Προς το περιεχόμενο

TOTO , Pink floyd &αλλοι Made in Germany!!


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@marathon :Aνεστη Χρονια πολλα.Ακομα να μεγαλωσεις ;D ;D

Ρε συ η δικια μας η γενια εζησε τα καλυτερα σε πολλους τομεις αλλα τωρα τραβαει ασχημο καναλι.Η μπαντα σου αρεσε (αυτη που ανεβασα οχι η δικια μου ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως νομίζω πως οι άνθρωποι ήθελαν να βάλουν και τις δικές τους πινελιές στο tribute των Floyd, είναι προφανές πως εάν ήθελαν να ξεπατικώσουν τα κομμάτια ηχητικά αλλά και παιχτικά θα μπορούσαν να το κάνουν. Δε μπορώ να πω πως με χάλασε πουθενά το συγκεκριμένο.

 

Έχω ξαναδεί βίντεο του κιθαρίστα, ντάξει ο τύπος προφανέστατα είναι έτη φωτός μπροστά από οποιονδήποτε από εμάς. Μόνο εάν δείτε το cover του Miles Davis καταλαβαίνετε... ;) . Και φυσικά όλη η μπάντα έχει τρομερά υψηλό επίπεδο.

 

Και κάτι γενικότερο που παρατηρώ στη συζήτηση...βλέπω να θεοποιούμε τους Έλληνες μουσικούς των 70's σε σχέση με τους σημερινούς, ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αστειευόμαστε? Οτιδήποτε έχω ακούσει από Έλληνες ροκ μουσικούς στα 70's-80's, ήταν περίπου δέκα φορές χειρότερο ηχητικά και παιχτικά από τους αντίστοιχους Άγγλους και Αμερικάνους και φυσικά κακέκτυπο, εννοείτε βέβαια ΚΑΙ λόγω έλλειψης εξοπλισμού-μέσων και πληροφόρησης-γνώσης.  Σαν να πήγαιναν να παίξουν σκυλάδικα στο Texas ένα πράμα... ;D

 

Οι βιρτουόζοι της εποχής στην Ελλάδα ήταν οι...κιθαρίστες του Σιδηρόπουλου, ενώ σε κάποια άλλα σύμπαντα υπήρχαν οι Hendrix-Clapton-Gilmour-Blackmore πριν καν μιλήσουμε για τα 80's και την επέλαση των Van Halen-Gary Moore κλπ.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιοι τύποι στα 70's στην Ελλάδα να έπαιζαν νότα-νότα PInk Floyd, και πόσο μάλλον να λέμε πως οι "τότε" μπορούσαν ενώ οι σημερινοί δε μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νομίζω πως οι άνθρωποι ήθελαν να βάλουν και τις δικές τους πινελιές στο tribute των Floyd, είναι προφανές πως εάν ήθελαν να ξεπατικώσουν τα κομμάτια ηχητικά αλλά και παιχτικά θα μπορούσαν να το κάνουν. Δε μπορώ να πω πως με χάλασε πουθενά το συγκεκριμένο.

 

Έχω ξαναδεί βίντεο του κιθαρίστα, ντάξει ο τύπος προφανέστατα είναι έτη φωτός μπροστά από οποιονδήποτε από εμάς. Μόνο εάν δείτε το cover του Miles Davis καταλαβαίνετε... ;) . Και φυσικά όλη η μπάντα έχει τρομερά υψηλό επίπεδο.

 

Και κάτι γενικότερο που παρατηρώ στη συζήτηση...βλέπω να θεοποιούμε τους Έλληνες μουσικούς των 70's σε σχέση με τους σημερινούς, ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αστειευόμαστε? Οτιδήποτε έχω ακούσει από Έλληνες ροκ μουσικούς στα 70's-80's, ήταν περίπου δέκα φορές χειρότερο ηχητικά και παιχτικά από τους αντίστοιχους Άγγλους και Αμερικάνους και φυσικά κακέκτυπο, εννοείτε βέβαια ΚΑΙ λόγω έλλειψης εξοπλισμού-μέσων και πληροφόρησης-γνώσης.  Σαν να πήγαιναν να παίξουν σκυλάδικα στο Texas ένα πράμα... ;D

 

Οι βιρτουόζοι της εποχής στην Ελλάδα ήταν οι...κιθαρίστες του Σιδηρόπουλου, ενώ σε κάποια άλλα σύμπαντα υπήρχαν οι Hendrix-Clapton-Gilmour-Blackmore πριν καν μιλήσουμε για τα 80's και την επέλαση των Van Halen-Gary Moore κλπ.

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιοι τύποι στα 70's στην Ελλάδα να έπαιζαν νότα-νότα PInk Floyd, και πόσο μάλλον να λέμε πως οι "τότε" μπορούσαν ενώ οι σημερινοί δε μπορούν.

 

 

μην παίρνεις και όρκο... (ιδίως αν δεν το έζησες...)

 

(και δεν είπε κανείς ότι δεν μπορούν οι σημερινοί...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παίρνεις και όρκο... (ιδίως αν δεν το έζησες...)

 

(και δεν είπε κανείς ότι δεν μπορούν οι σημερινοί...)

τοτε προφανως κα;ι υπηρχε η αναγκη κ η ικανοποιηση να παιχτουν τα κομματια νοτα προς νοτα,γτ τα κομματια ηταν ακομα φρεσκα...το 2017 ποιο το νοημα,ΑΛΛΗ,μια μπαντα να τα παιξει νοτα προς νοτα???εχουν παιχτει ετσι εκτατομμυρια φορες!!!Ο καθενας θελει ν δειξει το κατι διαφορετικο....

 

την ιδια αποψη εχω κ για τις αρχαιες τραγωδιες!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παίρνεις και όρκο... (ιδίως αν δεν το έζησες...)

 

(και δεν είπε κανείς ότι δεν μπορούν οι σημερινοί...)

 

Εντάξει δεν παίρνω... ;D

 

Απλά ρε παιδί μου όταν ακούς ηχογραφήσεις μεγάλων ελληνικών ροκ συγκροτημάτων της εποχής με φάλτσα bends (επειδή το ροκ ήταν κάτι πολύ νέο στην Ελλάδα και οι άνθρωποι δεν είχαν καταλάβει ακόμα πως ακριβώς γίνεται... ;D) μου φαίνεται λίγο απίθανο Έλληνας κιθαρίστας στα 70's να "καρφώνει" τις νότες στην εισαγωγή του Shine on you crazy diamond με ακρίβεια χιλιοστού...

 

Χώρια τα υπόλοιπα που ανέφερα, έλλειψη μέσων-εξοπλισμού κλπ που μου κάνουν ακόμα πιο απίθανο να ήταν η οποιαδήποτε διασκευή-επανεκτέλεση καλύτερη από αυτήν που είδαμε στο πιο πάνω βίντεο...

 

Anyway just my άποψη επί του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιοι τύποι στα 70's στην Ελλάδα να έπαιζαν νότα-νότα PInk Floyd, και πόσο μάλλον να λέμε πως οι "τότε" μπορούσαν ενώ οι σημερινοί δε μπορούν.

Λέμε ψέματα δηλαδή...ή δεν ξέρουμε τι μας γινεται :D :D

 

Μην είσαι σίγουρος για εποχές που δεν έζησες. Πόσοι απο εσάς ξέρετε ότι ο Σταύρος Λογαριδης ειναι πολύ καλός rock-blues κιθαριστας. Τον εχω δει live το 76(?) να παίζει τα Blues του Jeff Beck. Απο το Λογαριδη εμαθα τον Beck.

 

Ο Καλατζόπουλος που ανέφερα παραπάνω μετά το 77εφυγε απο την Ελλάδα για μουσικές σπουδές και -προφανώς- μετά ακολούθησε άλλους δρόμους.

Υπήρχαν μουσικοί (κιθαρίστες) που δεν σας περνούν απο το μυαλό, γιατι δεν τους ζήσατε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρε παιδί μου όταν ακούς ηχογραφήσεις μεγάλων ελληνικών ροκ συγκροτημάτων της εποχής με φάλτσα bends (επειδή το ροκ ήταν κάτι πολύ νέο στην Ελλάδα και οι άνθρωποι δεν είχαν καταλάβει ακόμα πως ακριβώς γίνεται... ;D) μου φαίνεται λίγο απίθανο Έλληνας κιθαρίστας στα 70's να "καρφώνει" τις νότες στην εισαγωγή του Shine on you crazy diamond με ακρίβεια χιλιοστού...

 

Δεν υπήρχαν (και εγώ παίρνω όρκο γιατί την έζησα την εποχή).

Απλώς όταν ζούσες στο στερημένο εκείνο κόσμο και άκουγες έναν κιθαρίστα να παίζει σωστά τις νότες του Shine, όλα γίνονταν ξαφνικά τέλεια.

 

Όσο για την μπάντα που παίζει το Shine, άμα είναι να κάνεις διασκευή, κάνε την.

Αλλά να έχεις φέρει όργανα χιλιάδων ευρώ για να παίξεις όσο πιο σωστά μπορείς την εισαγωγή - δλδ να δίνεις την εντύπωση ότι πας για note for note - και μετά να παίζει arpeggios ο κιθαρίστας στη βάση του ίδιου σόλο και ρούμπα ο ντράμερ,  στο πλαίσιο του original οχι μιας διασκευής... 

Μπλιαχ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχάριστο άκουσμα, ταλαντούχοι μουσικοί.

 

Τώρα, αν αναλώνομαι ακούγοντας ένα μουσικό κομμάτι, στο αν και τι λάθη έχει κάνει ή αν παίζουν άψογα τότε το 'χω χάσει το νόημα. Θα μου άρεσαν ακόμη κι αν είχαν λάθη μέσα. (Δεν ξέρουμε πόσα takes κάνανε για να το βιντεοσκοπήσουν η αν έχουν "ράψει").

 

Μου αρέσει που ΔΕΝ παίξανε ακριβώς, αλλά ούτε και διασκευάσανε. Μου αρκεί το ότι διασκεδάσανε και αυτοί και εγώ μαζί.

 

Τα άλλα περί πεισματάρηδων και επαγγελματιών επειδή είναι Γερμανοί τα ακούω βερεσέ. Συνεργάζομαι πολλές φορές με κακούς επαγγελματίες Γερμανούς, που στην Ελλάδα με τέτοια συμπεριφορά θα είχαν πατώσει. Το τσουβάλιασμα δεν είναι καλό. Ούτε και η βία.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου