Προς το περιεχόμενο

John Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικη αποψη το συγκεκριμενο κομματι δεν νομιζω να εχω προβλημα αν το μελετησω μια εβδομαδα και κατι να το παιξω,εκτος απ τα σολακια που δεν τα εχω προσεξει...πολλα κομματια με την πρωτη ματια φαινονται δυσκολα αλλα αν τα μελετησεις γινονται πολυ απλουστερα...

 

και μαλμστιν που φαινεται τρελο βγαινει με εξασκηση...

 

αυτο που με δυσκολευει ιδιαιτερα ειναι ο randy rhoads και το feeling σε blues κομματια παρα ο πετρουκιος....

 

παντως θα επιμεινω πως το συγκεκριμενο κομματι θυμιζει ασκηση δακτυλων...και μαλιστα καποιες ασκησεις για ζεσταμα στο πιο γρηγορο...οπως ειπες κι εσυ νομιζεις οτι ζεσταινει το αριστερο του χερι...ισως καπου να λεμε περιπου το ιδιο...ο σατριανι ας πουμε δεν μου ακουγεται ετσι...

 

παρτε την ταμπλατουρα και παιξτε 2-3 μετρα και θα δειτε...

 

abraxas δεν σε εβρισα στο πμ...σου ειπα καποια πραγματα εν βρασμω ψυχης αλλα ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ...αυτο το κανεις εσυ δημοσιως και φυσικα επειδη υπαρχει η παρεουλα του φορουμ αμεσως συγχωρεισαι απο τους αρμοδιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως είπα και στην αρχή' date=' πιστεύω ότι ο Γιαννάκης (που δεν είναι πλέον μικρός, 40 πάει το παληκάρι), το πηγαίνει καλά και πιο ώριμα και συμπαθητικά (κατ'εμέ), να μην πω κιόλας ότι η δουλειά με τους Dream Theater μπορεί να έχει αρχίσει να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.[/quote']

ΧΜ... Τι εννοείς;

 

Εννοώ ότι πλέον θα πρέπει να επεκταθεί συνθετικά και στυλιστικά και το ότι οι οπαδοί των DT περιμένουν κάτι συγκεκριμένο απ'αυτόν, λειτουργεί εν πολλοίς σαν τροχοπέδη δημιουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν θα σε δυσκόλευε και τόσο ένα σόλο του petrucci; (έχω φίλους-ταλεντάρες-θαυμαστές του petrucci και γνωρίζω από πρώτο χέρι τον βαθμό δυσκoλίας αυτών που παίζει ο petrucci και γενικά οι theater)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και στην αρχή' date=' πιστεύω ότι ο Γιαννάκης (που δεν είναι πλέον μικρός, 40 πάει το παληκάρι), το πηγαίνει καλά και πιο ώριμα και συμπαθητικά (κατ'εμέ), να μην πω κιόλας ότι η δουλειά με τους Dream Theater μπορεί να έχει αρχίσει να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.[/quote']

ΧΜ... Τι εννοείς;

 

Εννοώ ότι πλέον θα πρέπει να επεκταθεί συνθετικά και στυλιστικά και το ότι οι οπαδοί των DT περιμένουν κάτι συγκεκριμένο απ'αυτόν, λειτουργεί εν πολλοίς σαν τροχοπέδη δημιουργικά.

Και πιστεύεις ότι αυτό θα το επιτύχει μόνoς του, χωρίς τους theater;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιστεύεις ότι αυτό θα το επιτύχει μόνoς του' date=' χωρίς τους theater;[/quote']

 

Ναι γιατί όχι;

Sorry λάθος διατύπωση της ερώτησης: Πιστεύεις ότι θα πρέπει να το κάνει μόνος του για να το πετύχει;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry λάθος διατύπωση της ερώτησης: Πιστεύεις ότι θα πρέπει να το κάνει μόνος του για να το πετύχει;

 

Σίγουρα, και προσπαθεί ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν θα σε δυσκόλευε και τόσο ένα σόλο του petrucci; (έχω φίλους-ταλεντάρες-θαυμαστές του petrucci και γνωρίζω από πρώτο χέρι τον βαθμό δυσκoλίας αυτών που παίζει ο petrucci και γενικά οι theater)

 

δεν ειπα οποιοδηποτε σολο του πετρουτσι...ειπα το συγκεκριμενο...

 

και εκτος αυτου δεν ειναι στανταρντ το οτι δυσκολευει κατι εσενα αρα και εμενα και καποιον αλλον...ο καθενας μπορει να μαθαινει διαφορετικα...

δεν μπορεις να ξερεις σε τι επιπεδο βρισκεται ο καθενας...και δεν το λεω για μενα αυτο...

 

ας πουμε αυτο το σολο του mr crowley δεν ξερω αλλα δεν το χω παρει καλα απο την αρχη,και περυσι το καλοκαιρι ενας πιτσιρικας στα 17 φιλος του ανηψιου μου το παιζει πεντακαθαρα για την πλακα και κανονικα και σε τρελλες ταχυτητες...

 

παντως γνωριζοντας τα βασικα εχω δει απ τον εαυτο μου εδω και 13 χρονια που ασχολουμαι με μια παυση 5-6 χρονων λογω μη υπαρξης χρονου για μελετη οτι με εξασκηση γνωριζοντας τα βασικα,tapping,bending κλπ ολα μαθαινονται...αν δεις κατι απ την αρχη σαν κατι απιαστο και απαιχτο το χεις χασει το παιχνιδι...

 

ενας απειρος μπορει να μαθει ενα σολο σε 2 μηνες,ενας πιο εμπειρος σε 1,ενας δασκαλος σε 3 μερες...το θεμα ειναι παντως οτι μαθαινονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω το συγκεκριμένο δεν θα σε δυσκόλευε καν να το βγάλεις; Ο τύπος που σου ανέφερα παίζει στο γκρουπ των αδερφών μου στο οποίο συμμετέχω και εγώ και βγάζει και symphony-x. Απλά το είπα γιατί με εξέπληξε η φράση σου "αύτός που θα με δυσκόλευε είναι ο randy roads" που σημαίνει ότι petrucci βγάζεις εύκολα.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει σωνει και καλα να σου πω οτι με δυσκολευει??

 

σου εξηγησα πριν οτι για καποιον αλλον κατι μπορει να ειναι πιο ευκολο η πιο δυσκολο...μπορει να βγαζω πετρουτσι αλλα να μην μπορω να παιξω ουτε μια νοτα οπως την παιζει ο jeff beck και το αντιστροφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου