Προς το περιεχόμενο

John Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω αυτά τα περί συναισθήματος.

 

Ένας τόσο μεγάλος κιθαρίστας θα μπορούσε να παίξει ότι θέλει και όπως θέλει.

Σε κάποιους αρέσει το συναίσθημα σε άλλους η μαγκιά και σε άλλους δεν ξέρω τι.

 

Ότι του αρέσει αυτά παίζει.

 

Γενικά ο Petrucci έχει το δικό του ήχο και θα έλεγα ότι είναι μοντέρνος.

 

Είναι και θέμα χαρακτήρος

[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν κανω μαθηματα εκανα 10 χρονια πιανο απο μουσικη' date='κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος,[i']επαιζα 2 χρονια σε μαγαζια απο σκυλαδικα μεχρι ροκακια[/i] σαν φοιτητης για χαρτζιλικι οποτε δεν μπορω να προσδιορισω το επιπεδο...επισης επαιζα και ντραμς για 6 μηνες παλι σε μαγαζι...

πρωτη φορα επαιξα στα 15 μου,τωρα ειμαι27 στα 28...αλλα απο τα 20 ως τα 24-25 επαιζα περιστασιακα λογω ελλειψης χρονου και μελετη καθολου μονο οτι ηξερα ηδη...τωρα εχω αρχισει να μελεταω παλι...

 

3 πουλακια καθονταν οπως το πες...γιατρος ειμαι και

 

σε κανα διμηνο που θα εχω και την επισημη εκδοση καρτας ιατρικου συλλογου πειραια θα στην στειλω αγορινα μου με mail....αλλα ουτως η αλλως εχω συνηθισει να με κατηγορουν γιατι εχω ακριβο αυτοκινητο,γιατι παιρνω ακριβες κιθαρες και δεν συμαζευεται...ειναι το κλασσικο στοιχειο του ελληνα που οτι δεν φτανει...ξερετε παρακατω...

 

Treloagori.........δες το γραμματικο μου μονταζ ......και θα ανακαλυψεις πολλα για τον εαυτο σου......

Και αν γουσταρεις....ναι ειμαι η αλεπου σου.....που τα κανει κρεμασταρια....

Γιατρε μου....Φιλακια...

Βασανισου.....

Οτι και να γραψεις για παρτι μου θα σε αγαπω....

 

καλο θα ηταν να γραψεις και πως με αντιμετωπισες πριν σου γραψω αυτα που ουτε υβρεις ειναι μα αληθινα γεγονοτα...εσυ αποδοκιμασες και αμφισβητησες το αν ειμαι η δεν ειμαι γιατρος και με ειρωνευτηκες...τεσπα για να καθεσαι να κανεις κολλαζ εχεις τρομερο προβλημα :lol: :lol: :lol:

 

ολα τα παραπανω ειναι πραγματα που εχω κανει...πρεπει να μην τα πω δεν το καταλαβαινω...τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν θα σε δυσκόλευε και τόσο ένα σόλο του petrucci; (έχω φίλους-ταλεντάρες-θαυμαστές του petrucci και γνωρίζω από πρώτο χέρι τον βαθμό δυσκoλίας αυτών που παίζει ο petrucci και γενικά οι theater)

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι δύσκολα.Το under a glass moon έχει ένα sweep θα πεις εντάξει τι έπαιξε ο άλλος.Αν το δεις όμως νότα νότα και σιγά σιγά το μελετήσεις και πιάσεις μια ταχύτητα αρχική θα δεις ότι τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαινόταν εξαρχής. :wink:

 

Μας φαίνονται δύσκολα γιατι βαριόμαστε να τα δούμε στα 50bpm και ξενερώνουμε και λέμε "Ε αφού παίζει παπάδες σιγά μην το παίξω" :lol: :lol: :lol:

 

μπραβο ρε janick με καλυψες απολυτα!αυτο που ελεγα κι εγω πριν,δεν υπαρχει κατι που να μην παιζεται αν το μελετησεις απλα οι πιο πολλοι με το που το βλεπουν το απορριπτουν αυτοματως...υπαρχουν 15χρονα στο youtube που παιζουν πετρουκιο για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

treloagori...............επειδη τα γραφομενα μενουν και την περιπτωση σου την παρακολουθω ως ιδιαζουσα και σε αλλο φορουμ μου κανει εντυπωση το οτι συστηνεσαι (με τη γνωστη ισως ματαιοδοξια του κλαδου) ως γιατρος.......

 

Δεν με απασχολει ουτε ποσα βγαζεις ουτε αν ο μπαμπας σου εχει χρηματα ουτε η φορολογικη σου δηλωση ουτε το ποσες κιθαρες η ακριβα αυτοκινητα αγοραζεις........το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ΑΝ πραγματικα εισαι γιατρος τοτε κριμα και για εσενα και για οσους στο μελλον σε επιλεξουν.......τα γραφομενα σου και εδω και αλλου σου προσδιδουν εικονα μαθητη γυμνασιου αντε το πολυ λυκειου.....................

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειπα γιατι ηταν θεμα ιατρικο αυτο με την εξασκηση στο 105%...βρες καπου αλλου να το λεω και δειξ το μου...

 

εχετε μεγαλο προβλημα.λυπαμαι ρε παιδια κριμα δεν θα σας ξαναενοχλησω...υπαρχουν ατομα που με ξερουν και απ τα 2 φορουμ ρωτηστε τα τα παληκαρια να σας πουν,να στε καλα...

 

η συμπεριφορα γυμνασιου ειναι να εχεις εναν ανθρωπο και χωρις να τον γνωριζεις να τον επικρινεις και να τον κατακρινεις φεντεριαρη...ισως καποια στιγμη να τα πουμε σε καμια συναυλιουλα η να περασεις απ το σπιτι για καφεδακι και ν αλλαξεις γνωμη...να σαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου τέτοιες είδους συζητήσεις δεν πρόκειται ποτέ να βγάλουν ένα ομόφωνο αποτέλεσμα.Είναι σαν να λες ποιο είναι το καλύτερο συγκρότημα στο κόσμο.Ο καθένας έχει το δικό του αγαπημένο στυλ μουσικής οπότε οι γνώμες αλλάζουν.¶λλωστε αν όλοι είχαμε την ίδια γνώμη ο κόσμος θα ήταν πολύ βαρετός και δε θα υπήρχε νόημα να συζητήσεις. :wink:

 

Σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ όμως ότι θα έπρεπε να σταματήσουν τέτοιου είδους thread.

O Petrucci πάντως είναι ένας πολύ αξιόλογος κιθαρίστας μαζί με πολλούς άλλους(όπως ο Malmsteen που αναφέρθηκε στη αρχή)αλλά το ότι ένας από αυτούς είναι the best of the best είναι πολύ σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

treloagori οσα σου λεω δεν ειναι ουτε μομφη ουτε σκοπο εχουν τον τσακωμο μαζι σου.........μπορει να εισαι οντως το καλυτερο παιδι και δεν εχω καμμια αμφιβολια για αυτο........Απλα δεν νομιζω οτι ολοι εδω ειμαστε ψυχασθενεις και θελουμε να πεσουμε να σε φαμε στα καλα καθουμενα, γι αυτο σκεψου μηπως και εσυ με το γραφομενα σου τροφοδοτεις την εικονα του γυμνασιοπαιδου και προκαλεις και την συμπεριφορα των υπολοιπων μελων απεναντι σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dp548 άστους να λένε ρε. Εγώ μόλις άκουσα για πρώτη φορα το images and words δάκρυσα. :cry: Στο Metropolis επίσης. Ο Γιαννακης έίναι μεγάλος κιθαρίστας. Το θέμα δεν είναι "το βγάζω-δε το βγάζω" αλλά "το συνθέτω-δε το συνθέτω". Οι συνθέσεις του είναι απίστευτες. Το να είσαι το top progressive συγκρότημα είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν βρίσκονται τέτοιοι μουσικοι σήμερα εύκολα...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είσαι το top progressive συγκρότημα είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Excuse me, αλλά πλέον οι Theater μάλλον regressive ηχούν. Ή, πιό σωστά, αφού καλώς ή κακώς ξεμπαζώσανε το σύμπαν με το Metropolis Pt II και οριοθέτησαν απολύτως το δικό τους ύφος, άρχισαν να ανοίγονται σε ευρύτερα πεδία. Δεν κρίνω αν έκαναν καλά ή άσχημα, δικό τους είναι και το μαχαίρι και το καρπούζι. Προσωπικά, το Six Degrees Of Inner Turbulence ήταν η αιτία διαζυγίου μεταξύ εμού και αυτών, και το Train Of Thought η απόδειξη ότι δεν ήμουν παράλογος...:P :P

 

Εντελώς υποκειμενικά όλα αυτά βέβαια, ουδεν πρόβλημα έχω με τις αντίθετες γνώμες. Πάντως πρόπερσι στο Ρόδον (R.I.P.) όταν έπαιξαν το ομώνυμο του "Six Degrees..." χαλαρά χασμουριόμασταν άπαντες. :lol: :twisted: (τρία τέταρτα ρε poostie. Έλεος.)

 

Για τον Petrucci τώρα, τί να πω; Προικισμένος παίχτης, με δική του φρασεολογία, δικό του ύφος, δικό του ήχο. Μεγάλη υπόθεση. Μέσα στο διάστημα στο οποίο τον έχω παρακολουθήσει ('92-'98 ) έχει ορισμένες μεγάλες στιγμές.

 

Εν πάσει περιπτώσει, και off topic, όσο ο Jeff Beck μπορεί ακόμα να περπατήσει (και να σπείρει τον όλεθρο με τον άφταστο τρόπο του), εγώ δεν θα ψάξω διάδοχο! :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να λετε ρε φιλαρακια εμενα μου φτανει που το 1996(στο στρατο) ακουσα πρωτη φορα το awake και ηρθα σε οργασμο :wink:

παντα θα ειναι στην καρδια μου οι παλιοι theater

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου