Προς το περιεχόμενο

Ελευθερία στο κόκκινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Οδηγώ εδώ και 24 χρόνια.

Δεν έχω φάει ΠΟΤΕ κλήση ….ούτε για παράνομο παρκάρισμα.

Καλά δεν το συζητάω να οδηγήσω πιωμένος ή χωρίς κράνος μηχανή.

Ούτε για τα πρόστιμα  το έκανα, ούτε για να μην σκοτώσω κανέναν άλλον.

Τον κώλο μου φυλούσα και για την πάρτι μου το έκανα .

Όταν κάποιος ΔΕΝ έχει αίσθηση αυτοσυντήρησης, είναι απλά ΗΛΙΘΙΟΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όπως προείπα, σε μια πόλη (στα όρια ενός ευρύτερου δακτυλίου) , τουλάχιστον τις ώρες αιχμής (07:00-21:00) θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κυκλοφορία Ι.Χ (δίτροχα- τρίτροχα (αν έχει κανεις καμία Morgan 3 Wheeler  :P και τετράτροχα)  , και ΟΛΟΙ να ήταν υποχρεωμένοι να μετακινούνται με ΜΜΜ ή τα ποδαράκια τους. (Γιατί όντως το 90% των θανατηφόρων γίνονται μέσα σε κατοικημένες περιοχές, αλλά όχι μόνον γι' αυτο. Θα υπήρχε και αποσυμφόρηση κυκλοφορίας)

Ναι, αλλά αυτό προϋποθέτει να υπάρχει σωστό και συνεπές δίκτυο ΜΜΜ, να μην μένουν άνθρωποι στο κέντρο, να μην είναι αυτό εμπορικό κέντρο και συνεπώς να μην υπάρχει η ανάγκη για μεγάλη καθημερινή και μαζική μετακίνηση από και προς αυτό, καθώς επίσης και επαρκείς ελεύθεροι (όχι 10 € την ώρα) χώροι στάθμευσης, κατασκευασμένοι μετά από σοβαρή μελέτη, κλπ.

 

Υπάρχουν προβλήματα τροφοδοσίας καταστημάτων, μεταφοράς προϊόντων από τους καταναλωτές, προβληματικό δίκτυο ΜΜΜ (ρίχνεις ζάρια για το αν θα φτάσεις και πότε), δεν είναι για Ελλάδα αυτά.

Δυστυχώς. :(

 

Στην Αθήνα (δεν μιλάω μόνο για το κέντρο) είσαι σχεδόν αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις δικό σου μέσο.

 

Μια πόλη με κτίρια, δρόμους, πεζοδρόμια κυριολεκτικά πεταμένα στην τύχη πάνω στο έδαφος.

 

EDIT: Θα συμφωνήσω σε όλα με τον JJ, με καλύπτουν απόλυτα αυτά που έγραψε.

 

Μια παράμετρος ακόμα, που ίσως δεν έχει αναφερθεί, είναι η πολύ κακή σηματοδότηση, ακόμα και στα όρια ταχύτητας.

Γιατί έγινε πριν 500 χρόνια και κανείς δεν ασχολήθηκε έκτοτε.

 

Το να τηρηθούν τα όρια ταχύτητας της σηματοδότησης σε κάποιους δρόμους, μπορεί να αποβεί ακόμα και επικίνδυνο, όπως πχ στο "ποτάμι" το όριο των 50χλμ.

 

Όλοι εκεί, μα όλοι είναι "παραβάτες".

 

Το γεγονός τέτοιων αστοχιών, κάνει τους οδηγούς να μην δίνουν καμιά σημασία σε τέτοιου είδους σηματοδότηση, να μην την κοιτάζουν καν, απλά να οδηγούν ακολουθώντας τον ρυθμό κυκλοφορίας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγώ εδώ και 24 χρόνια.

Δεν έχω φάει ΠΟΤΕ κλήση ….ούτε για παράνομο παρκάρισμα.

Καλά δεν το συζητάω να οδηγήσω πιωμένος ή χωρίς κράνος μηχανή.

Ούτε για τα πρόστιμα  το έκανα, ούτε για να μην σκοτώσω κανέναν άλλον.

Τον κώλο μου φυλούσα και για την πάρτι μου το έκανα .

Όταν κάποιος ΔΕΝ έχει αίσθηση αυτοσυντήρησης, είναι απλά ΗΛΙΘΙΟΣ.

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ηλιθιοτητας, ο καθενας κανει τις επιλογες του...αλλοι ειναι  μετρημενοι σε ολα , αλλοι αρεσκονται να παιρνουν ρισκα και να δοκιμαζουν.. ...θεμα χαρακτηρα ειναι.Παντως εκ του ασφαλους δε γινεται τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτό προϋποθέτει να υπάρχει σωστό και συνεπές δίκτυο ΜΜΜ, να μην μένουν άνθρωποι στο κέντρο,

 

εγω μια χαρα μενω στο ...καρακεντρο του Βερολινου (εγω και αλλα 2,5 εκ που μενουν ΜΕΣΑ στην πολη και οχι σε προαστια,μιλαμε για πολη που εχει την εκταση της....Αττικης) ΧΩΡΙΣ αυτοκινητο ...βεβαια εχει λιγο..... καλο συστημα  ΜΜΕ . 

 

να μην είναι αυτό εμπορικό κέντρο και συνεπώς να μην υπάρχει η ανάγκη για μεγάλη καθημερινή και μαζική μετακίνηση από και προς αυτό

 

Και εμπορικο κεντρο ειναι και....μπουκαρουν καθημερινα απο τα γυρω προαστια αλλα 2,5 εκ....χωρις κανενα προβλημα....βεβαια ΞΑΝΑ εχει λιγο...... καλο συστημα  ΜΜΕ .... ;D

 

Υπογειος (U Bahn) και υπεργειoς σιδηροδρομος (S Bahn)

 

metrc3b4-de-berlim.jpg

 

τραμ

 

berlin-tram-map.jpg

 

και 300 γραμμες λεωφορειων που περνανε καθε 3 λεπτα....και σε πανε στην κυριολεξια σχεδον μεχρι την πορτα του σπιτιου σου οπουδηποτε και να μενεις.... (γρηγορα μια και....δεν εχει κινηση ποτε μεσα στην πολη μια και τα ΙΧ ειναι ελαχιστα ...)

 

To IΔIO συμβαινει και στην συντριπτικη πλειοψηφια των ευρωπαϊκων μητροπολεων...

 

βεβαια αυτοι τα  ΔΑΝΕΙΚΑ  τους δεν τα κανανε ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ και ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ 40....ΑΛΛΑ ΥΠΟΔΟΜΕΣ... ;) (να θυμισω οτι ο...ΑΝΔΡΕΑΣ (ενας ειναι ο Ανδρεας) ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ τα εργα του μετρο το 1983 "για να δωθουν τα λεφτα στον λαο".....(ο οποιος ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΕ ενθουσιασμενος).

 

Τι την ψαχνεις ρε μεγαλε....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΣ.... 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ΜΜΜ.

Άντε μωρέ.

Θυμάμαι αν και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου το έχω ξοδέψει στην πρωτοβάθμια υγεία, στην αντιμετώπιση ατυχημάτων, στην εκπαίδευση πολιτών στις πρώτες βοήθειες, τη διάσωση και την αντιμετώπιση καταστροφών,  έχω συμμετάσχει σε όργανα, επιτροπές, σε εκστρατείες για την ενημέρωση για την οδική ασφάλεια, ξέρω τα πάντα, οτι υπάρχει και έχω πλούσια πρακτική εμπειρία, ΟΛΑ, ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΙΤΙΩΝ, ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ, ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ, ΛΥΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ μπλα μπλα μπλα, με πόρωση παλιά, χλιαρά τώρα που με βαραίνουν τα χρόνια και η ΕΜΠΕΙΡΙΑ, τι έλεγα......α, άλλο ήθελα να πώ.

 

Θυμάμαι που όταν έκανα παιδί, μιας και οδηγώ μηχανή απο μικρούλης, με έπιασαν φοβίες με τα τόσα που είχα δεί, είχα αντιμετωπίσει και είχα γλυτώσει ή και παραλίγο να προκαλέσω σαν οδηγός γιατί δεν είμαι τέλειος, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, είμαι και ΠΑΘΙΑΡΗΣ ΑΝΤΡΑΣ και είχα ανάλογες σκέψεις με τον ΟP και λέω για να μην μείνω φυτό ή γίνω ΑΜΕΑ μέσω της μηχανής, να την παρατήσω και αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια να παίρνω το τρόλει που με βολευε και να την δώσω για πάντα και να μεινω με αμάξι μονο.

 

Το έκανα λοιπόν για λιγο διάστημα και έπεσα τότε τελη 2009 και μετά σε απεργίες, και να μην έχει απεργίες να αργεί να περάσει, γεμάτο, μες την κίνηση και για 7-8 ψωροχιλιόμετρα να τρώω μια και ώρα, μερικές φορές τελικά να μου λενε δεν θα περασει. Ετσί γινεται.

 

Αει στην οργή. Ξανακαβάλησα σύντομα τη μηχανή και ας είμαι μελλοθάνατος και αυτό ειναι το καλύτερο σενάριο γιατί το να πας μπάμ και κάτω πάει στο διάολο. Να μείνεις ανάπηρος και να σε φροντίζουν η άλλοι σε μια χώρα που τα ΑΜΕΑ υποφέρουν και ζούν τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΟΛΓΟΘΑ και παεί στο διάολο αν εχουν καποιον να τους φροντίζει η λεφτά.

Αμα είναι καναν φουκαριάρης εδώ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

 

Εδώ που τα ξέρεις αλλά άλλο είναι να τα ζείς και να τρώς την ψυχρολουσία την πρώτη φορα που θα βγάλεις μωρο με το καρότσι και καταλαβαίνεις τι σημαίνει να παρκάρουν μηχανές, αυτοκίνητα, σκουπίδια, ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ και να κλεινουν τα πάντα.

 

Μια φορά θυμάμαι πάρκαρε μία το αυτοκίνητο στη μεση του δρομου χωρίς αλάρμ και πήγε στο κρεοπωλείο και έρχομαι εγω με το αμαξι και αυτη ψωνιζε, είχε κλείσει το στενό, ατάραχη την έβλεπα απο το τζάμι να έχει πιάσει κουβέντα με τον κρεοπώλη και εγώ να περιμένω και βιαζόμουν.

 

Κορναρα μια φορα ,γυρναει με κοιταει και συνεχισε να μιλάει.

 

Ξανακόρναρα.

Και μου βγήκε ο κακός μου εαυτός.

Βγαίνω έξω απο το αμάξι και τι να κάνω. Φέρθηκα..... απολίτιστα. χαχαχα

 

"Βγες εξω μωρή κ$@!#$@#$#@$ και παρέ το αμαξι τώρα απο μπροστά μου γιατι θα στο ΣΠΑΣΩ και αυτό και ΕΣΕΝΑ!!!!"

 

Αγανάκτησα.,

Και δεν εβγαινε.

Και μπήκα μεσα και την τραβηξα απο το μπρατσο και την έβγαλα έξω.

Ο κρεοπώλης ήθελε να είναι ο ιππότης, πώς μιλάω έτσι σε μια κυρία.

 

ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΥ ΛΕΩ? Να την πληρώσεις εσύ? Μπες μέσα και σκάσε!!!!!

Την πήγα εκεί στην πορτα του και της λέω παρτο τώρα γιατι θα αρχίσω να το κλωτσάω!!!!!

 

Εγώ είμαι ο ΚΑΚΟΣ τώρα κατάλαβες, που δεν το χειρίστηκα καλά και χάνω το δίκιο μου?

Εγώ, ενας ευγενής, καλλιεργημένος άνθρωπος να πέσω σε αυτό το επίπεδο?

 

Ε ΝΑΙ ΕΠΕΣΑ.

ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΣΕΙ!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΣΩ!!!!!

ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΑΧΤΗ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΕΚΡΑΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΤΕ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΕ ΤΑΪΖΕΤΕ ΠΑΝΤΑ!!!!!

 

Έκανε ένας ενα λάθος? Εντάξει, να το καταλάβουμε. ΝΑ είμαστε πολιτισμένοι ιδιαίτερα αν ζητήσει και συγνώμη.

Θέλει να περιμένουμε 3 λεπτά για να εξυπηρετηθεί παρόλο που κλείνει το δρόμο, μας καθυστερεί, διπλοπαρκάρησε και το παράτησε χωρίς αλάρμ και δεν μπορούμε να βγούμε ή δημιουργεί μποτιλιάρισμα επειδή θέλει να ξεφορτώσει?

Εντάξει.

 

Αλλά με τέτοια προκλητικότητα?

ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ?

 

Τι παιδεία δίδετε στα παιδιά σας κύριες και κύριοι όταν τα πάτε μικρούλια στο νηπιαγωγΕίο και στο δημοτικό με το μηχανάκι χωρίς κράνος φορτώνοντάς τα δύο μπροστά και πίσω σαν σακιά και δεν μπορούν τα καημένα ούτε να κρατηθούν πάνω σας επειδή είστε ξεχυλωμένοι και ξεχυλωμένες απο το ΠΑΧΟΣ στην ΚΑΘΙΣΙΑ σας?

 

Που πάτε και σκαρφαλώνετε τα βουνα αγνοώντας το δελτίο καιρού, υπερεκτιμώντας τις δυνάμεις σας, τις γνώσεις σας, την εμπειρία σας και τρέχουν να σας σώσουν και τα πληρώνει ο φορολογούμενος πολίτης που προσπαθεί να συνδράμει με το να είναι προσεκτικός, να έχει επίγνωση των ελλείψεων, των κακοτεχνιών, της αδυναμίας ορθής και πλήρους και πανταχού ανταπόκρισης των σωμάτων ασφαλείας, ενημερώνεται, προτιμά να κάνει κύκλους ή να πληρώσει απο το υστέρημά του το πάρκιν παρά να κλείσει την ράμπα του πεζοδρομίου για τους ΑΜΕΑ ή το πεζοδρόμιο?

 

Γιατί ρε?

Τι θέλετε?

Εναν τροχονόμο να σας ακολουθεί?

Εναν Γερμανό να σας μανατζάρει?

 

Στην εποχή των σύγχρονων ΜΜΕ, που η πληροφορία είναι προσβάσιμη παντού, μπορεί να διασταυρωθεί, να επιβεβαιωθεί και με λίγα κλικ να μάθεις τα πάντα ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ?

Αφου το ξέρεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ.

Γιατί δεν φοράς κράνος, ζώνη, δεν τηρείς τον ΚΟΚ, δεν συντηρείς αμάξι που μπορείς να το συντηρήσεις..

Γιατί πίνεις ΡΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙΣ?

Γιατί δεν παραδίδεις το δίπλωμα αφου πήγες 800 χρονών και δεν βλέπεις την τύφλα σου και δεν εχεις αντανακλαστικά και κλάνεις και χέζεται όλο το σώβρακο και οδηγείς την μερσεντές που πήρες απο το εφάπαξ στη μέση της διαχωριστικής γραμμήες και πιανεις 2 λωρίδες?

 

Γιατί ενώ εχω μηχανή εγώ και θέλω να πάω στην πορεία μου, με βλέπεις μικρό σε ογκο και μου κολλάς και με πιέζεις φίλε αυτοκινητιστή?

Γιατί φίλε μηχανοβιε μου βγαίνεις απο τα αριστερα και μου χώνεσαι μπροστά επιδεικτικά?

Μια θα το καταπιώ, μια θα το αγνοήσω, μια θα σκεφτώ τη φήμη μου, τις συνέπειες του νόμου.

ΜΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΒΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΡΕΜΠΕΤΗ  ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟ γιατί συνδυασμός διάθεσης, προβλημάτων και συσσώρευσης στρές και πίεση απο τα ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΡΙΑ που δεν μου δινουν λύσεις θα ξεσπάσει κάποια στιγμή πάνω σου.

 

Και όπλο να έχεις και πιο δυνατός να είσαι απο εμένα, θα ορμήξω ΡΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΔΑΓΚΩΣΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΡΙΖΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΡΩΤΙΔΑ και θα την φτύσω όπως στο ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ και όταν με ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ καποια στιγμή θα αναρωτηθώ.

 

Που κυριαρχεί η τρέλα?

Εδώ μέσα ή ΕΞΩ?

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ!!!!! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα να λεμε και τα στραβα των Γερμαναραδων....χθες η σταση του λεωφορειου στην Uhlandstrasse ,ακριβως απεναντι απο το Γαλλικο Ινστιτουτο, ηταν ΑΝΕΝΕΡΓΗ λογω εκτακτων μετρων ασφαλειας επειδη ψηφιζανε οι Γαλλοι πολιτες που κατοικουν στη πολη...(ρε συ πρεπει να ητανε ΧΙΛΙΑΔΕΣ...η ουρα εφτανε μεχρι και 3 τετραγωνα (Βερολινεζικα τετραγωνα...οχι Αθηναϊκα της πλακας....))....

 

btw οι EΛΛΗΝΕΣ πολιτες που ζουν εκτος Ελλαδας ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ψηφισουν (εν ετη 2017).

 

ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ λοιπον τους ,εστω και ανευ μονιμοτητας,ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΔΥ επειδη με αναγκασαν να περπατησω 300 μετρα ως την σταση Bleibtreustraße  (& ειχε και 9 βαθμους με αερα και ψιλοβροχο....) και να αναμενω για 1,5 λεπτα παραπανω απο την προβλεπομενη αφιξη του ΛΟΦΟΡΙΟΥ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

 

Υποθετικό παράδειγμα (που συμβαίνει καθημερινά).

 

Έχω μισθωμένο το ΦΔΧ μου (λέμε τώρα) σε μια εταιρεία μεταφορών τροφίμων, και το δουλεύω μόνος μου.

Πάω το πρωί (μαύρη νύχτα) να πάρω το δρομολόγιό μου, και να δω τα μαγαζιά που θα κάνω διανομή.

Βλέπω Κέντρο, Παγκράτι, Ιλίσσια, Νεάπολη, κλπ.

Εντάξει, μου επιτρέπει να τονάζ της άδειας να μπώ στον δακτύλιο.

 

Αλλά ...

στο Κέντρο θα κλείσω δρόμο (ξέρετε εσείς κανένα σουπερμάρκετ στο Κέντρο να έχει προβλέψει για χώρο παραλαβής?), να πάω νωρίς που δεν θα έχει κίνηση.

Έλα όμως που μέχρι τις 8 το πρωί παραλαμβάνει μόνο τα δικά του φορτηγά, και μετά ξεκινάει η παραλαβή τρίτων, και η ουρά φτάνει τα δέκα φορτηγά ήδη.

 

Άσε, θα πάω Παγκράτι και ξανάρχομαι.

Πού?

Πας να στρίψεις τον δρόμο και είναι τριπλοπαρκαρισμένα ξημερώματα, θα τους φας και θα τρέχεις μετά.

 

Άντε να πάω Ιλίσσια.

Πεζόδρομος.

Τι σκατά, δέκα λεπτά θα κάνω, μπαίνω, φτάνω στο μαγαζί, και ξεκινάω να ξεφορτώνω.

Τρία λεπτά αργότερα έρχεται η αστυνομία, που την φώναξε ένας γείτονας, ο οποίος διαμαρτύρεται συνέχεια στο σουπερμάρκετ για το θόρυβο των παραλαβών σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Το παίρνω το ρημάδι το φορτηγό, το βγάζω έξω από τον πεζόδρομο, και το αφήνω περίπου 500 μέτρα μακριά.

 

Δύο τόννοι με τα χέρια μισό χιλιόμετρο.

 

Που να πάω τώρα στο Κέντρο, πέρασε η ώρα.

 

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ?

 

Μιλάμε για υποδομές, όχι παίξε γέλασε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αγανάκτησα.,

Και δεν εβγαινε.

Και μπήκα μεσα και την τραβηξα απο το μπρατσο και την έβγαλα έξω.

Ο κρεοπώλης ήθελε να είναι ο ιππότης, πώς μιλάω έτσι σε μια κυρία.

 

ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΥ ΛΕΩ? Να την πληρώσεις εσύ? Μπες μέσα και σκάσε!!!!!

Την πήγα εκεί στην πορτα του και της λέω παρτο τώρα γιατι θα αρχίσω να το κλωτσάω!!!!!

 

Εγώ είμαι ο ΚΑΚΟΣ τώρα κατάλαβες, που δεν το χειρίστηκα καλά και χάνω το δίκιο μου?

Εγώ, ενας ευγενής, καλλιεργημένος άνθρωπος να πέσω σε αυτό το επίπεδο?

 

Ε ΝΑΙ ΕΠΕΣΑ.

ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΣΕΙ!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΣΩ!!!!!

ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΑΧΤΗ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΕΚΡΑΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΤΕ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΕ ΤΑΪΖΕΤΕ ΠΑΝΤΑ!!!!!

 

Τι έγραψα παραπάνω Κώστα;

 

Κάτι που μου λέει πως σαν λαός, παρά την έλλειψη της κοινωνικής ευθύνης απο την εκτελεστική εξουσία έχουμε φιλότιμο στην πλειονότητα. Μπράβο μας.

Το θέμα είναι πόσο θα αντέξουν  αυτοί που περιμένουν στην ουρά χωρίς να παρασυρθούν κι αυτοί αγανακτισμένοι. Γιατί εγώ παρατηρώ πως όσο πάει ο καιρός, περνάω όλο και περισσότερο χρόνο στην ασφάλεια του σπιτιού μου.

 

Καταλαβες λοιπόν γιατί δίκαια κατάληξες στην αυτοδικία;

Λόγω ανυπαρξίας του οργάνου που έχει αναλάβει να προλαμβάνει τέτοιες συμπεριφορές.

Γι αυτό είτε είσαι Ελληνας, είτε Γερμανός ή Ινδός, πρέπει οι νόμοι να εφαρμόζονται ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και όχι κατ' εξαίρεση ή κατα περίοδο απο την Τροχαία. Στις χώρες που οι δρόμοι είναι ασφαλείς, αυτό συμβαίνει. Ο νόμος είναι νόμος και εφαρμόζεται. Και δυστυχώς εδώ είναι που έχουμε το πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί ωρέ Στράτε,.

Μια χαρά μετρό και λεωφορεία και πώς τα λένε….τρόλεϊ δεν έχει εις τας Αθήνας; ;D ;D

 

Και ποιά Αθήνα....... , δεν βλέπω τι γίνεται Θεσσαλονίκη ή ακόμα χειρότερα στην επαρχία που βαριουνται να περπατήσουν κάνα χιλιόμετρο  ;D.  ;D ;D ;D

 

ΥΓ Προφανώς δεν μιλάω για φορτοεκφόρτωσεις  εμπορευμάτων, που γι αυτούς πρέπει να υπάρχουν ειδικοί χώροι παρκαρίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου