Προς το περιεχόμενο

Ποιά φθηνή Strat για πειραματισμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, είναι πια επίσημο, ας το παραδεχτώ: γέρασα. Αφού με έπιασε η περιέργεια για τις Strat, δεν υπάρχει πια νόημα να το αρνούμαι...

 

 

Και αφού λοιπόν με... τρώει, από πού να ξεκινήσω; Με δεδομένο ότι μόντες ΘΑ  ακολουθήσουν στο μέλλον, σε ηλεκτρικά, γέφυρες κλπ. (αφού... με ξέρω), ποιά θα ήταν μια φθηνή αλλά αξιοπρεπής βάση για αυτές;

 

Squier Affinity?

Squier Standard?

μήπως οι νέες Harley Benton είναι μια χαρά βάση;

 

Μήπως να αφήσω τις μαλακίες και να πάω κατευθείαν σε Classic Vibe? Μήπως σε μεξικάνα Fender;

 

Μηπως κατευθείαν σε G&L που έπαιξα και μου άρεσαν παλιά;

 

Κάτι άλλο ίσως (μέχρι εκεί σε budget, μην το ξεφτιλίσουμε);

 

Και η ερώτηση για οτιδήποτε μη-Fender/Squier: τί παίζει με τα pickguard για το μέλλον; Ποιά μάρκα έχει συμβατότητα με Fender/Squier και ποιά όχι;

 

Άντε, ρίχτε προτάσεις να γίνει συζήτηση, ότι πρέπει για καλοκαιράκι.

 

 

Ευχαριστώ μάγκες!  O0

 

την πάτησα πάλι και απαντησα σε παλιό θεμα .αυτος ειναι ο λογος που διορθωνω την απαντηση  σε "κενό"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλορίζικη. :)

 

Αν παίζεις αρκετά στο βρώμικο κανάλι(soft, heavy lead) σε επίπεδο μελέτης(ώρες λέμε) η live, με τον θόρυβο από τους μαγνήτες(μονοπηνιακοί) πως τα πάς, εννοώ αντέχεις τον θόρυβο(πως το παλεύεις), η έχεις σκοπό να αλλάξεις κάτι στούς μαγνήτες?

 

Μπορεί όταν ανοίγεις το volume και αρχίζεις να παίζεις να μην δίνεις σημασία στον θόρυβο, αλλά για μένα είναι αρκετά ενοχλητικός ας πούμε στο βάλε-βγάλε καλώδια, πετάλια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη. :)

 

Αν παίζεις αρκετά στο βρώμικο κανάλι(soft, heavy lead) σε επίπεδο μελέτης(ώρες λέμε) η live, με τον θόρυβο από τους μαγνήτες(μονοπηνιακοί) πως τα πάς, εννοώ αντέχεις τον θόρυβο(πως το παλεύεις), η έχεις σκοπό να αλλάξεις κάτι στούς μαγνήτες?

 

Μπορεί όταν ανοίγεις το volume και αρχίζεις να παίζεις να μην δίνεις σημασία στον θόρυβο, αλλά για μένα είναι αρκετά ενοχλητικός ας πούμε στο βάλε-βγάλε καλώδια, πετάλια κλπ.

 

 

Βρήκα ένα σετ Fender Noiseless μαγνήτες στις αγγελίες και έβαλα στη κιθάρα και είμαι ακόμα περισσότερο ικανοποιημένος. Δεν ήταν κακοί αυτοί που είχε αρχικά αλλά οι Noiseless, πέρα από το προφανές πλεονέκτημα, νομίζω ότι παίζουν ακόμα καλύτερα με βρωμο-πέταλα, fuzz-άκια και τα λοιπά. Και δεν νομίζω ότι χάνουν το παραμικρό από τους παραδοσιακούς με το ενοχλητικό 60-cycle hum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βάρος πως είναι? Είναι στa κλασικά 3,6kg ή ελαφρύτερη λόγω basswood?

 

 

Την ζύγισα πριν λίγες μέρες, έτσι από περιέργεια, και την βρήκα 3,8 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου