Προς το περιεχόμενο

Monika


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η Μόνικα με συγκινούσε από τον πρώτο της δίσκο. Στον δεύτερο κάπου με έχασε. Το πρώτο κομμάτι δεν το είχα ακούσει και είναι  εκπληκτικό. Απορώ με τους παραπάνω που σχολιάζουν λες και είναι κριτές του x-factor και δεν καταλαβαίνουν πως η γυναίκα είναι συνθέτης-ερμηνευτής και όχι τραγουδίστρια talent show. Για ξεκολλάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και δεν καταλαβαίνουν πως η γυναίκα είναι συνθέτης-ερμηνευτής και όχι τραγουδίστρια talent show. Για ξεκολλάτε.

 

Ακριβώς αυτό. Σήμερα στην Ελλάδα οι άνθρωποι που μπορούν να γράψουν ένα ΤΡΑΓΟΥΔΙ της προκοπής (που είναι και η δική μας παράδοση, σε αντίθεση με την Ευρώπη των μουσικοσυνθετών) είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τεσσάρων χεριών.

Αντί να τους κράζουμε που δεν ξέρουν να τραγουδάνε -ικανότητα διόλου δυσεύρετη- ή και να παίζουν μουσική -βρίθει ο τόπος από καλούς μουσικούς- καλύτερα να εκτιμούμε αυτούς τους ελάχιστους καλούς ανθρώπους που μπορούν να πλουτίζουν τη ζωή των υπόλοιπων με το να είναι αξιοπρεπείς τραγουδοποιοί -ικανότητα εξαιρετικά σπάνια στις μέρες μας, καθώς απαιτεί ψυχικό ξεγύμνωμα εκτός από ταλέντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλύτερα να εκτιμούμε αυτούς τους ελάχιστους καλούς ανθρώπους που μπορούν να πλουτίζουν τη ζωή των υπόλοιπων με το να είναι αξιοπρεπείς τραγουδοποιοί -ικανότητα εξαιρετικά σπάνια στις μέρες μας, καθώς απαιτεί ψυχικό ξεγύμνωμα εκτός από ταλέντο.

 

+1000

 

Οποτε αναμενουμε και τη ΜΟΝΙΚΑ,αν μπορει βεβαια,να γραψει ενα αξιοπρεπες τραγουδι ωστε να την συμπεριλαβουμε στο πανθεον αυτο.Μεχρι στιγμης δεν το εχει κανει παντως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ασχέτως αν έχει γράψει και τι, από την στιγμή που επιλέγει Η ΙΔΙΑ να "ερμηνεύσει" σε κοινή θέα τα συνθετικά της πονήματα, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να δεχθεί την κριτική και για αυτήν της την ιδιότητα και ΚΥΡΙΩΣ να την αξιοποιήσει σε δεύτερο χρόνο για να βελτιώσει τις τυχόν αδυναμίες της...

 

ο μίζερος "συμψηφισμός"  δεν κολακεύει κανέναν καλλιτέχνη... και προσωπικά έχω ξαναπεί ως γνώμη ότι το "καλύτερα παράφωνος παρά βουβός και άφωνος" ΔΕΝ είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ κανενός πέρα από τα "πορτοπαράθυρα" που ορίζουν την προσωπική του έκφραση...

 

η συμπαθής Μόνικα θα μπορούσε κάλλιστα να περιοριστεί στα συνθετικά της καθήκοντα ή έστω στις ανεκτές ερμηνευτικά studio προσπάθειές της... το να "υποθάλπεται" - παραβλέπεται από τους φαν της, αυτή η "αδύνατη" πλευρά της, μόνο σε αυτήν μπορεί κάνει "κακό"... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

2-3 σημεία για σχολιασμό, αν μου επιτρέπεται...

 

Καταρχήν, νομίζω ότι έχει γράψει αρκετά καλά τραγούδια. Εκτός Ελληνικής πραγματικότητας, γενικά, αλλά χωρίς να ξεφεύγει από τις ρίζες της. Νομίζω, τουλάχιστον, ότι η συνθετική της δουλειά είναι σεβαστή.

 

Δε γνωρίζω αν κάνει μόνη της τις ενορχηστρώσεις (πχ για το Ωνάσσειο) αλλά αν τις κάνει, τότε ακόμη περισσότερο.

 

Αυτό στο οποίο, όμως, θέλω να σταθώ περισσότερο είναι αυτό που είπε ο npap.

 

Η Μόνικα, φυσικά και θα κριθεί για όλα τα σημεία που αναφέρεις, αλλά μη ξεχνάς αυτό που είχε αναφέρει και ο Zappa κάποτε: Τα μουσικά κομμάτια, πολλές φορές είναι τόσο ισχυρά δεμένα με το δημιουργό τους, που δε θέλει να παιχτούν από άλλον καλλιτέχνη. Δεν είναι σαν το σινεμά, για παράδειγμα, που οι ρόλοι είναι ξεκάθαροι και πολύ σπάνια θα πετύχεις ηθοποιό που να είναι ΚΑΙ σκηνοθέτης αλλά ΚΑΙ σεναριογράφος... Στη μουσική, πολλές φορές έχεις όλους τους ρόλους στο ίδιο άτομο, ή έστω σε ένα γρουπ ανθρώπων.

 

Ναι, να σημειώσουμε τις όποιες αδυναμίες στην εκτέλεση (που προσωπικά δε με χαλάει πολύ η εκτέλεσή της) αλλά να μην απορούμε για την επιλογή της να είναι η ίδια εκτελεστής! Είναι η ίδια γιατί είναι δικά της τραγούδια και την πονάνε (τουλάχιστον έτσι πιστεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η συμπαθής Μόνικα θα μπορούσε κάλλιστα να περιοριστεί στα συνθετικά της καθήκοντα ή έστω στις ανεκτές ερμηνευτικά studio προσπάθειές της ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΚΡΙΤΙΚΗ... το να "υποθάλπεται" - παραβλέπεται από τους φαν της, αυτή η "αδύνατη" πλευρά της, μόνο σε αυτήν μπορεί κάνει "κακό"... ;)

 

επειδή είναι μάλλον κουραστικό να λέμε τα ίδια με άλλα λόγια, συμπλήρωσα τα κατ εμένα αυτονόητα σύμφωνα με τα ανωτέρω συμφραζόμενα μου... ;) ;D

 

δεν δικάζω ποτέ προθέσεις (γιατί το απαγορεύω και προς εμέ) αλλά έχω κάθε δικαίωμα (εγώ νομίζω ότι είναι και υποχρέωση μου με προαπαιτούμενο την καλή πίστη) να ασχοληθώ σαν απλός ακροατής με ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ που "οικειοθελώς" μου προσφέρονται σε δημόσια ακρόαση  (πόσο δε μάλλον και προς "πώληση")...

 

και ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ συνονόματε (χωρίς να χρειαστεί η συνηγορία του Φρανκ), έχει κάθε δικαίωμα η κάθε Μόνικα να διαχειρίζεται τα τραγούδια της κατά το δοκούν... ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΟ...

κάθε απόφασή μας όμως εμπεριέχει ένα "ρίσκο" αντικειμενικής κρίσης που ΚΑΙ η εν λόγω παίρνει σύμφωνα με την επιλογή της...

 

κάποιοι θα το περάσουν στο ντούκου όπως εσύ (και καλά θα κάνουν αν η τέρψη τους "πληρούται"), κάποιοι σαν εμένα θα διαχωρίσουν την δουλειά της και θα κρατήσουν την "μορφή" της που θα τους ικανοποιεί χωρίς εκπτώσεις και κάποιοι θα την απορρίψουν εξ ολοκλήρου, όπως ο άλλος συνονόματος μας... όλοι είμαστε "σωστοί" και νόμιμα και ηθικά...  :police: ;D

 

"θεσφατοποιημένοι" συμψηφισμοί όμως και "νουθεσίες" του στυλ "μην εγγίζετε σπάει" μακρυά από εμένα τουλάχιστον...

 

 

ΥΓ. κάποτε ρώτησα έναν φίλο που έγραφε καταπληκτικά (κατά την γνώμη μου) τραγούδια, γιατί δεν τα τραγούδησε ποτέ δημόσια ο ίδιος... "- γιατί τα αγαπάω περισσότερο από το ψώνιο μου" μου απάντησε... 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

κάποιες μελωδίες της με είχαν κερδίσει άμεσα και περιλήφθηκαν για καιρό στην playlist μου...

 

κάποτε όμως έκανα το λάθος  και πήγα να την δω live...

οϊμέ... αποκαθήλωσις εις την οδόν των "πρασίνων"... ειδικά οι ερμηνείες της εις την ελληνικήν έβριθαν κακοποιημένων τονικά φράσεων (χωρίς κάποια ιδιαίτερη τεχνική δυσκολία να τις προκαλεί)... κρίμα διότι δεν είναι δα και "Μητροπάνος" να της συγχωρούνται ελαφρά τη καρδία...  ;) ;D

 

δυστυχως αυτο (οπως θα αναφερεις και παρακατω) ειναι απο τα πολυ βασικα προβληματα στην Ελλαδα,

και ακομα και στο χωρο της τελειως commercial μουσικης βλεπεις τη διαφορα απο αλλες χωρες (πχ Αμερικη)οπου εκει βεβαια μιλαμε για πιο βαρια βιομηχανια

εβλεπα ενα επεισοδιο του Jimmy Fallon που ειχε καλεσμενη την Arianna Grande (κλασσικο κοριτσακι που του γραφουν χαζοτραγουδα-τσιχλοφουσκα) και στο συγκεκριμενο επεισοδιο εκαναν μιμησεις διασημων φωνων.

Ε λοιπον εμεινα μ@@@@@ς οταν ακουσα οτι η συγκεκριμενη εχει μια φωνη δουλεμενη και ΣΩΣΤΗ, μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι προκειται για την φωναρα με το ιδιαιτερο ηχοχρωμα αλλα εκει ακομα και οι πιο low quality mainstream ερμηνευτες εχουν λιωσει στα ωδεια και στα μαθηματα για να εχουν μια εστω τεχνικα αρτια φωνη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είναι δικά της τραγουδια μπορει να τα κάνει ότι θέλει και σαφώς να τα ερμηνεύει .

Εξάλλου το να είσαι ερμηνευτής δεν σημαίνει μόνο να τραγουδάς τεχνικά σωστά

και να πατάς σωστα στις νότες.

Με την κουβέντα θυμήθηκα το ''σε ακολουθω'' του λοίζου ερμηνευμένα απο τον ίδιο και τον παπακωνσταντινου

πόσο ωραία ερμηνεύει ο παπακωνσταντίνου αλλά απο την άλλη ακούς τον μάνο και καταλαβαίνεις ποσο ''δικό'' του

ακούγεται και είναι στην ερμηνεία .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξάλλου το να είσαι ερμηνευτής δεν σημαίνει μόνο να τραγουδάς τεχνικά σωστά και να πατάς σωστα στις νότες.

 

χμ.. ναι... αποκομμένη η φράση σου όμως, επίσης μόνο ως "σόφισμα" μπορεί να λειτουργήσει... που βέβαια άμεσα καταρρίπτεται από την αξιωματική παραδοχή ότι: αν δεν μπορείς "να τραγουδάς τεχνικά σωστά και να πατάς σωστά στις νότες"  απλά ντε φάκτο δεν είσαι και "καλός" ερμηνευτής...

 

άλλο το "ερμηνεύω", άλλο το "ερμηνεύω καλά" και άλλο το "πόσο καλά ερμηνεύω" και με ποια κριτήρια προκρίνω... μην τα "ισοπεδώσουμε" και όλα "θυμικά"...

εκτός κι αν βρήκες "φάλτσα" την ερμηνεία του Μάνου στο άτοπο παράδειγμά σου... γιατί έχουμε δύο "σωστές" καλές ερμηνείες και από αυτές ο καθένας μας μπορεί να διαλέξει ή την μια ή και τις δυο, την κάθε φορά για τους δικούς του λόγους...  χροιά, συναίσθημα ή ότι άλλο.. ;) 8) 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου