Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου από την HDMI


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

και ναι... ο boot ssd δίσκος στον βασικό μου υπολογιστή, παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα... O0

 

μετά την αναγκαστική επανεγκατάσταση των WIN 7 pro στον διάδοχό του, η HDMI της κάρτας γραφικών μου, δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιηθεί μεταφέροντας ήχο (στην εικόνα είναι μια χαρά) βγάζοντας μήνυμα ότι η συσκευή ήδη χρησιμοποιείται...

 

επειδή οι χρόνοι μου είναι πολλοί πιεστικοί και η ζημιά που έπαθα (με αναγκαστική επανεγκατάσταση και όλων των δεκάδων προγραμμάτων που χρησιμοποιούσα με τις ρυθμίσεις τους) με έχει απελπίσει, με τα project να τρέχουν παράλληλα, αν κάποιος φίλος έχει ιδία γνώση παρόμοιου προβλήματος και μπορεί να με βοηθήσει στην λύση του, με γλυτώνει από πολύτιμο χρόνο ψαξίματος...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η HDMI της κάρτας γραφικών μου, δεν μπορεί πλέον να χρησιμοποιηθεί μεταφέροντας ήχο

Ποιά κάρτα έχεις?

Ισχύουν τα παρακάτω?

 

· MSI motherboard

· Realtek Audio onboard (built into motherboard)

· AMD Video board installed with HDMI cable to monitor

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως λέει κι ο φίλος πιο πάνω, δίνεις ελάχιστες πληροφορίες για το configuration σου οπότε αναγκαστικά θα πάμε σε generic συμβουλές.

 

Drivers - Πάντα προσπαθούμε να έχουμε τους τελευταίους για τις συσκευές μας! Ειδικά σε οδηγούς για κάρτες γραφικών καλού κακού κάνουμε καθαρή εγκατάσταση δυο διαφορετικών εκδόσεων μήπως έχουμε πέσει σε περίπτωση ασυμβατότητας.

Ελέγχουμε στην διαχείριση συσκευών ότι δεν υπάρχει κάποιο conflict ανάμεσα σε παρεμφερείς συσκευές ή ότι μια συσκευή δεν έχει οριστεί να χρησιμοποιεί driver άλλης συσκευής, πχ στην περίπτωση μας πιθανό conflict του driver onboard κάρτας ήχου με την "συσκευή" ήχου της κάρτας γραφικών μας.

Από εκεί και πέρα πάμε και λίγο στην διαδικασία trial και error. Μπορείς να απενεργοποιήσεις από τη διαχείριση συσκευών ήχου (δεξί κλικ στο ηχείο δίπλα στην ώρα -> συσκευές αναπαραγωγής ) όλες τις υπόλοιπες αφήνοντας μόνο την HDMI της κάρτας γραφικών σου.

 

Αν μπορείς να δώσεις καμιά έξτρα πληροφορία ίσως βρεθεί και κάποια πιο στοχευμένη λύση.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προτεινω λυση μιας και δεν δινονται αρκετα στοιχεια, θα προτεινω ομως κατι αλλο ωστε να μην ξαναχρειαστει να εγκαταστησεις απο την αρχη windows και ολα τα δεκαδες προγραμματα και ρυθμισεις:

acronis true image - The Best Backup Software - Acronis True Image 2017

 

Αφου εγκαταστησεις λειτουργικο και ολα τα καλουδια που χρησιμοποιεις, κανεις ενα backup, εννοειται σε αλλο δισκο η partition η στικακι  και εχεις το κεφαλι σου ησυχο για οτι ζημια και αν παθεις....σε 3-4 λεπτα αν εχεις ssd η σε 6-8 λεπτα αν εχεις απλο δισκο εχεις πισω το λειτουργικο σου + προγραμματα οπως το αφησες οταν εκανες το backup.

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από εμένα έτσι πρόχειρα μέχρι να δοθούν περισσότερα στοιχεία που ενδεχομένως βοηθήσουν.

 

Αν έχεις ως προεπιλεγμένη λοιπόν συσκευή ήχου την αναφερόμενη hdmi audio output και σου βγάζει αυτό το μήνυμα, πήγαινε στο εικονιδιάκι του ήχου δεξιά στην taskbar και με δεξί κλίκ άνοιξε τον μείκτη ήχου.

 

Εκεί από τα εικονίδια μπορείς να δείς ποιές εφαρμογές εκείνη τη στιγμή απασχολούν το output

 

ετσι έχεις μια εικόνα.

 

Μετά πάς πάλι στο εικονιδιο του ήχου, πας στις συσκευές ήχου, πας στο εν λογω output, ιδιότητες/για προχωρημένους και ξετικάρεις την επιλογή που λέει "να επιτρέπεται στις εφαρμογές να παίρνουν τον έλεγχο της συσκευής" καπως έτσι για να μην κοιτάω

 

Κάνε εφαρμογή/οκ

 

μετά κάνε και μια επανεκκίνηση.

 

Αμα πάλι γράφει τα ίδια.

 

Θα πήγαινα με προσοχή στα πιό advanced, αφου είχα δεί στο πρώτο που σου έγραψα, ποιές εφαρμογές απασχολούν τη συσκευή, θα σταμάταγα μία μία τις διεργασίες τους απο το task manager (αυτο αμα δεν είσαι εξοικειωμένος παρέβλεψέ το, μπορεί να κάνεις ζημιά, αγνόησέ το)

 

Αν πάλι δεν πιάσουν αυτά κάνεις απεγκατάσταση των drivers της συσκευής, καθαρισμό της registry σε safe mode, επανεκκίνηση  και ξαναρίχνεις τους drivers της συσκευής.

 

Αυτά από εμένα σε συνέχεια αυτών που είπαν οι ανωτέρω φίλοι.

Good Luck!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστώ φίλοι για την άμεση ανταπόκριση και σόρυ που στην ζαλάδα μου ξέχασα να αναφέρω το setup μου και σας έβαλα να μαντεύετε...  :-[

 

το πρόβλημα είναι στην HDMI μιας ATI radeon HD 6570 πάνω σε μια Gigabyte motherboard με i7 2600k και 8gb RAM... συνδέεται ως clone screen σε μια LG smart tv και ο ήχος μέσω αυτής επιλέγεται εναλλακτικά με μια lexicon omega που χρησιμοποιείται όμως (ουσιαστικά παρακάμπτεται) μόνο ψηφιακά μέσω της spdif εξόδου της...

 

 

διαβάζω αυτά που μου γράφετε και θα επανέλθω... νομίζω ότι ήδη είμαι κοντά στο να βρω άκρη... 8)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεξί κλικ στο ηχείο κάτω δεξιά στο taskbar

playback devices

Επιλογή της συσκευής που θέλεις (LG TV ή hdmi ή κάτι τέτοιο)

Δεξί κλικ επάνω της

Set as default device.

 

Εάν με αυτό δεν λυθεί , απεγκατάσταση του driver της συσκευής

device manager

audio inputs and outputs -lg tv ή κάτι τέτοιο. Δεξί κλικ uninstall.

Επανεκκίνηση

Λογικά τα windows θα σε ρωτήσουν μόλις εκκινήσουν να βάλουν driver.

Λες ναι.

 

Καλά κουράγια. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα πριν πολλά χρόνια επίσης με ΑΤΙ. Θυμάμαι πως άλλαξα driver και έπαιξα με τις ρυθμίσεις όπως αναφέρει πιο πανω o panorios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

PROBLEM-SOLVED.png

 

μέσω ενός link με παραπλήσιο πρόβλημα που μου έστειλε ο Στράτος ξετυλίχθηκε ο μίτος... ;D

 

τελικά το πρόβλημα είναι ένα bug των τελευταίων AMD Catalyst Display Driver... όταν τους περάσεις (ως λογική κίνηση αναβάθμισης όπως έκανα κι εγώ), δεν μπορείς πλέον να επιλέξεις την HDMI ψηφιακή έξοδο ήχου παίρνοντας το μήνυμα "used by another application"...

 

η λύση είναι να επαναφέρεις τους παλιότερους για την AMD High Definition Audio Device...

 

για όσους λοιπόν αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα:

 

κοντρόλ πάνελ --> διαχείριση συσκευών --> ελεγκτές ήχου, βίντεο και παιχνιδιών --> AMD High Definition Audio Device -->πρόγραμμα οδήγησης --> επαναφορά

 

και voilà... ήχος came back που θαλεγε και η Άντζελα...  8)

 

οι drivers για την εικόνα (catalyst) δεν χρειάζεται να πειραχτούν στο σύνολο τους μια και σε αυτήν δουλεύουν άψογα (τουλάχιστον μέχρι τώρα)...

 

 

σας ευχαριστώ όλους για μια ακόμα φορά... :-*

 

 

ΥΓ. @ george956

 

image κρατάω ευλαβικά για όλους τους boot σε όλους τους υπολογιστές μου... δυστυχώς αυτός το 2014 είχε "χτυπήσει" και επειδή σαν ssd εξακολουθούσε να δουλεύει κατά τα άλλα άψογα, τον παρακολουθούσα μεν, αλλά επειδή η βλάβη παρέμενε σταθερή (1% στο sentinel), αμελούσα να τον αντικαταστήσω...

το κακό είναι ότι από τότε όλες οι προσπάθειες image backup (με οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν το επιχείρησα) λογικά αποτύγχαναν και όπως καταλαβαίνεις το τελευταίο image που έχω στη διάθεση μου είναι 2 χρόνων που κατά συνέπεια είναι "άχρηστο" με τους ρυθμούς που δουλεύω....

εννοείται ότι δεν την ξαναπατάω και ο δίσκος και στην παραμικρή ενδεχόμενη δυσλειτουργία θα αντικαθίσταται άμεσα...  ;)  ::)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου