Προς το περιεχόμενο

Ελευθερία στο κόκκινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δεν μιλάω για φορτοεκφόρτωσεις  εμπορευμάτων, που γι αυτούς πρέπει να υπάρχουν ειδικοί χώροι παρκαρίσματος.

Πολλά τα "πρέπει", κανένας σχεδιασμός, καμία μέριμνα για τίποτα.

 

Επιτρέπεται πχ το Jumbo (που είναι σχεδόν πάντα γεμάτο) στο Παγκράτι, να μην έχει χώρο στάθμευσης?

Πού να τον βρει? θα μου πεις.

Έλα ντε.

Έλα όμως που γίνεται της κακομοίρας απ' έξω (μόνο πάνω στα δέντρα δεν παρκάρουν) και είναι και δρόμος που περνάνε λεωφορεία!

 

Όλα στην τύχη λέμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πολλά τα "πρέπει", κανένας σχεδιασμός, καμία μέριμνα για τίποτα.

 

Επιτρέπεται πχ το Jumbo (που είναι σχεδόν πάντα γεμάτο) στο Παγκράτι, να μην έχει χώρο στάθμευσης?

 

 

 

 

Μια χαρά επιτρέπεται.

Να πάρει η άλλη τον "αρκούδο" με τα πόδια ή να τον φορτώσει στο λεωφορείο.  ;D ;D ;D

 

Εγώ όταν είναι να παω κάποια κιθάρα για service την παίρνω στα χέρια (σε μια hard case) και την περπατάω κάνα χιλιόμετρο (εκεί είναι ο μάστορης)

 

Άσε που σε όλον τον δρόμο με στραβοκοιτάνε οι μπάτσοι (σου λέει κάνα όπλο θα χει- δεν με κόβουν για κιθαρίστα)  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ωρέ Στράτε,.

Μια χαρά μετρό και λεωφορεία και πώς τα λένε….τρόλεϊ δεν έχει εις τας Αθήνας;

 

Το μετρο αν και πολυ μικρο μια χαρα δουλευει εξυπηρετωντας το 50% των κατοικων του "κεντρου" (μια και οι Κυψελιωτες,Ζωγραφιωτες τον εχουν πιει).

 

Τα ΛΟΦΟΡΙΑ και τρολλευΣ ειναι ΓΤΠ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Την Παρασκευή στην Αττική οδό μέτρησα 14 αλλαγές λωρίδας με φλας έναντι 32 αλλαγών χωρίς.

Αυτά.

Πρόσεχε μην σου γίνει συνήθεια (όπως εμένα), γιατί θα φτάνεις στον προορισμό σου χολωμένος ή απλά θα αποφεύγεις να βγαίνεις. ;) Μετράω (και βρίζω απο μέσα μου) συνέχεια. Τα στατιστικά είναι αμείλικτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω δυο παραδείγματα για να αποδείξω ότι ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ το Κράτος η Αρχή τα Οφίτσια και τα Χρυσόβουλα.

 

1ο γεγονός.

 

Milano , Via Zara .Φανάρι κόκκινο. Έχουν σταματήσει όλοι σε απόσταση από τους σηματοδότες ώστε να έχουν οπτική επαφή και για το Τραμ. Ρώσσος (το γνωρίζω από τις πινακίδες του οχήματος) αποφασίζει να περάσει όοοολο το κομβόι και να τοποθετηθεί εμπρός από φανάρι στη διασταύρωση. Μετά από δευτερόλεπτα όλη η γειτονιά του κορνάρει, όχι γιατί άναψε πράσινο, αλλά διότι έρχεται το Τραμ (το οποίο ως σταθερής τροχιάς ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ). Ο Ρώσσος θεριακλής λέει και γαλλικά στους Ιταλούς σε άπταιστα λομβαρδέζικα. Ήταν άνηρ αυτός , αρσενικό , επιβήτωρ πως το λένε ρε αδερέ, δεν λογάριαζε ουδένα. Ακόμα θυμάμαι το ΓΚΡΑΟΥ της κρούσης όπου το Τραμ απλά δεν επιβράδυνε για τον νταή. Συνέχισε έως την στάση, οι δε Ιταλοί έκπληκτοι απορούσαν. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ .....

 

2ο Γεγονότο

 

Αθήνα Ηλία Ηλιού

Φανάρι με ένδειξη ερυθρού σηματοδότου. Κύριος με μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού μάρκας εντούρο. Δεν αναμένει να ανάψει πράσινο. Εκκινεί κατά το δοκούν. Το Τραμ από απέναντι είναι 70 τόνους αεροπορικού τύπου αλουμίνιο και έχει αδράνεια μάζας. Πολύ αδράνεια. Η σύγκρουση κινηματογραφική. Η μοτοσυκλέτα βορά στους άκαρδους τροχούς του αιμοδιψούς Τραμ. Ο αναβάτης σοκαρισμένος από την επαφή με κάτι τόσο μα τόσο μεγάλο. Τυχερός, είχε επαφή πλαγιομετωπικά. Είναι καλά. Ομιλεί δεν τα έχει χαμένα. Σε ερώτηση αυτόχθονου "γιατί ρε παιδί μου έφυγες με κόκκινο , αφού το είδες να έρχεται"  απαντά ο αναβάτις "νόμιζα ότι η δική μου μηχανή είναι πιο δυνατή"

 

Παλικάρια είμαστε στον πλανήτη ένα αέναο Joe Bar Team !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μην σου γίνει συνήθεια (όπως εμένα), γιατί θα φτάνεις στον προορισμό σου χολωμένος ή απλά θα αποφεύγεις να βγαίνεις. ;) Μετράω (και βρίζω απο μέσα μου) συνέχεια. Τα στατιστικά είναι αμείλικτα.

 

ετσι ακριβως.. καλυτερα να αποδεχτεις την πραγματικοτητα και να λειτουργησεις μεσα σ αυτην...εφοσον ο κοκ δεν ακολουθειται,  πας συμφωνα με τα νεα δεδομενα, προσεχοντας επιπλεον .

 

π.χ.. οταν εχεις πρασινο αλλα δεν πας κονβοι με αλλα οχηματα, και εισαι μονος...παντα κοβεις πριν τη διασταυρωση μηπως καποιος περασει με κοκκινο επειδη δε βλεπει αμαξια να ερχονται...δεν περνας ποτε με ολα.....ετσι γινονται πολλα θανατηφορα..

  Επισης οταν αναψει πρασινο και εισαι πρωτος, ποτε δε βαζεις πρωτη και φευγεις χωρις να τσεκαρεις αν ερχεται αλλος απ την αλλη....συχνα ερχονται κομματια

για να προλαβουν το πορτοκαλι και τελικα περνανε με κοκκινο...αν σε πετυχει την εβαψες..

 

δεν μας ενδιαφερει τοσο ο κοκ οσο να απροκρυπτογραφησουμε την πραγματικοτητα στο δρομο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Milano , Via Zara .

Καλά, ειδικά το Μιλάνο είναι μια πόλη που δεν χρειάζεται να πάρεις αμάξι...ΠΟΤΕ (εκτός αν θας να κάνεις καμια φωτογράφιση..από κανένα σοβαρό αμάξι  ;D ;D ;D ;D)

 

Μια χούφτα πόλη, με άριστο και πανεύκολο μετρό , και μια πόλη με 1000δες  κίνητρα  να την περπατήσεις όλη.....όπως έκανε η Monica Vitti στο la notte ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας προτείνω τρία πράγματα (με αφορμή την ιστορία που έγραψε ο Κος_ΝΤΡ, την οποία θα μπορούσα να έχω γράψει εγώ, έχοντας κάνει τα ίδια με αυτόν και χειρότερα).

 

α) Μην κρίνετε τα πάντα από το πως θα τα κάνατε εσείς.

 

β) Κατανοείστε τις ειδικές συνθήκες που ισχύουν, δηλαδή κατανοήστε ότι έχει μαζευτεί πολύ "κακό αίμα" από ανθρώπους που πιστεύουν ότι αδικούνται.

 

γ) Επιτυχία είναι να υπομένεις την εις βάρος σου αδικία, όχι επειδή είναι "χριστιανικό" αλλά επειδή είναι μία φυσική επίπτωση των περιπτώσεων όπου εσύ έχεις αδικήσει.

 

Παραδείγματος χάριν, κάποιος συμμετέχοντας σε μία πορεία κλείνει τον δρόμο για εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους (επειδή πιστεύει πως έχει δίκηο και αυτό ισούται με ειδικά δικαιώματα). Αλλά μετά, εκνευρίζεται (=ένα βήμα πιο κοντά στο εγκεφαλικό) όταν αυτού του κλείνουν το δρόμο.

 

Οποιοσδήποτε Ινδόμυαλος θα χαμογελούσε (πλάνα από τον Γκάντι να κοιτάζει σαρδώνεια το συνομιλητή του), και ορθά θα το έπραττε.

 

Σε αντίθεση με όσα μας μάθανε, το ότι έχουμε δίκηο, δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου