Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (?) με Tascam US122L (Λυθηκε!!!)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε βρε, έχει και συνέχεια...ξέχασα να σου πω με ποιο τρόπο έλυσα εγώ το πρόβλημα στον desktop υπολογιστή: αγόρασα μία έξτρα PCI κάρτα με υποδοχές USB2. Αυτή η κάρτα συμπεριφέρεται όπως και οι ενσωματωμένες USB2 του motherboard αλλά έχει τη σημαντική διαφορά ότι δεν έχει standby power όταν ο υπολογιστής σβήνει ή κάνει restart. Έτσι, το ρεύμα κόβεται στην κάρτα ήχου και το πρόβλημα δεν προκύπτει πλέον ποτέ.

 

Κατ' αντιστοιχία, στοιχηματίζω ότι αν βάλεις στο φορητό σου μία εξτρά PCMCIA κάρτα με υποδοχές USB2, τότε και το δικό σου πρόβλημα θα λυθεί επίσης. Εν' τούτοις, δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες κάρτες και πόσο κάνουν. Αν μπορείς να βρεις μία από κάποιο φίλο, δοκίμασέ την... κάτι μου λέει ότι θα είναι οκ.

 

Αν κάποιος ξέρει άλλον τρόπο για να κόβεται το standby power στα σύγχρονα motherboard θα χαρώ πολύ να μας τον πει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας στο USB.

 

1. Η Tascam παίρνει εξωτερικό μετασχηματιστή; Αν ναι, δοκίμασε να δεις τι κάνει με αυτόν.

 

2. Αν στη θέση της Tascam βάλεις ένα flash memory disk, στο αναγνωρίζει όταν ξεκινάει ο υπολογιστής (καρφωμένο από πριν) ή πρέπει να το βγάλεις κα να το ξαναβάλεις;

 

Είναι καινούργιος ο Acer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@boukaw7:Το πρόβλημά μου ήταν οτι δεν ήθελα να βαζω-βγάζω το USB έτσι' date='γιατί σκέφτομαι οτι θα κάνω καμμιά ζημιά στην κάρτα ή στη θύρα.Αφού λειτουργεί ο τρόπος του Wow!,θεωρώ το ζήτημα λήξαν...εκτός αν δεν είναι υγιής και αυτός ο τρόπος :?

 

[/quote']

 

Βασικά αυτό που εννοούσα ήταν (αν άνοιξες πρώτα την κάρτα και μετά πέρασες τους drivers) να κάνεις uninstall, να περάσεις πρώτα τους drivers και μετά να ανοίξεις την κάρτα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας στο USB.

 

1. Η Tascam παίρνει εξωτερικό μετασχηματιστή; Αν ναι' date=' δοκίμασε να δεις τι κάνει με αυτόν.

 

2. Αν στη θέση της Tascam βάλεις ένα flash memory disk, στο αναγνωρίζει όταν ξεκινάει ο υπολογιστής (καρφωμένο από πριν) ή πρέπει να το βγάλεις κα να το ξαναβάλεις;

 

Είναι καινούργιος ο Acer;[/quote']

 

1.Δυστυχώς όχι.

2.Ναι το αναγνωρίζει,μόλις το δοκίμασα.

3.Όχι δεν τον αγόρασα καινούριο,μου τον χάρισε ένας φίλος μου φορμαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Λοιπον,επειδη αυριο περιμενω να μου ερθει καινουριο desktop pc,στο οποιο η Τασκαμ θα ειναι μονιμα συνδεδεμενη ,αποφασισα να ξανανοιξω το θεμα.

 

Στο λαπτοπ,ξαναπερασα drivers,τους τελευταιους αυτη τη φορα και κατα το restart δεν εμπαινα καν στα windows.Μετα απο διαδοχικα restart χωρις αποτελεσμα,εκανα ενα τελευταιο,βγαζοντας το usb της καρτας και τοτε ξεκινησαν τα win.Aπο εκει και περα το προβλημα παραμενει ιδιο με το αρχικο.

 

Ακολουθησα επακριβως τα βηματα για την εγκατασταση των drivers και νομιζω οτι δεν εκανα κανενα λαθος.

 

Στο μεταξυ παρατηρησα οτι οντως η καρτα παιρνει ρευμα απο το USB ακομα και οταν το λαπτοπ ειναι σε Hibernate ,πραγμα το οποιο δε συμβαινει στον εξωτερικο σκληρο (WD MyBook),παροτι παιρνει και εξωτερικη τροφοδοσια.Αλλαζοντας μεταξύ τους τις θυρες usb το προβλημα παραμενει.

 

Οι απορίες μου ειναι οι εξης:

 

Στο καινουριο ντεσκτοπ θα εχω τα ιδια προβληματα?

Οσοι εχουν την ιδια καρτα,αντιμετωπιζουν το ιδιο?

Υπαρχει περιπτωση να φταιει κατα καποιο τροπο η καρτα και να παω να την αλλαξω?(ειναι ακομα στην εγγυηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή πέρασε από τα χέρια μου η US-144 (ίδιοι drivers με την 122L), θα πρέπει να σου πω ότι είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα (σε ισχυρό desktop), να πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το USB για να την αναγνωρίσει. Είχα διαβάσει και άλλα διεθνή forum με το ίδιο πρόβλημα. Τελευταία έχουν βγει νέοι drivers/firmware 1.03 , οπότε ίσως το πρόβλημα επιλύεται. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό το πρόβλημά μου με την κάρτα. Αν θες διάβασε το πρόσφατο post μου στο

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=141337&highlight=#141337

 

σχετικά με το latency, όπου αναφέρομαι και σε σχετικό άρθρο (review) του Sound on Sound. Γενικά, όπως κάποιο φίλοι μας γράψαν πριν, μην περιμένεις μεγάλη αξιοπιστία από τις USB κάρτες και ας είναι και 2.0. Γιατί να υπάρχει τέτοια διαφορά τιμής μεταξύ MOTU 828 MK II USB 2.0 http://www.thomann.de/gr/motu_828_mk_ii_usb_20.htm και MOTU 828 MK II Firewire http://www.thomann.de/gr/mark_of_the_unicorn_motu_828.htm άραγε?

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν και είμαι της ίδιας άποψης (περί του usb vs firewire) με σένα michelangel απλά να σου πω ότι στην αρχή και οι 2 μοτου είχαν την ίδια τιμή, καθώς η εταιρία ήθελε να επισημάνει αυτό που λέει ότι είναι πανομοιότυπες σε δύναμη. Στην πορεία αναγκάστηκε να αναθεωρήσει την τιμή της, αν και οφείλω να πω ότι στο θωμά έχω δει αυτή τη διαφορά στην τιμή. Στα υπόλοιπα μαγαζιά που κοίταξα έχουν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές. Οπότε δεν ξέρω...

 

Η τότε κουβέντα που είχα με διάφορα παιδιά από δω μέσα, με έβαλε σε σκέψεις, αλλά ακόμη δεν πείστηκα μπορώ να πω...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να σημειώσω ότι παίζει μεγάλο ρόλο τι έχει κανείς στο μυαλό του.

Αν θέλει κανείς να ηχογραφεί ταυτόχρονα 4-5 κανάλια με ελάχιστο latency, θα πρέπει να πάει σε κάρτα με firewire. Αν υπάρχουν πιο χαμηλές απαιτήσεις δεν βρίσκω για ποιό λόγο μια USB 2.0 κάρτα να μην μπορεί να ανταποκριθεί.

 

Από δική μου εμπειρία, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τις δύο USB κάρτες που έχω δουλέψει σοβαρά (ESI NeON και Tascam US-122) χρησιμοποιώντας τις για ηχογράφηση 1-2 καναλιών ή MIDI. Και μάλιστα ήταν USB 1.1 και οι δύο!!!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα λύθηκε με την εγκατασταση firmware και των τελευταιων drivers.

 

Eυχαριστώ όλους όσους βοηθησαν και ιδιαιτερα τον mechmg93 και τον kwstas79 που τους επρηξα με την ασχετοσυνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου