Προς το περιεχόμενο

Ποιά φθηνή Strat για πειραματισμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με την τέλε δεν κατάλαβα...

Τί παρέλαβες? :D

 

δυό δυό τις παίρνεις?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έκτορα σ'το είπα εξ'αρχής πως θα εκπλαγείς και πως αμφιβάλλω αν θ'αλλάξεις πολλά.  8)

 

Οι HB είναι "μπράντα" του thomann, και ως εκ τούτου, δεν έχουν περαιτέρω έξοδα διαφήμισης, τυχόν r&d, έξτρα πέρα-δώθε κτλ. Ότι παίρνεις σε μια Κινέζικη των 300+ παίρνεις και σε μια HB των 100+ και ειδικά στην προσοχή στον ποιοτικό έλεγχο, κοιτάνε πολύ άνετα στα ίσια τις υπόλοιπες πλέον.

 

Το ΜΟΝΟ κακό που θα δεις είναι τα τάστα, τα οποία δυστυχώς είναι βούτυρο και φθείρονται γρήγορα και είναι κρίμα για τόσο καλοφτιαγμένες, VFM κιθάρες. Στο μπάσσο μου τα ξήλωσα γι'αυτόν τον λόγο (μεταξύ άλλων τέλος πάντων), μετά από όχι και τόσο πολλή χρήση. Στην κιθάρα είναι ακόμα οκ.

 

Καλόπαιχτη λοιπόν!  :)

 

edit: Είναι και η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει πιο μοντέρνα specs σε κλασσική strat (14" radius, ελαφρώς ψηλότερα τάστα, λίιιγο πιο λεπτό μπράτσο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την τέλε δεν κατάλαβα...

Τί παρέλαβες? :D

 

δυό δυό τις παίρνεις?

 

Ε, όχι και έτσι! Εννοώ ότι πήρα πίσω την Tele (τί Tele δηλαδή, Les Paul την έκανα στο τέλος με διπλούς μαγνήτες, 2 volume & 2 tone controls) από τον τεχνικό. Μου έβαλε ένα Seymour Duncan Rails στη γέφυρα. Ιστορία για άλλο thread...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσπρο το γαλακτερό το έχω συνδέσει με Blackmore & Malmsteen

Άσχετο αλλά είναι 2 διαφορετικά χρώματα, του πρώτου είναι Olympic white (όπως και του Hendrix) και του δεύτερου Vintage white  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω γιατί εν τέλει κατάφερα και την πήρα κι εγώ και επιβεβαίωσα γι'αλλη μια φορά (είναι το τρίτο μου ΗΒ όργανο) πως οι Κινέζοι είναι αρχηγοί για μας τους φτωχούς και μόνους καουμπόηδες!

 

Τρομερή κιθάρα (όχι μόνο για τα λεφτά). Δεν πέτυχα και βουτυροτάστα σ'αυτήν (ούτε στο ταυράκι, παραδόξως), μάλλον το μπάσσο ήταν... λεμόνι. Το μόνο που θ'αλλάξω κάαααποια στιγμή είναι τα string trees με roller και το tremolo, το οποίο είναι απ'τα μεγάλα μείον (το μπλοκ είναι απλά αστείο). Λειτουργεί μια χαρά μεν, χάνει πιστεύω όμως από κει.

 

Κατά τ'άλλα, happy camper με την στρατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια X-Minor, είναι εξαιρετική επιλογή.

 

Για εμένα, που μια Strat δεν είναι η βασική μου κιθάρα και ήθελα μια για να εξοικιωθώ με το όργανο και να πειραματιστώ, έχει βγει λίρα εκατό. Οι μόντες που έχω κάνει τόσο καιρό είναι τα roller string trees, με ένα 30-άρι από το ebay πήρα ένα Wilkinson τρέμολο με full size steel block (πολύ μεγάλη βελτίωση, κάνε το όσο πιο σύντομα μπορείς!) και βρήκα και ένα σετάκι Fender noiseless pickups από το Noiz το οποίο θα έχει μπει πάνω σήμερα - αύριο. Όχι πως είχαν τίποτα οι Wilkinson μαγνήτες της, ίσα-ίσα, απλά είπα να πάω σε αθόρυβους. Σίγουρα το τελευταίο δεν νιώθω ότι χρειαζόταν, αλλά τέλος πάντων.

 

Have fun with yours!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω γιατί εν τέλει κατάφερα και την πήρα κι εγώ και επιβεβαίωσα γι'αλλη μια φορά (είναι το τρίτο μου ΗΒ όργανο) πως οι Κινέζοι είναι αρχηγοί για μας τους φτωχούς και μόνους καουμπόηδες!

 

Τρομερή κιθάρα (όχι μόνο για τα λεφτά). Δεν πέτυχα και βουτυροτάστα σ'αυτήν (ούτε στο ταυράκι, παραδόξως), μάλλον το μπάσσο ήταν... λεμόνι. Το μόνο που θ'αλλάξω κάαααποια στιγμή είναι τα string trees με roller και το tremolo, το οποίο είναι απ'τα μεγάλα μείον (το μπλοκ είναι απλά αστείο). Λειτουργεί μια χαρά μεν, χάνει πιστεύω όμως από κει.

 

Κατά τ'άλλα, happy camper με την στρατ.

ποιό μπάσο ήταν?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το back plate εχει μεινει ιδιο πλεον και αυτο επειδη εχει το S/N...

 

7nder Squier Strat Affinity Project Finally Finished!!!! in Guitars and Amps - Page 3 of 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου