Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου μόνο για εικονικά όργανα στο finale


takisffff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδιά σας ευχαριστώ πολύ για  τις απαντήσεις. Είμουν πνιγμένος αυτές τις μέρες και δεν πρόλαβα να γράψω. Νικόλα έχω ακούσει τελικό αποτέλεσμα απ το garitan και δεν μ έχει ικανοποιήσει. Φαίνεται το ψευτίκ με την μία. ΚΑι δεν μιλάω μόνο για τον τρόπο εκτέλεσης όπως πολύ σωστά έγραψε ο manosx. Μιλάω για τον ήχο ο οποίος απλά δεν... Οπότε απ όσα έχω διαβάσει αυτές τις μέρες και απ όσα μου υποδείξατε κι εσείς πάω για cubase, kontakt, και ήχους vienna. Το πρόβλημα είναι το χρηματικό. Τα sample είναι πανάκριβα, το cubase είναι και αυτό ένα έξοδο μεγάλο, αλλά έχω χαθεί λίγο με τις διάφορες εκδόσεις του. Για να βάλω τα 20 συν όργανα ποια έκδοση χρειάζομαι μπας και γλιτώσω χρήματα? Κι επίσης υπάρχουν free εικονικά όργανα σαν τα Vienna Symphonic Library? Εστω και να μην έχουν το ίδιο καλό ήχο. Απλά για να δω αν έχω τον χρόνο και την διάθεση να μάθω και μετά βλέπουμε αν θα μπω σε έξοδα. Βασικά δεν θέλω να καταφύγω σε torrent γι αυτό το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδιά σας ευχαριστώ πολύ για  τις απαντήσεις. Είμουν πνιγμένος αυτές τις μέρες και δεν πρόλαβα να γράψω. Νικόλα έχω ακούσει τελικό αποτέλεσμα απ το garitan και δεν μ έχει ικανοποιήσει. Φαίνεται το ψευτίκ με την μία. ΚΑι δεν μιλάω μόνο για τον τρόπο εκτέλεσης όπως πολύ σωστά έγραψε ο manosx. Μιλάω για τον ήχο ο οποίος απλά δεν... Οπότε απ όσα έχω διαβάσει αυτές τις μέρες και απ όσα μου υποδείξατε κι εσείς πάω για cubase, kontakt, και ήχους vienna. Το πρόβλημα είναι το χρηματικό. Τα sample είναι πανάκριβα, το cubase είναι και αυτό ένα έξοδο μεγάλο, αλλά έχω χαθεί λίγο με τις διάφορες εκδόσεις του. Για να βάλω τα 20 συν όργανα ποια έκδοση χρειάζομαι μπας και γλιτώσω χρήματα? Κι επίσης υπάρχουν free εικονικά όργανα σαν τα Vienna Symphonic Library? Εστω και να μην έχουν το ίδιο καλό ήχο. Απλά για να δω αν έχω τον χρόνο και την διάθεση να μάθω και μετά βλέπουμε αν θα μπω σε έξοδα. Βασικά δεν θέλω να καταφύγω σε torrent γι αυτό το ψάχνω.

 

 

ριξε μια ματια εδω :

 

http://www.studio-one.expert/studio-one-blog//the-30-best-sample-libraries-for-orchestral-scoring-2016

 

υποψιν το cubase δεν ειναι μονοδρομος οσον αφορα το daw  (εγω αυτο τυχαινει και χρησιμοποιω αλλα υπαρχουν κ αλλα πιο οικονομικα οπως το reason, το reapper, to fl studio)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω πως υπάρχουν και άλλα daw ακόμη και free, απλά είπα να πάω στο cubase γιατί είναι πιο δημοφιλές οπότε ότι απορίες και θέματα μου δημιουργηθούν θα είναι πιο εύκολο να τα λύσω. Τώρα όσο αφορά τα sample απ ότι κατάλαβα και απ τον οδηγό του Νικόλα που διάβασα και απ την σελίδα που παράθεσες δεν πρόκειται να βρω κάτι free. Εκτός απ τους ήχους του garritan δεν βλέπω να έχω άλλη επιλογή. Ελπίζω μόνο να μπορεί να φορτώσει στο cubase. Επίσης και το kontakt είναι πανάκριβο. Πραγματικά έχω απογοητευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατι "καλό" σε free είναι δύσκολο. ΑΛΛΑ αντί για Cubase κοίταξε, πραγματικά, το reason, γιατί έχω πολλούς γνωστούς που ορκίζονται στο ονομά του!

 

Για ήχους, VSL δεν είναι πανάκια. Μάλιστα, θα σου έλεγα ότι χρειάζεσαι και ένα ΠΟΛΥ καλό reverb για να κάνεις δουλεια.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εδώ: EastWest/Quantum Leap - Award Winning Virtual Instruments

 

Με $30 το μήνα παίρνεις ΟΛΑ τα όργανα τους (σχεδόν) και κάνεις τρελή δουλειά. Φυσικά το PLAΥ είναι πολύ βαρύ και θέλεις ΔΥΝΑΤΟ Η/Υ, αλλά συγκριτικά με κάτι τέτοιο τα κόστη σου κατεβαίνουν πολύ χαμηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα σ ευχαριστώ  πολύ για τα καλά νέα που μου έφερες. Όντως τα 30 ευρώ για να ξεκινήσω δεν είναι τίποτα φοβερό. Κρίμα που πριν κάποια χρόνια με την προτροπή ενός συμφορουμίτη είχα κατεβάσει δωρεάν μία ορχήστρα της  EastWest αλλά τότε δεν είχα σκοπό ν ασχοληθώ. Και τώρα που προσπάθησα να την βάλω απλά δεν μπαίνει σε 64bit συστήματα.  Οσο αφορά το reason και αυτό ακριβό είναι οπότε θα δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου