Προς το περιεχόμενο

H νέα πολιτική της Fender


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί με κιθάρες (μιλάω για επαρχία) και επειδή το έχει φίλος, πιάσαμε τη συζήτηση.

 

Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε ΚΑΜΙΑ fender ούτε squire (ούτε Gibson / Epiphone) .

 

Μου έκανε εντύπωση, γιατί παλιά είχε κάποια κομμάτια και από τις μεν και από τις δε.

 

Θα μείνω στη fender (αν και για την Gibson πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν, από ό,τι μου είπε) γιατί για την fender με ενδιέφερε πιο πολύ και γι αυτή ρωτούσα.

 

Λοιπόν, χονδρικά, η fender πλέον για να σου δώσει εμπόρευμα ,

A)

Xωρίζει  τα πακέτα σε 3 κατηγορίες:

1) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 15.000,00 € ΜΟΝΟ για squire (και εννοείται ό,τι μοντέλα θέλει αυτή , π.χ. τρείς Hello Kitty.)

2) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 30.000,00 € για squire και fender μεξικάνες και μερικές αμερικάνες (κατά τα ανωτέρω ,ΜΟΝΟ ό,τι μοντέλα θέλει η fender) και

3) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 50.000,00 € όπου πάμε και σε custom shop fender (και πάλι ΜΟΝΟ ό,τι μοντέλα θέλει η εταιρία)

 

Β) Και να πληροίς τις παραπάνω προϋποθέσεις, δηλαδή να θες να δώσεις τα λεφτά αυτά, ΔΕΝ σημαίνει αυτόματα ότι θα πάρεις fender.

Θα έρθει κάποιος από την εταιρία, θα δει τον χώρο σου, και αν του αρέσει, θα σου πει τι τυχόν τροποποιήσεις θέλει να κάνεις σε αυτόν (στον χώρο- με δικά σου έξοδα) και που θα βάλεις τις κιθάρες (σε ποιο σημείο) , ακόμα και με ποιο φωτισμό….και πάλι με δικά σου έξοδα. Αν το κάνεις, τότε θα σου δώσουν.

Γ) Τέλος θα δουλέψεις με 10% κέρδος, όχι παραπάνω.

 

Με έκανε εντύπωση γιατί το συγκεκριμένο παλικάρι , ξέρω ότι πουλούσε κατά μέσο όρο 40 fender-o-ειδη το χρόνο (squire και fender).

 

Αυτός πλέον ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει fender. (ούτε καν μπλουζάκια , κούπες fender κ.λ.π)

 

Τα γράφω όλα αυτά για να συζητήσουμε την παρούσα  πολιτική της fender.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα χάσει.

 

Υ.Γ.  Να μιλήσουμε για την πολιτική της Fender (όχι για ΠΟΛΙΤΙΚΗ γενικά, γιατί το θέμα μπορεί εύκολα να πάρει προς τα εκεί προεκτάσεις  ;D ;D ;D ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι αυτή η πολιτική ισχύει γενικότερα στο εμπόριο. Δε συμφωνώ καθόλου αλλά το έχω παρατηρήσει και σε άλλα προσόντα . Π.χ. για να πάρει ένας έμπορος ρούχα, θα κάνει συμφωνία με τον βιοτέχνη και θα πάρει υποχρεωτικά ασπρο-μαύρο-μπλε όλα τα μεγέθη ( κι ας δουλεύει μόνο τα XL παράδειγμα ) κλπ

 

Η λογική λέει, ότι έτσι θα κάνει ζημιά στα μικρά καταστήματα μουσικών οργάνων και σε εμάς τους πελάτες. Θα δημιουργήσει μονοπώλιο στις πόλεις αλλά σε βάθος χρόνου θα μειωθούν οι πωλήσεις στις λεγόμενες "μικρές" αγορές όπως η Ελλάδα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι αυτή η πολιτική ισχύει γενικότερα στο εμπόριο.

 

 

Ξέρω ότι ίσχυε σε "ακριβά " προϊόντα χρόνια, π.χ. rolex

 

 

 

Η λογική λέει, ότι έτσι θα κάνει ζημιά στα μικρά καταστήματα μουσικών οργάνων και σε εμάς τους πελάτες. Θα δημιουργήσει μονοπώλιο στις πόλεις αλλά σε βάθος χρόνου θα μειωθούν οι πωλήσεις στις λεγόμενες "μικρές" αγορές όπως η Ελλάδα

 

Μα φυσικά. Ετσι είχα πάρει εγω 2 squier. Τις είδα εκεί....ηταν μπροστά μου, τις δοκίμασα, μου άρεσαν...τις πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ξεκάθαρο, ο ισχυρός θέτει τους κανόνες της αγοράς. Το συγκεκριμένο προϊόν δεν χρειάζεται ούτε καν διαφήμιση. Πουλάει όπως η Coca Cola στο super market, διαλέγει και το ράφι.

Όποτε θέτει  τους δικούς της κανόνες. Αγορές/ πωλήσεις βάσει του stock της καθώς και του προγράμματος παραγωγής των εργοστασίων της κλπ... κλπ...

Επίσης μην ξεχνάς οτι η Ελληνική αγορά αντιπροσωπεύει λιγότερο απο μισή μέρα παραγωγής στα εργοστάσια της Fender, όποτε η λογική μας και οι συνήθειες μας, τους ειναι αδιάφορες...Στην κεντρική Ευρώπη και στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν μικρομάγαζα...

Και δυστυχώς... επαναλαμβάνω με τη σειρά μου...

Ο θάνατος του εμποράκου... >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρω ότι ίσχυε σε "ακριβά " προϊόντα χρόνια, π.χ. rolex

 

 

απλά σε κάποια επαγγέλματα είναι πιο ελαστικοί οι έμποροι. Στο λέω επειδή η μάνα έχει μαγαζί με ρούχα. Μετά από χρόνια συνεργασίας, μπορεί π.χ. να πάρει όσα "κομμάτια" χρειάζεται σε όσα μεγέθη χρειάζεται.....Αλλά αν πας εσύ πρώτη φορά, θα πάρεις όλα τα μεγέθη

 

Δε νομίζω, εν προκειμένω, ότι το μέγεθος της fender θα κάνει τέτοιες υποχωρήσεις για κάποιον μικρομεσαίο. Ούτε για θωμάδες δεν τους κόβω....

 

 

edit : ενώ έχετε όλοι δίκιο να συμπλήρώσω ότι τον "ισχυρό" τον τρώει η αλαζονεία του συνήθως και όχι ο αναταγωνισμός. Αν πει  coca cola θα πουλάω μόνο στις πολυεθνικές , η λογική λέει ότι θα μείωση τζίρου. έτσι θα την πατήσει και η fender

 

Μπορεί , πράγματι, οι μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες και οι ΗΠΑ να έχουν μεγάλους μουσικούς οίκους. Αλλά αθροιστικά πόσες χώρες επιπέδου Ελλάδας θα πληγούν με τέτοια πολιτική ;;;; Δε γίνεται να μην χάσουν έσοδα παγκοσμίως . Εκτός κι αν είναι ασήμαντη ζημία γι αυτούς και εγώ δεν μπορώ να το αντιληφθώ

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή η Fender αποφάσισε να κλείσει το (ας πούμε χονδρικά και ίσως αυθαίρετα) το 50% των μουσικών καταστημάτων του πλανήτη;

 

Να υποθέσω ότι αυτή είναι universal πρακτική πλέον, κ. συνήγορε, και όχι απλά για την ελληνική αγορά.

 

Κάτι του στιλ- παραφράζοντας την γνωστή ρήση, "ο Ολυμπιακός,το Αιγάλεω και ο Thomman να κερδίζουν και όλοι οι άλλοι να πάνε... μπιπ";

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Να υποθέσω ότι αυτή είναι universal πρακτική πλέον, κ. συνήγορε, και όχι απλά για την ελληνική αγορά.

 

 

 

Ευρωπαϊκή σίγουρα. Όχι μόνο για Ελλάδα. Για Αμέρικα δεν ξέρω (δεν ήξερε να μου πει- δεν τον ρώτηΞα κιόλας.  ;D ;D_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί με κιθάρες (μιλάω για επαρχία) και επειδή το έχει φίλος, πιάσαμε τη συζήτηση.

 

Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε ΚΑΜΙΑ fender ούτε squire (ούτε Gibson / Epiphone) .

 

Μου έκανε εντύπωση, γιατί παλιά είχε κάποια κομμάτια και από τις μεν και από τις δε.

 

Θα μείνω στη fender (αν και για την Gibson πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν, από ό,τι μου είπε) γιατί για την fender με ενδιέφερε πιο πολύ και γι αυτή ρωτούσα.

 

Λοιπόν, χονδρικά, η fender πλέον για να σου δώσει εμπόρευμα ,

A)

Xωρίζει  τα πακέτα σε 3 κατηγορίες:

1) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 15.000,00 € ΜΟΝΟ για squire (και εννοείται ό,τι μοντέλα θέλει αυτή , π.χ. τρείς Hello Kitty.)

2) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 30.000,00 € για squire και fender μεξικάνες και μερικές αμερικάνες (κατά τα ανωτέρω ,ΜΟΝΟ ό,τι μοντέλα θέλει η fender) και

3) Επένδυση (δηλαδή υποχρεωτική αγορά) 50.000,00 € όπου πάμε και σε custom shop fender (και πάλι ΜΟΝΟ ό,τι μοντέλα θέλει η εταιρία)

 

Β) Και να πληροίς τις παραπάνω

Υ.Γ.  Να μιλήσουμε για την πολιτική της Fender (όχι για ΠΟΛΙΤΙΚΗ γενικά, γιατί το θέμα μπορεί εύκολα να πάρει προς τα εκεί προεκτάσεις  ;D ;D ;D ;D)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, εν προκειμένω, ότι το μέγεθος της fender θα κάνει τέτοιες υποχωρήσεις για κάποιον μικρομεσαίο. Ούτε για θωμάδες δεν τους κόβω....

θα σου απαντήσω βάσει της επαγγελματικής μου εμπειρίας (απο το άλλο στρατοπεδο όμως... αναγκαστικά) . Οι κανόνες ισχύουν και για τους Θωμαδες. Εκείνοι όμως έχουν δικαιωμα λόγου (ειναι και αυτοί ιςχυροι). Οι πολιτικές έχουν γράφει ήδη στα μέτρα τους, παρεκκλίσεις γίνονται συνήθως αποδέκτες αλλά με επαναδιαπραγμάτευση(και οι δυο κάτι παίρνουν, κάτι δίνουν).  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου