Προς το περιεχόμενο

Roxanne on steroids


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω με Νέστωρ γενικοτερα

Αλλαγμενο λιγο, αλλα καλο

πχ μπασο, αλλαγμενες καποιες νοτες, πχ τριτο ακκορντο παιζει νοτα μισο τονο πανω, παιζει δλδ C# (A/C#) ενω το σωστο ακκορντο ειναι Cmaj7 βαση του τονου Em που το παιζετε, στα ρεφρεν η κιθαρα θελει δουλιτσα (και παιχτικα και ηχητικα - οχι απο μιξη, αλλα απο μαμισιο τονο). Καταλαβαινω ομως οτι ειναι δυσκολο να ακουστουν καλα οι αναστροφες που παιζει Summers απο Gm σε αλλαγη τονου σε Em.

Μου ελειψε ομως η Σι νοτα  ως  κοινη στα τρια πρωτα ακκορντα (απο Em μιλαμε παντα το κομματι)

Η φωνη περιεργη χροια, αλλα το ειπε καλα κι εκει που το αλλαζε απο την πρωτοτυπη εκτελεση.

Ο ντραμερ ειναι αστερι. Καλα εκανε και ηταν πιο ψηλα στη μιξη για να καλύπτονται ολα τα αλλα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Ρε, παιδιά, όχι αυτό το αρμόνιο (δεν ξέρω αν θέλει άλλο ήχο ή παίξιμο) αλλά σοβαρά είναι πολύ καλή εκτέλεσηκαι θέλει κι άλλη δουλεια αυτό το στοιχείο κατ'εμέ.

 

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ BACKING VOCALS, ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΜΙΛΑΜΕ  ;D ;D ;D

 

Η φωνή δε, σπέρνει! πολύ καλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, σας ευχαριστούμε πολύ που ασχοληθήκατε με το πόνημά μας (κι αυτό είναι το μόνο σοβαρό που θα γράψω!).

 

Θα ήθελα να απαντήσω στον καθένα σας προσωπικά αλλά ο χρόνος δεν μου το επιτρέπει. Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει να απαντάς σε χιλιάδες fan mails καθημερινά. Πίκρα μεγάλη...

 

Λοιπόν, το κομμάτι είναι πανκ λέμε, και όποιος διαφωνεί να μου στείλει το λαρύγγι του να του το δαγκώσω! Υπάρχει μια συνήθης παρανόηση ότι οι αρχικοί Police - ειδικά του πρώτου δίσκου - δεν ήταν πανκ. Ήταν. Άσχετα με το μουσικό ύφος. Δεν σηκώνω αντιρρήσεις!

 

Το πλήκτρο είναι ομολογουμένως ατυχές. Υποτίθεται ότι υποκαθιστά το "Roxaaanne", που σε πολλούς (και σε εμάς) έλειψε. Είναι ακόμα work in progress. Θα δούμε.

 

Για τα θέματα της αρμονίας, ας απαντήσει ο αρμόδιος. Προσωπικά δεν δίνω ούτε μια ιπτάμενη συνουσία. Είναι πανκ είπαμε!

 

Οι άλλοι δεν τραγουδάνε το ρεφρέν λόγω άποψης (δικής μου). Ίσως πρέπει να αναθεωρήσουμε.

 

Ο ντράμερ είναι όντως αστέρι, if I may say so myself.  ;D

 

Η μπάντα είναι οι θρυλικοί (in their own minds) Crack Under Pleasure, που απαρτίζονται από τους:

Σπύρο Χατζηαντωνίου (a.k.a. Jazzjoker) - κιθάρα, Γίτσα Φιλιπποπολίτου - φωνή, Ζωή Ζιώγα - μπάσο, Κοσμά Νικολαΐδη - πλήκτρα και τον γράφοντα - ντραμς.

Μόλις κυκλοφόρησε το μπεστ οφ μας με τίτλο "Tin exete psonisei ligo h mou fainetai?".

Θα το βρείτε σε επιλεγμένα mini markets, σε όλο το νομό Βοιωτίας.

 

Σας ασπάζομαι σταυρωτά.

 

 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα θέματα της αρμονίας, ας απαντήσει ο αρμόδιος. Προσωπικά δεν δίνω ούτε μια ιπτάμενη συνουσία.

 

Παρών. Λοιπόν αρχίζω τις δικαιολογίες ;D :

 

Αυτό που δε σας είπε ο Χάρης είναι το εξής: Το κομμάτι είναι ηχογραφημένο στο στούντιο σε πρόβα. Ο ήχος της κιθάρας ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω με ένα 57άρι πάνω σε Marshall JVM με 4χ12 καμπίνα και τρομερά πολλά κουμπιά και ποτενσιόμετρα. Πιθανότατα κάποιος που ξέρει καλά τον ενισχυτή αυτόν θα μπορούσε να φτιάξει έναν πιο αξιοπρεπή καθαρό ήχο.

 

Ο τόνος απ' όπου παίζουμε το κομμάτι είναι μεν Em αλλά επειδή είμαστε κουρδισμένοι ημιτόνιο κάτω, οι θέσεις στην κιθάρα/μπάσο είναι Fm.Προσπάθησα να φέρω τις αναστροφές του summers όσο πιο κοντά γίνεται στο original αλλά εκ των πραγμάτων πολλά πρέπει να παιχτούν σε άλλες θέσεις καθώς το αυτούσιο τρανσπόρτο είναι αδύνατο. Το αποτέλεσμα φυσικά είναι κάποια πράγματα να ακούγονται παράξενα.

 

Περί backing vocals, τα δοκιμάσαμε αλλά αυτός ο τόνος που βολεύει την τραγουδίστριά μας είναι τρομερά άβολος για μένα με αποτέλεσμα να μην ακούγονται καλά οπότε απλά τα αφαιρέσαμε.

 

Τα τύμπανα είναι όντως πολύ καλά παιγμένα. Επίσης μου αρέσει η φωνή. Τα υπόλοιπα τρία θα μπορούσαν να είναι πιο προσεγμένα. Αλλά τι περιμένεις άμα επιλέγει take και μιξάρει ο ντράμερ;  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "βγαίνει" η τραγουδίστρια να το πει μισό τόνο πάνω? Έτσι ώστε να το παιξεις απο F# και να έχεις το E6 και E7 sus4  open?

Έτσι δεν θα χρειαστεί καθόλου αναστροφες.

Βέβαια δεν ξέρω αν θα "ελεγχεται" καλα το open.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "βγαίνει" η τραγουδίστρια να το πει μισό τόνο πάνω?

Η τραγουδίστριά μας είναι contralto (στα όρια της ...τενόρας ;D ) και ήδη τη ζορίζουμε με αυτό το κομμάτι γιατί βγαίνει έξω από την "ωφέλιμη" χροιά της. Οπότε, θέμα ανεβάσματος τόνου δεν τίθεται.

Τα κιθαριστικά, λύστε τα μεταξύ σας!  ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

ο χρόνος δεν μου το επιτρέπει. Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει να απαντάς σε χιλιάδες fan mails καθημερινά. Πίκρα μεγάλη.

 

 

 

 

 

 

Φυσικά. Αυτό, φαντάζομαι, εξηγεί διάφορα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το κομμάτι είναι πανκ λέμε, και όποιος διαφωνεί να μου στείλει το λαρύγγι του να του το δαγκώσω! Υπάρχει μια συνήθης παρανόηση ότι οι αρχικοί Police - ειδικά του πρώτου δίσκου - δεν ήταν πανκ. Ήταν. Άσχετα με το μουσικό ύφος. Δεν σηκώνω αντιρρήσεις!

Ο Copeland κυριως (που εκανε "παρεα" με τον Padovani τον πρωτο κιθαριστα τους) ηταν βουτηγμενος στο πανκ.

Ο Sting λιγοτερο. Ο  Summers ομως με τιποτα. Μονο οι δυναμικες του ειχαν στοιχεια πανκ κι αυτο γιατι τον παρεσυραν οι αλλοι.

Μεγαλωμενος με κλασικο πιανο και blues rock κιθαρα στη συνεχεια, μονο τα πανκ ακουσματα της εποχης στο ραδιοφωνο τον επηρεαζαν.

 

Μεχρι το single fall out ειχαν εντονοτερα τα στοιχεια πανκ. (λογω Padovani και Copeland).

Ακομα και το B-side του Fall out (το Nothing Achieving) ομως, δεν ειναι πανκ.

Πιο πολυ deep purple θυμιζουν τα θεματα του.  ;D

Απο την ελευση του Summers και μετα (αν και στο πρωτο LP κρατησαν αρκετα στοιχεια πανκ) απο το δευτερο LP και μετα, ξεφυγαν.

 

Οπως και να εχει οι "The Police" ειναι μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες ολων των εποχων, σημαδεψε την εποχη και μας εισήγαγε με τον καλυτερο τροπο στη δεκαετια των 80's  (ασχετα αν "χαθηκε" η δεκαετια στο δρομο).

Δεν θυμαμαι να ακουγα τιποτα περισσοτερο απο the police εκεινη την εποχη. (αντε και τα πρωτα 3 LP απο dire straits, γιατι ειμεθα και ροκαδες πως να το κανουμε).

 

Το ειδος που παιζουν ειναι "The Police".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ελεγα οτι μουσικα το κομματι μοιαζει ιδιο με το πρωτοτυπο ,με την καλη εννοια ,ειδικα στις δικη μου αντιληψη τετοια κομματια φανταζουν πολυ δυσκολα ,το να παιξεις πιστα κατι τετοιο σημαινει πολλα .

 

, οι μικρες διαφορες που βρηκα απο το πρωτοτυπο που εχω καιρο να ακουσω ειναι

 

- η διαφορετικη φωνη που ομως δεν ενοχλει ,ταιριαζει , πιστευω αν ηταν αντρικη φωνη δεν θα γινοταν αποδεκτη οσο καλη και αν ηταν γιατι θα επεφτε πανω στου sting

- μου ελειψε στο ρεφρεν η λεξη roxanne ,  ειδικα τις πρωτες φορες και ο ηχος τυπου organ απο τα πληκτρα  δεν μπορω να πω οτι αναπληρωνει το κενο .

 

* ακομα θυμαμαι την συναυλια που ειχε καποτε δωσει πριν αρκετα χρονια ο sting στο ηρωδειο  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Spyros Delta: Εντάξει μωρέ δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το αν οι Police (του πρώτου, άντε και του δεύτερου δίσκου) ήταν πανκ ή όχι. Κατά τη δική μου άποψη ήταν γιατί, παρά το μουσικό τους ύφος, ήταν μέσα στο όλο κλίμα της εποχής - μικρά κομμάτια που κάνουν τη δήλωσή τους και φεύγουν απ' τη μέση, "τα χώνουμε" χωρίς πολλές φιοριτούρες κ.λπ., κόντρα στο μέχρι τότε "δεινοσαυρικό μουσικό κατεστημένο". Κι άλλες μπάντες ήταν εκτός των αυστηρών μουσικών ορίων του είδους (π.χ. η Siouxie, οι Clash απ' το δεύτερο δίσκο και μετά κ.α.) αλλά, ε, πανκ θα τους πεις. Τέλος πάντων, όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Οι Police ήταν όντως ένα από τα καλύτερα γκρουπ ever, έχουν περάσει 40 χρόνια από τότε (πω πω...) και το θέμα του παρόντος θρεντ είναι οι εκπληκτικοί Crack Under Pleasure!  ;D

 

@ pipityri: Καλημέρα, όλα καλά;  ;D

 

@ alpatman: Ευχαριστούμε!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου