Προς το περιεχόμενο

TOTO , Pink floyd &αλλοι Made in Germany!!


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και Floyd μαματοι!!!!!!!!!! :) :)Αφιερωμενο σε οσους κανουν ρεβαγιον με τον εαυτο τους :( :(

Κιθαρίστας, ντράμερ για χαστούκια. Όχι απλά χαστούκια δλδ. Bitch slapping. Μέχρι το σημείο που άντεξα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγω θα πρόσθετα στα ατου του video το σωστό μονταζ, δηλαδή "δείχνουν" τα σημεια που πρέπει να δείξουν + τον χώρο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic:Αν αναφερεσαι στην εποχη 1976-1983 ΝΑΙ υπηρχαν μπαντες Αθηνα και Θεσσαλονικη που πραγματικα επαιζαν ''δισκο''!!!Κυριολεκτικα πιστη αναπαραγωγη των επιτυχιων (covers η οπως αλλοιως θελεις πεστα)

Σημερα ομως δεν υπαρχει η ''καψα'' απο τους νεους μουσικους να κατσουν να βγαλουν πιστα τα κομματια οπως τα βγαζαμε /βγαζατε  νοτα νοτα απο τα βινυλια και τις κασσετες .Εδω ειναι η διαφορα των συγκεκριμενων Γερμανων το εγραψα στην αρχη του ποστ<< μελετησαν,κουρδισαν ,προβαρισαν και εγραψαν μια κιεξω >>.ΑΥΤΗ ειναι η μαγκια τους (ουτε θεοι ειναι ουτε φιρμες απλοι μουσικοι ειναι αλλα ειναι ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ και Πεισματαρηδες.) ;)Σε αντιθεση μ'εμας που στην πρωτη δυσκολια το ξεπερναμε με 1000 περιεργους τροπους.Τα ξερετε πιστευω.Επισης να σου βεβαιωσω οτι ουτε εγω ειμαι λατρης των tribute band . Εχω αρνηθει 3-4 φορες να συμμετασχω σε τετοιες μπαντες.

Αλλα ουτε και οι συγκεκριμενοι ειναι TRIBUTE BAND .Aν ακολουθησεις τα βιντεο τους στο Τube θα δεις ενα καλο ρεπερτοριο που εδω δεν το ακουω ακομα πχ ΤΟΤΟ μονο το hold the line παιζουν καποιες μπαντες επειδη το ξερει ο κοσμος η επειδη δεν εχουν την δυνατοτητα και το σθενος να παιξουν και αλλα πιο δυσκολα κομματια τους.Πρεπει να υπαρξουν και  οι καταλληλες φωνες .Αυτο που εγραψε σε δευτερο χρονο ο HOLYSTONE ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα το πότε ήταν. 1977.

Το πρόβλημα συνήθως είναι με όσους προσπάθησαν ή έπαιξαν το shine on ή γενικά ένα κομμάτι, το έχουν στο πετσί τους. Και αν σήμερα ίσως δεν πάνε τα χέρια σωστά με την πρώτη ή καθόλου, το μυαλό το έχει και πιάνει κάθε απόκλιση από τις τότε νότες που έχει αποτυπώσει.

 

Τώρα σχετικά με το τσεπάκι που αναφέρθηκε.

Σιγουρα για να παίξεις τέτοια πράγματα ήθελε και μηχανήματα. Και πολύ περισσότερο πριν 40 χρόνια.

Γι αυτό ανέφερα τους 69 που (πρέπει τουλάχιστον να αναγνωριστεί αυτό, παρά την αμφιλεγόμενη προσωπικότητα του Χ. Βατσέρη που τους έφτιαξε τότε) είχαν τότε ακριβώς όλα τα μηχανήματα που απαιτούσε το κομμάτι, όταν εμείς δεν είχαμε καν ούτε κιθάρα να βάλουμε σε δανεικό ενισχυτή. Τότε πολλά συγκροτήματα της Θεσσαλονίκης, βγαίνανε είτε support είτε δίπλα τους για να εξασφαλίσουν πρόσβαση και να δουλέψουν από κοντά μια gibson, ένα rhodes, ένα Moog, ένα Marshall, ένα B3. Ακόμα και μηχάνημα ξηρού πάγου είχε φέρει απο την Αγγλία ο αθεόφοβος...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι στην εποχη 1976-1983 ΝΑΙ υπηρχαν μπαντες Αθηνα και Θεσσαλονικη που πραγματικα επαιζαν ''δισκο''!!!

Nα επιβεβαιώσω λέγοντας ότι το 1975-76 (?) έχω δει το Παναγιώτη Καλατζόπουλο με πλήκτρα το Θόδωρο Κοτεπάνο να παίζουν όλο το Dark Side of the Moon...νότα νότα! Εκεί είδα πρώτη φορά Moog από κοντά

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι ό ένας από τους υπόλοιπους κιθαρίστες ήταν ο Δημήτρης Καμαρωτός.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nα επιβεβαιώσω λέγοντας ότι το 1975-76 (?) έχω δει το .....

 

Άσε ρε, 8 μηνών ήσουν τότε, που τους είδες;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε, 8 μηνών ήσουν τότε, που τους είδες;  ;D

  lawyer, αν και αμφιβάλω..., εσύ ήσουν γεννημένος τότε; ::) :-X ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

  lawyer, αν και αμφιβάλω..., εσύ ήσουν γεννημένος τότε; ::) :-X ;D ;D ;D

 

Τόσο ήμουν και εγω,  ;D από Μηδεν ως 12 μηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε, 8 μηνών ήσουν τότε, που τους είδες;  ;D

Πρέπει να ήμουν τετάρτη γυμνασίου και αυτοί τελείωναν...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου