Προς το περιεχόμενο

Metal Festival 2017...με ποιους;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Janick δεν μπορείς να ξέρεις τι από την σημερινή εποχή θα γράψει ιστορία μέσα στα χρόνια, όπως και κανένας. Αν ήξερες δεν θα ήσουν εδώ...θα είχες γίνει manager και θα έβγαζες εκατομμύρια!

Και γιατί δηλαδή να λένε για τους Killers...και να μην ρωτάνε για τους σαφώς διδαγμένους από τους Pink Floyd, Radiohead από ποιο πλανήτη κατέβηκαν ;;; :wink:

 

Το υπαρξιακό πρόβλημα του κλασσικού metal στον 21ο αιώνα μην επιχειρείται να αναχθεί σε γενικότερη δημιουργική κρίση της ηλεκτρικής μουσικής.

Μάλλον είναι δικό του πρόβλημα...μιας και κατά άλλα μπορώ να αναφέρω αρκετές μπάντες της εποχής μας που γράφουν καλή μουσική και προσφέρουν συχνά πρωτότυπες ιδέες (Interpol, Muse, Coldplay, Editors, The Mars Volta). Και επιπλέον προσέξτε μερικούς metal μουσικούς πως εξελίσσονται πραγματικά...όπως ISIS, Red Sparowes, Anathema κ.α. που έλυσαν το υπαρξιακό τους πρόβλημα προχωρώντας μπροστά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

John νιώθεις εσύ απο στη σημερινή σκηνή να εκκολάπτεται κανένα μεγαθήριο;; :wink:

Aπ 'τη metal σκηνή εννοείς; TRIVIUM...

Λοιπόν τα έχουμε ξαναπεί, το μέταλ ζει και διασκεδάζει τους φίλους του και σήμερα. Νέα γκρουπ γεννιούνται, νέα ταλέντα που ο δρόμος τους για την επιτυχία είναι ανοιχτός. Είμαι σίγουρος ότι συγκροτήματα όπως Trivium Dragonforce, Firewind, Wolfmother κλπ. το 2017 θα είναι τα μεγάλα αστέρια της μεταλ σκηνής. Και μην ανυσηχείτε έχουμε καιρό μέχρι τότε...

Τώρα για το Donighton του 2017 είπαμε μέχρι τότε πως νεά γκρουπ ανατέλουν και δεν μπορούμε να ξέρουμε... Α! Θα έίναι σίγουρα οι Maiden (μάλλον χωρίς πατερίτσες :lol: ) για να παίξουν για τελευταία φορά στο αγαπημένο τους φεστιβάλ

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος αυτό λέω. Αν μια μουσική έχει να σου προσφέρει δίσκο της προκοπής εδώ και 10 χρόνια και μου λες ότι την βρίσκει με συγκροτήματα 20ετίας και βάλε και ότι σπάνια μπαίνει κάτι καινούριο στη συλλογή σου (όπως κι εμένα άλλωστε) που είναι η ζωντάνια της μουσικής αυτής;

Και το funk κάποτε μεσουρανούσε' date=' τι σημαίνει αυτό ότι ακόμη ζει και βασιλεύει; Το ίδιο και άλλα είδη! Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμη άτομα που το γουστάρουν.

 

Έτσι και το metal κάποτε ήταν στα χαι του. Όχι τώρα όμως. Παρόλα αυτά υπάρχουν άτομα που ακούνε μεταλ. Δεν μου λέει τίποτα αυτό όμως. Έχει στερέψει από ιδέες. Δεν πάει άλλο. Έκανε τον κύκλο του πλέον παέι πέρασε όμως[/quote']

Όπα για κάτσε. Εγώ όσο και αν χτυπιεμαι δεν μπορώ να βρω δείγμα τέλματος όταν κάθε μήνα εφοδιάζομαι με δισκάρες απ 'τα δισκοπωλεία. Από το 2006 μήπως δεν ήταν φοβερα τα albums των Tool, Mastodon, Celtic Frost, Trivium, Queensryche, Slayer, The Haunted, Angra, Firewind, Lacuma Coil κλπ. κλπ.? Για σκέψου το λίγο και θα δεις...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα για κάτσε. Εγώ όσο και αν χτυπιεμαι δεν μπορώ να βρω δείγμα τέλματος όταν κάθε μήνα εφοδιάζομαι με δισκάρες απ 'τα δισκοπωλεία. Από το 2006 μήπως δεν ήταν φοβερα τα albums των Tool' date=' Mastodon, Celtic Frost, Trivium, Queensryche, Slayer, The Haunted, Angra, Firewind, Lacuma Coil κλπ. κλπ.? Για σκέψου το λίγο και θα δεις...[/quote']

 

Παναγιώτη δε συμφωνώ. Πρώτα απ'όλα σ'αρέσουν οι Trivium? Μα καλά γιατί αρέσουν τόσο αυτοί; Μου φαίνονται πολύ πολύ μέτριοι... Τέλος πάντων :)

 

Μιλάμε για πραγματικά μεγάλα συγκροτήματα. Ποιο από τα παραπάνω είναι μεγαθήριο; Κανένα. Μιλάμε από πλευράς απήχησης στον κόσμο. Από καλιτεχνικής άποψης είναι άλλο θέμα. Αλλά το metal δεν πουλάει αυτό λέμε. Γιατί οι Angra για μένα είναι πολύ μεγάλο group (ήταν, για να είμαι ακριβής), αλλά πότε ακριβώς γεμίζουν στάδια και κάνουν #1; Αυτό που λέμε είναι ότι το metal δεν είναι popular ως μουσική πλέον.

 

Πέραν αυτού, οι Tool, Celtic Frost, Queensryche, Slayer, The Haunted, Angra δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε νέα groups. ;)

 

Και από πλευράς πρωτοτυπίας, δε νομίζω ότι οι Firewind ή οι Lacuna Coil προσφέρουν και πολλά ;)

 

Aπ 'τη metal σκηνή εννοείς; TRIVIUM...

 

Είμαι σίγουρος ότι συγκροτήματα όπως Trivium Dragonforce' date=' Firewind, Wolfmother κλπ. το 2017 θα είναι τα μεγάλα αστέρια της μεταλ σκηνής. Και μην ανυσηχείτε έχουμε καιρό μέχρι τότε...[/quote']

 

Για Trivium έγραψα τη γνώμη μου. Πέραν αυτού από εμπορικής πλευράς μόνο μεγαθήριο δεν είναι.

 

Αλλά Dragonforce; Μιλάμε πρωτοτυπία μηδέν. Ok, τα παιδιά παίζουν παπάδες, αλλά όπως μου είχε πει κι ο Tobias Samet κάποια στιγμή "There are no dragons anymore. Power metal bands have killed them all. We got to do something new." Τώρα για Firewind τους θεωρώ επίσης πάρα πολύ κοινότυπους και περιορισμένους σε στενά μουσικά πλαίσια. Αλλά αυτό που εγώ ειλικρινά δε θα καταλάβω ποτέ είναι το παράδοξο των Wolfmother :lol:. Ρε παιδιά ειλικρινά εμένα μου ακούγονται σαν μια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ΑΚΡΩΣ ΑΝΕΜΠΝΕΥΣΤΗ κόπια Sabbath με λίγο από Zeppelin. Ωραία, φοβερό. Το album τους μου φάνηκε απίστευτα βαρετό και μονόπατο μουσικά, η παραγωγή πετυχημένη μεν για τον ήχο που ήθελε το group πλην όμως απίστευτα προβλέψιμη και στατική... Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι γίνεται. Τόσο πολύ έχουμε κολήσει πια με τους Sabbath που θαυμάζουμε και τα κακέκτυπα ακόμα;

 

(προσωπικές απόψεις όλα αυτά :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα κάποιος είναι κολλημένος με την μπάλα πατε να βγάλετε άκρη μαζί του; Είπαμε σε δέκα χρόνια δεν θα υπάρχει heavy metal. Θα πετάξουμε και τους δίσκους και τα παλιά CD και θα είναι απλά ενά μαύρο σημάδι στην ιστορία της μουσικής. Τι να μας πούνε οι BLACK SABBATH, METALLICA, JUDAS PRIEST, PANTERA και πααααααααρα πολοί άλλοι. Μερικοί άχρηστοι μαλιάδες ήτανε. Να μπορούμε επειτέλους να πάμε να κοινωνήσουμε και σαν άνθρωποι.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John νιώθεις εσύ απο στη σημερινή σκηνή να εκκολάπτεται κανένα μεγαθήριο;; :wink:

 

Δεν με ενδιαφέρει αυτό...δεν το έχω σκεφθεί καν...Γιατί να το σκεφθώ άλλωστε ;;; Μήπως για να προλάβω να ακούσω από τώρα αυτό που οι άλλοι θα μάθουν σε 5 χρόνια...ή μήπως για να γίνω manager τους και να βγάλω χρήμα...;;; :roll:

Δηλαδή το 1967 όσοι άκουσαν το Interstellar Overdrive κατάλαβαν ότι το μεγαθήριο των Echoes, Dark Side Of The Moon, Wish You Were Here, Animals, The Wall εκκολάπτεται... 8O

 

Αλλά επειδή και ορισμένα πράγματα πρέπει να μάθουμε τα δεχόμαστε σύμφωνα με τις συνθήκες στις οποίες αναπτύσσονται...δεδομένου οτι το stadium rock πέθανε (και καλά έκανε... :D ) και ταυτόχρονα η μουσική διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο στυλιστικά, τηρουμένων των αναλογιών μερικά μεγαθήρια που μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι: Red Hot Chili Peppers, Radiohead και Coldplay!

Α, θα πω και Foo Fighters διότι όταν παίζεις sold-out στο Hyde Park (17/06/2006) με σχεδόν 80.000 κόσμο μάλλον θεωρείσαι μεγαθήριο... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' θα πω και Foo Fighters διότι όταν παίζεις sold-out στο Hyde Park (17/06/2006) με σχεδόν 80.000 κόσμο μάλλον θεωρείσαι μεγαθήριο... 8O[/quote']

 

Αυτό να το θυμάσαι. Όχι όταν το ξανακάνω την άλλη βδομάδα να μου λες πάλι "σιγά, 80 χιλιάρικα ήτανε" έτσι;;; :lol: :lol: :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου