Προς το περιεχόμενο

Ποιά φθηνή Strat για πειραματισμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξεκινήσω ξεκαθαρίζοντας ότι δεν είμαι ο τύπος που, όταν μιλάμε για τις (λίγες) κιθάρες μου, ικανοποιούμαι εύκολα, όσον αφορά τον ήχο τους. Στην Gibson LP Studio τα άλλαξα ΟΛΑ εκτός από κλειδιά και.... τα ξύλα. Στην Tele, παρομοίως, την παρέλαβα σήμερα (επίσης) από την 2η αλλαγή μαγνητών γιατί θέλω να την φέρω, ηχητικά, εκεί που θέλω (νομίζω ήρθε).

 

 

Περίμενα να μου έρθει μια κιθαρίτσα σχετικά καλοκατασκευασμένη, με τα θέματά της με τα ηλεκτρονικά, ίσως τα pots να μην ήταν, υπέθετα, τα πιο καλά σε χρήση και αίσθηση, οι μαγνήτες υπέθετα μάλλον θα... ξυρίζουν, προφανώς ΔΕΝ θα ακουγονται καλά σε όλες τις θέσεις, ίσως έχουμε και κανένα θέμα με το φινίρισμα ή το pickguard εδώ και εκεί, εντάξει, για τα λεφτά που έδωσα, θα θέλει δουλίτσα... Έλεγα...

 

 

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

 

Η κιθάρα που μου ήρθε σήμερα, την βγάζεις από το κουτί, την κουρδίζεις και την παίρνεις live. Τόσο απλά.

 

 

 

Δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα με φινίρισμα ή  το pickguard.

 

Τα ηλεκτρονικά δουλεύουν ακριβώς όπως πρέπει, με μια χαρά αίσθηση, χωρίς να εξέχουν, χωρίς να "χορεύουν", χωρίς τίποτα...

 

 

Οι μαγνήτες... Οι ΜΑΓΝΉΤΕΣ!!! Ακούγονται ΑΨΟΓΑ σε όλες τις θέσεις, χωρίς να ξυρίζουν, και στα καθαρά ΚΑΙ με βρώμα (Wampler Sovereign, Basic Audio Scarab Deluxe, Hardwire SC-2, έτσι για το name-dropping...) και με τους 2 ενισχυτές μου (Vox Nightrain combo, Blackstar HT-1R), με ακουστικά, χωρίς αυτά, με delay, με modulation, εντελώς dry κλπ.

 

 

Το μανίκι μου έδωσε ακριβώς την ίδια αίσθηση, σε φινίρισμα, σε μέγεθος, με μια μεξικάνα Fender Strat που έπαιζα τις προάλλες για καμιά ώρα. Ούτε κολλώδες, ούτε πρόβλημα με frets, το παραμικρό...

 

 

Μέχρι και η γέφυρα είναι εντελώς decked, το οποίο είναι ακριβώς όπως το θέλω (δεν σκοπεύω να χρησιμοποιώ το vibrato arm) αν και αυτό είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και κάποιος άλλος θα την ρύθμιζε στα γούστα του...

 

 

Δεν έχω λόγια... Περίμενα μια κιθαρίτσα που θα ήταν καλή βάση για μόντες και θα ξεκινούσα να "πειράζω" το ένα και το άλλο πάνω της. Και τώρα αναρωτιέμαι τί να πειράξω σε μια κιθάρα που κάνει ΑΝΕΤΑ  όλα τα πράγματα για την οποία την προόριζα, όπως βγήκε από το κουτί.  :o

 

 

 

Από την... οικονομική άποψη του θέματος, ειλικρινά δεν πώς είναι δυνατόν ο Thomann να έχει περιθώριο κέρδους σε αυτές τις κιθάρες, σε αυτή την τιμή, με βάση αυτό που παρέλαβα σήμερα, ακόμα και με το δεδομένο ότι είναι ο απευθείας εισαγωγέας από το εργοστάσιο. Αδιανόητο...

 

 

 

Α, και κλείνοντας, η σύζυγος μου είπε ότι είναι πολύ όμορφη (χωρίς να τη ρωτήσω) και το ίδιο και οι γιοι μου, χωρίς να ερωτηθούν. Κάτι λέει αυτό για το... εμφανισιακό μέρος της υπόθεσης.

 

 

 

Άφωνος.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τόσο καλά βρε Έκτορα;

Ψάχνω για <400euro κιθάρα στα μεταχειρισμένα (μόλις πούλησα την αμερικάνα strat μου) και με βάζεις σε σκέψεις...

Το τρέμολο/τα κλειδιά άραγε να κρατάνε το κούρδισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καλά βρε Έκτορα;

Ψάχνω για <400euro κιθάρα στα μεταχειρισμένα (μόλις πούλησα την αμερικάνα strat μου) και με βάζεις σε σκέψεις...

Το τρέμολο/τα κλειδιά άραγε να κρατάνε το κούρδισμα;

 

 

Κοίτα, όπως είπα η γέφυρα είναι decked, χωρίς περιθώριο για χρήση tremolo, και σκοπεύω να την αφήσω έτσι. Δεν είμαι και ο καλύτερος χρήστης tremolo (το μοναδικό που πραγματικά μου άρεσε είναι το Bigsby σε μια κιθάρα που είχα δοκιμάσει), άρα με δεδομένο αυτό, μια χαρά κρατά κούρδισμα, με τα (πολλά) bends που έκανα. Τώρα, αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς tremolo , θα υπέθετα ότι θα έχει τα θέματά της με το tuning, όπως κάθε low end Strat. Αλλά... και η μεξικάνα Fender που έπαιζα τις προάλλες τα είχε, όταν το χρησιμοποιούσες, καμία έκπληξη. Είναι μια Strat, με τα καλά της και με τα κακά που έχει το συγκεκριμένο design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα με γεια η καινούρια σου κιθαρίτσα! :) Να την χαρείς κι εσύ και η οικογένειά σου (είτε παίζοντας είτε ακούγοντας εσένα, ;) )

 

Να πω κι εγώ την 'εξυπνάδα' μου τώρα... Αν είναι σωστά περασμένες οι χορδές και το nut είναι φυσιολογικά κομμένο, δεν βρίσκω κι εγώ το λόγο να ξεκουρδίζει. Να έχει τόσο χάλια κλειδιά ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, πάλι δύσκολο το βλέπω. Όσο για το τρέμολο, όποια κιθάρα και ν'αγοράσει κανείς, λογικό να έχει θέματα αφού το τρέμολο θέλει τα 'μαγικά' του, υπομονή κι επιμονή. Τώρα φυσικά αν είναι PRS custom 24 ΔΕΝ θα έχει θέματα, αλλά θα έχεις πληρώσει και 3500Ε  ;D

 

Με γεια και πάλι κι ευχαριστούμε για τις photos και το review :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια!

 

Μετά και την προσωπική μου εμπειρία με το HB μπάσο που αγόρασα έχω να πω ότι περίμενα τις αντιδράσεις σου.

 

Έχουν ξεφύγει οι τύποι (και ο Harley και ο Benton). :)

 

Και είναι και κουκλάρα.

 

Και τώρα ξέρεις, έτσι;

 

ΚΛΙΠΣ!!!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ boys!

 

Για σκοπούς σύγκρισης, την πρώτη μου κιθάρα (Epi SG Special) επίσης την είχα αγοράσει από το Θωμά. Ε, λοιπόν, τα κλειδιά εκείνης ήταν άθλια σε αίσθηση, με πολλές "νεκρές" διαδρομές που δεν έκαναν τίποτα, η κιθάρα ξεκούρδιζε αμέσως με κάθε bend που έκανα, το μανίκι στα χαμηλά τάστα ήταν υπερβολικά στενό για τα δάκτυλά μου... Υπήρχαν θέματα, αλλά, οκ, ήταν μια κιθάρα για ένα αρχάριο σαν εμένα και σύντομα έψαξα για την αντικαταστάτριά της.

 

Η συγκεκριμένη... ΚΑΜΙΑ σχέση. "Έτοιμη" κιθάρα, με κάθε έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μένα η affinity είχε σεταρισμένο τρέμολο μόνο για βυθίσματα.

Όπως ήρθε έχανε αρκετά. Όταν μετα το έκανα floating και έβαλα γραφίτες όπου έπρεπε τώρα δεν έχει θέματα. Δεν είμαι heavy diver αλλά βέβαια δεν είναι και FR.

Μπορώ όμως να κάνω μερικά πράγματα χωρίς να έχω το νού μου στο κουρδιστήρι.

 

Γενικά οι κινέζοι φασονατζήδες έχουν πάει μπροστά, γι αυτό εβαλα και το άλλο βιντεάκι που σνομπάρει φτηνές.

 

 

Θέλομεν κλιπς ! ;D

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου