Προς το περιεχόμενο

TOTO , Pink floyd &αλλοι Made in Germany!!


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ειναι οντως απο τις λιγες φορες που θα κατσω με τοσο μεγαλη περιεργεια να δω ολο ενα τετοιο βιντεο

 

(Νταξ' θα ειμαι και ειλικρινης  :-X : Οση ωρα το εβλεπα, ελεγα "να καπου θα κανουν και κανενα λαθος"  ::) Ή ελεγα, "δεν γινεται, καποιος απο αυτους δεν μπορει, θα ακουστει σε ενα κομματι λιγο μετριος!!! ;D )

 

Αλλα, ευτυχχως για τα αυτια μου, και δυστυχως για τον...εγωισμο μου, ειναι φοβεροι!!!!!!!!

::) ::) ::) ::)

 

Είναι επαγγελματικη δουλειά....σε όλα της....video και ήχο.

Δεν νομιζω να είναι απλά ¨τυχαίοι" "Γερμανοί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@OTTO :Κατα την διαρκεια του χθεσινου αυτορεβεγιον!!Τυχαια ειναι η αληθεια!!

@LK : και παλι συμφωνουμε Λακη!!Μονο ενα ξεχασα να αναφερω οτι καποιοι τα σπρωχνουν και στις γυναικες (και καλα κανουν μια ζωη την εχουμε  ;) )

Χρονια πολλα και στους δυο σας :) :)

@LK : ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ με οτι αυτο συνεπαγεται(επαγγελματισμος με την σωστη εννοια ,σοβαροτητα και μελετη  (ισως να  ειναι και ''ερασιτεχνες''  και να ζουνε απο αλλα επαγγελματα η εισοδηματα ) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπολαυστε και ενα ακομη.Αν ακολουθησετε τα videos της μπαντας αυτης στο tube εχει πολλα ακομη και ολα καλοπαιγμενα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρατηρησατε τους παικτες θα διαπιστωσατε την σωστη position που εχουνε στο κρατημα των οργανων τους ( ΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ) :o :o

Η διαμορφωση των πληκτρων παραπεμπει σε progressive παικτες ,και τα χερακια του ντραμερ ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει (καρποι και μπρατσο ενα και σπαστος λεβιες ταυτοχρονα  ;).Ειναι μια απο τις καλυτερς Ευρωπαικες μπαντες που εχω δει τελευταια!!!Μπραβο τους !! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα Σπυρο!!Αυτο το medley των Pink Floyd  εννοεις η τα πιο μετα που παιζουνε Miles Davis ; :police:

Παρολο που ειμαστε γειτονες δεν εκανες καμια βολτα στο στουντιακι μου να jamαρουμε  :P Και μελομακαρονα και ξηροι καρποι και καφεδες πρωτοι και και και!!!!! ;D ;D ;D και κατα κοινη ομολογια καλος ηχος αλλα μονο για τριο !! ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ

Σαν πεισματαρηδες οι Γερμανοι μελετησαν,κουρδισαν προβαρισαν και ηχογραφησαν .Απο τα πιο πιστα tributes χωρις μιμησεις εμφανησιακες .

Πραγματικα ειναι εντυπωσιακοι! :)

 

το ειχα ακουσει πριν αρκετες μερες , αφου μου το εβγαζε στα προτεινομενα , και μου επεσε το σαγονι

Σκεφτηκα να το εστελνα στο θεμα με αλλα βιντεο των Τοτο .

 

Βλεποντας αυτο το βιντεο ειδα , ολα αυτα που δεν εκανα και που δεν ειχα προφανως και το ταλεντο , αλλα κυριως το πρωτο δηλαδη τι δεν εκανα σωστα στην μουσικη μου ενασχοληση  ,με σωστο τροπο ,ενταση ,αφοσιωση κτλ κτλ . Οχι οτι ενδιαφερει κανενα  η ειναι σημαντικο ,απλα το αναφερω .

 

Ο ενας ηταν καλυτερος απο τον αλλο κυριολεκτικα ,δεν μιμουνται υπαρχουν και σημεια που βαζουν και δικα τους στοιχεια  αλλα χωρις να παραλειπουν τιποτε απο τα πρωτοτυπα .  Αμφιβαλω αν βαλεις τους ιδιους τους τοτο στο ιδιο δωματιο αν θα ακουστουν τοσο τελειοι ,χοντρο ισως .

 

δεν ηξερα οτι ειναι Γερμανοι  οταν το ακουσα και φανταστηκα οτι θα ειναι τιποτε Σουηδοι ,Νορβηγοι κατι τετοιο .

 

Περαν του τελειου ηχου ,δεξιοτεχανιας , ακριβειας ,μου δημιουργηθηκε η απλοικη  σκεψη 'μα πως τα θυμουνται ολα αυτα ? '

 

* χρονια πολλα σε ολους

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα ποτέ το νόημα των tribute band.

Γιατί να θελήσει ποτέ κάποιος να ακούσει μια κλωνομπάντα ("ηχητικά" και μόνο, διότι υπάρχει και το οπτικό που δεν μπορείς να βάλεις στην άκρη) που παίζει ξένα καταξιωμένα κομμάτια, όσο καλά και να τα παίζει.

 

τελος πάντων περί ορέξεως...

 

πάντως απο τα βίντεο που παρατέθηκαν, αυτό με τους floyd με απώθησε σημαντικά.

Διότι

α. βασικές νότες, "στιγμές" και του Gilmour και του Wright είτε δεν παίχτηκαν είτε παραφράστηκαν

β. το moog δεν είχε τον ήχο του δίσκου (δεν ξέρω αν στον δίσκο ήταν moog ή arp soloist ή κάτι άλλο)

γ. εκτός από το α. και οι δυό "παίρναν ελευθερίες" που με ξένισαν, αλλάζαν αξίες, τονισμούς

δ. ο ήχος Gilmour δεν υπήρχε

ε. ο κιθαρίστας αυτοσχεδίασε υπερβολικά (για την οικονομία του κομματιού) και θα έλεγα και φλύαρα.

 

όλα αυτά ως σχόλια και ως μορφή διαφωνίας, μια και μέσα στα τότε μεγαλεπίβολα σχέδιά μου στις πρώτες μπάντες που έστηνα ήταν και το shine on που είχα μάθει να παίζω νότα νότα, και είχαμε κάνει μεταγραφή τα πλήκτρα για δεύτερη (!) κιθάρα καθώς δεν υπήρχε εξοπλισμός ή αν θέλετε και κατάλληλος μουσικός.

 

Πρέπει όμως να σχολιάσω επάνω σ αυτό που γράφτηκε πιό πριν, ότι μεγάλη μπάντα οι γερμανοί και πουθενά δεν υπάρχουν άλλοι στη χώρα ή αλλού... και να αποδώσω τα δίκια και τιμή (σε εκλιπόντες) το 1977 όταν είχαμε πια ξεκινήσει και ...τρέχαμε, στις πρώτες εμφανίσεις μας συνήθως βγαίναμε μαζί με τους 69 (ΑΝ τους θυμάται κανείς, ένα "βαρύ" σχήμα της εποχής στη Θεσσαλονίκη, στημένο πάνω σε "δανεικούς" μουσικούς και με ρεπερτόριο κύρια covers. Γενικά όλος ο δίσκος Wish you were here ήταν σχεδόν όλο το πρόγραμμα της εμφάνισής τους και έβγαινε σχεδόν υποδειγματικά και live χάρη στο υψηλό επίπεδο των μουσικών, μεταξύ των οποίων τότε ήταν ο Γιώργος Σταμπόλης στην κιθάρα και ο Δημήτρης Τζωρτζάκης στο μπάσο που δεν είναι πιά μαζί μας. (για να αναφερθούμε λίγο στο ροκ στη Θεσσαλονίκη στα τέλη του 70)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα Σπυρο!!Αυτο το medley των Pink Floyd  εννοεις η τα πιο μετα που παιζουνε Miles Davis ; :police:

Παρολο που ειμαστε γειτονες δεν εκανες καμια βολτα στο στουντιακι μου να jamαρουμε  :P Και μελομακαρονα και ξηροι καρποι και καφεδες πρωτοι και και και!!!!! ;D ;D ;D και κατα κοινη ομολογια καλος ηχος αλλα μονο για τριο !! ??? ???

Για το Shine on you λεω.

Δεν αντεξα να ακουσω πολυ. Μολις μπηκε και η ντραμς το εκλεισα.

Μονο το Intro με το  moog ηταν καλο.

 

Μετα τα φωτα που θα ξεμπερδεψω με τα live, θα βρεθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου