Προς το περιεχόμενο

John Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τον πετρουκιο θα πω κι εγω πως το παληκαρι ακουστικα ειναι η του υψους η του βαθους...αλλα απο καποιο σημειο και μετα κατανταει πολυ μονοτονος...

δεν μπορω να πω οτι τον θαυμαζω σαν κιθαριστα αλλα πραγματικα καποιες συνθεσεις του με τους theatre με εκαναν να τον εχω στην κορυφη...και μου αρεσε και μου αρεσει ο ηχος του γι αυτο πηρα και τον ιδιο ενισχυτη...

 

απο κει και περα στα σολο αλμπουμς του δεν μπορω ν ακουσω κατι πολλες φορες...πραγματικα παιρνει μια μελωδια και την επαναλαμβανει,πιο ψηλα,πιο χαμηλα και της πεταει στην μεση και ενα περιτεχνο σολο και γεμισαμε το cd-ακι...τρεχα πορωμενε να το παρεις...ο ανθρωπος ξερει πολυ κιθαρα ετσι??μην λεμε οτι και καλα ειναι κουλος...αλλα...

 

παντως πιστευω τοσο στον πετρουκιο οσο και στον malmsteen λεπει το feeling...και αυτο ειναι το βασικο στην ολη υποθεση...ακους jeff beck και σου σηκωνεται η τριχα με τον τροπο που παταει μια νοτα...

 

για τον μονο λογο που θαυμαζω πετρουκιο και malmsteen ειναι γιατι εχουν το δικο τους στυλ...ο πετρουκιος κανει τις πιο περιεργες συνθεσεις που εχω ακουσει,πραγματικα μου φαινονται εντελως ρομποτικες,δεν ξερω αλλα δεν εχουν καποια μουσικη βαση απο καποιον παλιοτερο κιθαριστα...

 

για τον malmsteen θα πω οτι ενωσε την κλασσικη με την χεβυ και γι αυτο και μονο τον θαυμαζω...και οχι για την ταχυτητα του...

 

οσο για τις σπουδες δεν μου λενε κατι...πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ανακαλυψεις ενα οργανο μονος σου γιατι ετσι δεν βαζεις ορια στο παιξιμο σου του στυλ μην πατησω κατι αλλο γιατι δεν υπαρχει στην ταδε κλιμακα και λοιπα....

 

ειναι καλο να αρχιζεις να μαθαινεις κατι χωρις κανονες και σταθερες...εσυ θα ανακαλυψεις μονος σου τι πρεπει και τι δεν πρεπει...τι ισχυει και τι δεν ισχυει...και αφου το μαθεις καλα μπορεις να μελετας για να το τελειοποιησεις...

 

ετσι και ο albert einstein ξεκινησε αψηφοντας καποιες βασικες σταθερες της εποχης του και φυσικα μεγαλουργησε...πολυ απλα γιατι δεν εβαλε ορια στην σκεψη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστε το σολο αλμπουμ του και θα ξετρελαθητε

+1000 Εξυπνες συνθέσεις με ατέλειωτα σόλο (ναι ρε γουστάρω) που σε κοκκαλώνουν. Να και ένα βίντεο από το 3G όπου είχε παίξει με τους Satriani και Vai΄.Εδώ εκτελεί ένα κομμάτι απ το προσωπικό του δίσκο. Τσεκάρετέ το και πείτε γνώμες.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

glasgows kiss...δεν μου λεει κατι σαν συνθεση....απλα ειναι γρηγορο και ψιλοτεχνικο...δεν ξερω ισως εμενα να μην με αγγιζουν τοσο πολυ οι σολο συνθεσεις του...δεν με εχει κανει παντως ποτε να ανατριχιασω ακουγοντας τον...

 

να πω την αληθεια ολα τα σολο κομματια του μου θυμιζουν ασκησεις για εξασκηση και τιποτ αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια ολα τα σολο κομματια του μου θυμιζουν ασκησεις για εξασκηση και τιποτ αλλο...

Aν μπορείς να ΄παίξεις το glasgow kiss για άσκηση εγώ παρατάω το μπάσο :D

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μπορείς να ΄παίξεις το glasgow kiss για άσκηση εγώ παρατάω το μπάσο :D

 

Σσσσ... μην πας γυρεύοντας, ξεχνάς ότι έχει και τον ίδιο ενισχυτή με τον Johnie?? :roll: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι μπορω να το παιξω στην ταχυτητα του petrucci τουλαχιστον αλλα abraxas δεν σου θυμιζει ασκησεις δακτυλων?

 

αν θελεις μην ειρωνευεσαι εγω ξεχναω την κοντρα μας και ειμαι διατεθειμενος

αν και μαυρο προβατο του φορουμ απο χθες ως υλιστης και κερδοσκοπος γιατρος,καραγκιοζης και κομπλεξικος οπως με βγαλατε να μιλησω σοβαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι μπορω να το παιξω στην ταχυτητα του petrucci τουλαχιστον αλλα abraxas δεν σου θυμιζει ασκησεις δακτυλων?

 

αν θελεις μην ειρωνευεσαι εγω ξεχναω την κοντρα μας και ειμαι διατεθειμενος

αν και μαυρο προβατο του φορουμ απο χθες ως υλιστης και κερδοσκοπος γιατρος' date='καραγκιοζης και κομπλεξικος οπως με βγαλατε να μιλησω σοβαρα...[/quote']

Λοιπόν στο θέμα μας, μην ξεφεύγουμε. Ασκηση εγώ θα έλεγα αυτό :

αλλά όχι το glasgow kiss. :wink:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι μπορω να το παιξω στην ταχυτητα του petrucci τουλαχιστον αλλα abraxas δεν σου θυμιζει ασκησεις δακτυλων?

 

αν θελεις μην ειρωνευεσαι εγω ξεχναω την κοντρα μας και ειμαι διατεθειμενος

αν και μαυρο προβατο του φορουμ απο χθες ως υλιστης και κερδοσκοπος γιατρος' date='καραγκιοζης και κομπλεξικος οπως με βγαλατε να μιλησω σοβαρα...[/quote']

 

 

Χμμμμ.... με το να στέλνεις υβριστικά pm αφού έχει λήξει το θέμα του καυγά, δεν δείχνεις και τόσο πολύ ότι ξεχνάς, έτσι δεν είναι;

 

Anyway...

 

Όχι, δε μου θυμίζει ασκήσεις δακτύλων, γιατί πολύ απλά, πάρα, μα πάρα πολλά παραδοσιακά κομμάτια (και αυτό αντλεί την έμπνευσή του από κάποια τέτοια), παρουσιάζουν την ίδια εικόνα μουσικά: δηλ. αν βλέπεις χωρίς να ακούς τον ήχο, σκέφτεσαι ότι ο τύπος ζεσταίνει το αριστερό του χέρι.

 

Σε μουσικά ιδιώματα που απαντώνται στην Μεσογειακή μουσική ας πούμε, είναι πολύ συνηθισμένο να ανεβαίνει σταδιακά το τέμπο, μέχρι να φτάνει σχεδόν σε επίπεδα φρενίτιδας, απλώς το αυτί μας το έχει συνηθίσει και δεν μας ενοχλεί το μουσικό μας κριτήριο. Αν ακούσεις παραδοσιακό κλαρινετίστα (όχι απαραίτητα Έλληνα, οποιοσδήποτε Βαλκάνιος μας κάνει), μπορεί να παίζει μισό εκατομμύριο νότες το λεπτό, γιατί το απαιτεί ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.

 

Όπως είπα και στην αρχή, πιστεύω ότι ο Γιαννάκης (που δεν είναι πλέον μικρός, 40 πάει το παληκάρι), το πηγαίνει καλά και πιο ώριμα και συμπαθητικά (κατ'εμέ), να μην πω κιόλας ότι η δουλειά με τους Dream Theater μπορεί να έχει αρχίσει να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και στην αρχή' date=' πιστεύω ότι ο Γιαννάκης (που δεν είναι πλέον μικρός, 40 πάει το παληκάρι), το πηγαίνει καλά και πιο ώριμα και συμπαθητικά (κατ'εμέ), να μην πω κιόλας ότι η δουλειά με τους Dream Theater μπορεί να έχει αρχίσει να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.[/quote']

ΧΜ... Τι εννοείς;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου