Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (?) με Tascam US122L (Λυθηκε!!!)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κύριοι :)

 

Έχω την Tascam US122L εγκατεστημένη σε ένα laptop.Έχω κάνει disable την onboard κάρτα ήχου.

 

Όποτε ανοίγω τον υπολογιστή, η κάρτα (η Τασκαμ) αναγνωρίζεται από το σύστημα και φαίνεται ενεργοποιημένη,όμως δεν ακούγεται ήχος.Το πρόβλημα λύνεται αν βγάλω και ξαναβάλω το USB βύσμα και μέχρι στιγμής δουλεύω έτσι :oops:

 

Επειδή αυτό δεν είναι πολύ υγιές όμως θα ήθελα να μου πείτε, αν γνωρίζετε, τι μπορεί να συμβαίνει.

 

Σημ.Υπάρχει ανανεωμένο firmware και drivers για την κάρτα, τα οποία ΔΕΝ έχω εγκαταστήσει.Ο λόγος είναι οτι φοβάμαι επειδή την πρώτη φορά που την εγκατέστησα ,τα έβαλα, και κατέληξα σε format κατά την αλλαγή των drivers Αυτό φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την tascam firewire 1884.

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι όταν την έκανα εγκατάσταση την είχα συνδέσει και ανοίξει πριν εγκαταστήσω τους drivers, το οποίο είναι λάθος... Δεν ξέρω αν έκανες το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μία USB κάρτα σε desktop υπολογιστή. Παρατήρησα, ότι οι USB πόρτες συνέχιζαν να δίνουν ρεύμα στη κάρτα κατά τη διάρκεια του restart και μάλιστα έδιναν ρεύμα ακόμη και όταν ο υπολογιστής ήταν σβηστός. Έτσι, δεν υπήρχε καμία στιγμή όπου η κάρτα να σβήνει (!) και για κάποιο λόγο αυτό δεν της άρεσε: ήθελε να "σβήνει" πριν ξαναφορτωθούν οι drivers. Αυτός είναι (κατά τη γνώμη μου) ο λόγος που σου κάνει κορδέλες. Έχεις δοκιμάσει να την βγάζεις από το USB ενώ γίνεται το restart ή ενώ ο υπολογιστής είναι σβηστός; Για κάνε το και πες μας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μία USB κάρτα σε desktop υπολογιστή. Παρατήρησα' date=' ότι οι USB πόρτες συνέχιζαν να δίνουν ρεύμα στη κάρτα κατά τη διάρκεια του restart και μάλιστα έδιναν ρεύμα ακόμη και όταν ο υπολογιστής ήταν σβηστός. Έτσι, δεν υπήρχε καμία στιγμή όπου η κάρτα να σβήνει (!) και για κάποιο λόγο αυτό δεν της άρεσε: ήθελε να "σβήνει" πριν ξαναφορτωθούν οι drivers. Αυτός είναι (κατά τη γνώμη μου) ο λόγος που σου κάνει κορδέλες. Έχεις δοκιμάσει να την βγάζεις από το USB ενώ γίνεται το restart ή ενώ ο υπολογιστής είναι σβηστός; Για κάνε το και πες μας.[/quote']

 

Αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα, με ένα σωρό συσκευές συνδεδεμένες μέσω USB, από keyboards (πλήκτρα εννοώ!) έως κινητά τηλέφωνα. Πρακτικά νομίζω ότι μόνο το σπάσιμο της υπόθεσης μένει, δεν μου έχει προξενήσει απώλεια δεδομένων ή κάτι παρόμοιο (ακόμα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το έκανα μόλις και λειτουργεί.Λογικό βέβαια...αντί να τη βγάζω και να την ξαναβάζω,την βάζω μια και καλή.Ευχαριστώ Wow!,μάλλον θα κρατησω αυτή την πρακτική.

 

Μια σημείωση όμως:Όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής δεν δίνει ρεύμα στην κάρτα (δεν ανάβει το λαμπάκι USB της κάρτας)

 

Και ξέχασα να σας πω πριν οτι ΕΝΩ δεν ακούγεται ήχος από τον υπολογιστή όταν υπάρχει το πρόβλημα,η κιθάρα που θα συνδέσω στην κάρτα ακούγεται κανονικά από τα ηχεία,δλδ η κάρτα όχι μόνο αναγνωρίζεται αλλά και λειτουργεί.Απλά δεν παίζει αυτά που της λέει το PC. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που έγραψε ο fleamail το έψαξες; Στο λέω γιατί σε πολλές κάρτες πρέπει αναγκαστικά να κάνεις την διαδικασία που σου λέει.

Και αφού σου λέει ότι το ίδιο έπαθε και αυτός με την δικιά του τασκαμ (καλά εντάξει καμία σχέση με την δικιά σου) για ρίξ' του 1 ματιά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν παιζει αυτα που θες?δεν παιζει μεσα απο το cubase h apo to media player??

εχει καποιο panel (software) h karta pou μπορεις να ελεγξεις(με meters) αν kata to playback βγαινει ηχος?? μηπως ειναι muted οι εξοδοι της απο καποιο software utility??ginetai kapoio routing που θα επρεπε ισως να τσεκαρεις??

αν ολα αυτα ειναι ενταξει,απεγκαταστησε τους drivers ,κανε επανεκκινηση κ περνα τους καινουργιους...αν συνεχισεις να εχεις προβλημα εχω να σου πω και αλλα να κανεις...δοκιμασε ομως πρωτα αυτα... :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@boukaw7:Το πρόβλημά μου ήταν οτι δεν ήθελα να βαζω-βγάζω το USB έτσι,γιατί σκέφτομαι οτι θα κάνω καμμιά ζημιά στην κάρτα ή στη θύρα.Αφού λειτουργεί ο τρόπος του Wow!,θεωρώ το ζήτημα λήξαν...εκτός αν δεν είναι υγιής και αυτός ο τρόπος :?

 

τι εννοεις δεν παιζει αυτα που θες?δεν παιζει μεσα απο το cubase h apo to media player??

 

Δεν παίζει τίποτα.Ούτε media player ούτε cubase κλπ

 

εχει καποιο panel (software) h karta pou μπορεις να ελεγξεις(με meters) αν kata to playback βγαινει ηχος?? μηπως ειναι muted οι εξοδοι της απο καποιο software utility??ginetai kapoio routing που θα επρεπε ισως να τσεκαρεις??

 

όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά,απλά δεν ακούγεται ήχος που προέρχεται από το pc

 

αν ολα αυτα ειναι ενταξει,απεγκαταστησε τους drivers ,κανε επανεκκινηση κ περνα τους καινουργιους...

 

Θα το κάνω αυτό ,αλλά όχι άμεσα γιατί τρέχω ένα project τώρα που δεν θέλω να αφήσω στη μέση και φοβάμαι να πειράξω κάτι από τη στιγμή που κατά τα άλλα όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Fujitsu έχεις;

 

Όχι,Acer 1802

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πρόθεση να βοηθήσετε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου