:roll:

 

[/quote']

 

Μα αυτό ήδη δεν γίνεται (εντάξει όχι σε τέτοιον βαθμό) από διάφορους μεγάλους καλλιτέχνες (μαντονα πχ) μέσω των sites τους;

 

Απλά πιστεύω όμως ότι δεν θα υποκαταστήσουν ποτέ 1 Live γιατί άλλο πράγμα η ζωντανή επαφή καλλιτέχνη-ακροατή και άλλο απλά να ακούσεις και να δεις. Εξάλλου δεν είναι και λίγοι μουσικοί που προτιμούν τις συναυλίες από οτιδήποτε άλλο!

¶λλωστε την ίδια δουλειά κάνουν και τα dvd :wink: .

Αυτό που θα καταφέρουν είναι να μπορεί κάποιος που δεν θα έχει την "ευτυχία" να τον επισκεφθεί στην χώρα του ο καλλιτέχνης ή για τον οποιοδήποτε άλλο λόγο δεν μπορέσει να παραστεί στην συναυλία να την δει με άλλον τρόπο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια Μενέλαε μια και το ανέφερες τι παίζει τώρα;;Ποιά είναι τα άλλα;;Η ειρωνία πάει στο γεγονός ότι τελευταία δεν έχει εμφανιστεί κάποιος καλλιτέχνης που θα σαρώσει τόσο ώστε μετά απο 20 χρόνια τα παιδιά μας πχ να λένε "Ρε μπαμπά τι μπαντάρα είναι οι Killers" αλλά θα λένε "Μπαμπά απο ποιον πλανήτη κατέβηκαν οι Pink Floyd" ακόμη και τότε.Ή μήπως επειδή η γενιά η δικιά μου ( '83) μεγάλωσε με ακούσματα απο τα 80's 90΄s άρα και το παιδί μου θα μεγαλώσει με μουσική των 00's 10's μιας και είναι άλλη γενιά;;Ποιά μουσική αυτής της περιόδου αλήθεια;;

 

Έλα ρε μεγάλε μαζί γεννηθήκαμε την ίδια χρονιά που βγήκε το kill em all!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Απλά εγώ πιστεύω πάντως ότι η όλη κιθαριστική μουσική πλέον δεν έχει να προσφέρει πολλά πράγματα. Την ίδια επανάσταση που επέφερε στην μουσική βιομηχανία η έλευση των fender άλλη τόση επανάσταση έφεραν πλέον οι υπολογιστές και όλη η νέα μουσική (με όλη την σημασία της λέξεως) που δημιουργήθηκε μέσω αυτών!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν παρακολουθώ πολύ τα νέα. Παρακολουθούσα μόνο τα metal, αλλά πλέον ούτε κι αυτά. Όντως λείπουν πραγματικά μεγάλες μπάντες που θα κάνουν το τρελλό breakthrough, αλλά το ζήτημα είναι ότι ο κόσμος δεν ασχολείται τόσο με τη μουσική γενικώς. Δηλαδή κάποτε κάποιος έπαιζε κάτι περίπλοκο και ο κόσμος (υποθέτω) προσπαθούσε να το καταλάβει. Δηλαδή θαυμάζανε τον χ καλό μουσικό. Τώρα αυτό έχει ψιλοψοφήσει (μιλώντας πάντα για το ευρύ κοινό).

 

Μπάντες που για μένα προσφέρουν πραγματικά στη μουσική σήμερα είναι οι Muse, σε μικρότερο βαθμό οι Keane, οι Dredg, οι Coldplay (δε μ'αρέσουν και πολύ, αλλά...), τουλάχιστον είναι groups που έχουν δώσει έναν ήχο δικό τους... Δε μιλάμε όμως για supergroups προφανώς. Πλάκα πλάκα τελευταία πραγματικά ΜΕΓΑΛΑ groups ήταν οι Nirvana και οι Oasis....

 

Σε κάθε περίπτωση τώρα μένουν η Shakira, η Anastacia, ο Robbie Williams, και κάτι άλλοι τύποι που ούτε καν ξέρω. Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι σε 20 χρόνια δε θα τους θυμάται κανείς; Αυτοί κάνουν όντως καριέρα. Δηλαδή αυτοί που μένουν δεν είναι rock.

 

Όμως για μένα το θέμα είναι όπως λες κι εσύ ότι δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα groups από πλευράς πρωτοτυπίας, να κάνουν κάτι καινούριο που θα πιάσει κιόλας. Δηλαδή οι Beatles: εξωπραγματικές ιδέες στις συνθέσεις τους για την εποχή εκείνη. Οι Queen: απίστευτες συνθέσεις, σε έπιαναν και δε σε άφηναν ποτέ. Οι Floyd: δουλεμένα, προσεγμένα, άψογα, ήχος καλύτερος απ'ότι είχε γίνει ποτέ έως τότε.

 

Τώρα; Οι Muse είναι οι μόνοι που πραγματικά κάνουν κάτι καινούριο κατά τη γνώμη μου, αλλά και πάλι ο ήχος τους είναι τόσο περιοριστικός που εκ των πραγμάτων αναγκάζονται να μην προτοτυπούν (αν και δεν πιστεύω ότι οι δίσκοι τους είναι κόπιες).

 

Και σε κάθε περίπτωση, όπως έχω ξαναπεί, βασικό θέμα για μένα είναι ότι τα groups που βλέπω να παίζουν live δε δείχνουν να θέλουν να ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. Δηλαδή δες τι γινόταν σε live των Beatles, ή των Queen που ανέφερα παραπάνω. Ή των Stones. Από κάτω ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΑΝ. Οι καλλιτέχνες ήταν performers και προσπαθούσαν να ξεσηκώσουν τον κόσμο. Ποιός το κάνει αυτό σήμερα; Για μένα ο μόνος που πραγματικά αξίζει σ'αυτό είναι ο Robbie Williams. Και γι αυτό τα αμερικανοpop πάνε καλά (τύπου Kaiser Chiefs, Killers, Maroon 5 κλπ). Γιατί τουλάχιστον κοιτάνε να περάσει καλά ο κόσμος στις συναυλίες τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ιδέα για το θα γίνεται στο χώρο του σκληρού ροκ το 2017, αλλά μπορώ να σας πω με απόλυτη βεβαιότητα το εξής: ότι εσείς (όλοι εσείς) δεν θα δίνετε δεκάρα μέχρι τότε για αυτό το θέμα. Πάω και στοιχήματα με τους δύσπιστους, ειδικά αν είναι μεγάλα τα ποσά (κάπως πρέπει να την βγάζουμε και στα γεράματα). :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου