Προς το περιεχόμενο

Τα 20 καλύτερα solos


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μουσικές που έχει νόημα το σόλο και ο αυτοσχεδιασμός (jazz) η κιθάρα είναι περιττή ή κομπαρσίλα ή στην καλύτερη περίπτωση παίζει σαν διαφορετικό όργανο (comping ή chord solo) με αποτέλεσμα περισσότερο να μοιάζει με "λειψό πιάνο".

 

Ω ρε τι ακούμε πρωί πρωί.

 

2η Επίσημη ανακοίνωση

 

Όσο καιρό παίζατε solos σε rock' date='metal,punk,death,power,proggresive και ότι άλλο αειδιαστικό βάζει ο νους σας σταματήστε επιτόπου.Jazz έπρεπε να παίζεται αλλά δεν σας το χε πει κανένας.

"ΠΑΙΞΤΕ JAZZ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ"

 

απάντηση: είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ σολιστικά όργανα

 

Εδώ ο ανθρωπος σου λέει πως όσα solos έχεις παίξει δεν έχουν νόημα γιατί δεν είναι επηρεασμένα από πνευστό! :lol: :lol:

 

Από ύφος μια χαρά και θα είναι δύσκολο να κάνουμε συζήτηση :roll:

Κοίτα να δεις ...τη γνώμη μου λέω κι εσύ τη δικιά σου.

Παίξε ό,τι γουστάρεις όπως κάνω κι εγώ.Δεν θα σου πω τι να παίξεις ,αλλά προς θεού ΟΧΙ min πεντατονική πάνω από maj ακκόρντο :lol: , γιατί εδώ ,αυτό θεωρείται αυτοσχεδιασμός!

 

Αυτά που λέω δεν είναι απόλυτα,πάω στο άλλο άκρο για να υπάρχει μια αντιπαράθεση με αυτό που βρίσκεσαι εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελπίζω flea να μην εννοείς το post μου γιατί πραγματικά δεν εμπεριέχει ειρωνεία καλοπροαίρετα είναι όλα :D

 

Οχι φυσικά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα,

δηλαδή επιδή στη πλειοψηφία της η jazz, κατά τα λεγόμενά σου πάντα εγώ δεν ακούω τόσο jazz για να έχω ιδία άποψη, δεν χρησημοποιεί την κιθάρα σαν "σόλο" όργανο, εγώ αν με πιάσουν τα μεράκια, και θέλω να παίξω μια blues σολιά ή μια μεταλοσολιά δεν μπορώ γιατί η κιθάρα δεν είναι σόλο όργανο, και στο μεταλ δεν έχει έννοια ο αυτοσχεδιασμός.

Δεν το νομίζω. ¶ποψή μου φυσικά. Όπως άποψή μου είναι οτι όλα τα όργανα μπορούν να γίνουν "σολιστικά" και αυτό εξαρτάτε μόνο από την ευρηματικότητα και την φαντασία του "μάστορα" και όχι από το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειρωνεία πάντως είναι κακό πράγμα' date=' και όσοι νομίζουν ότι θα καταφέρουν να επιβάλουν τη γνώμη τους μέσα από ένα πληκτρολόγιο είναι νυχτωμένοι![/quote']

 

Ειδικά αν είσαι βασικά ερασιτέχνης και δεν κατέχεις ακόμα καλά την τέχνη... :wink: :wink: :D :D

 

Blue και Analog τα λέτε τόσο καλά που δεν έχει κανένα νόημα να ξαναγράψω τα ίδια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο οποτε το σταματω εδω..στο κατω κατω της γραφης αν ο αλλος γουσταρει να ζει στο..... 1980 ποιος ειμαι εγω να του το απαγορευσω.

 

Σωστά..αν έχεις την καλοσύνη πες μας πως είναι τα πράγματα στο 2145 γιατί μόλις τελείωσα την ισιωτική και το ντεκαπάζ στο μαλλί μου και δεν ξέρω αν θα είμαι trendy.. :twisted:

 

Σου αφιερωνω με αραπη το μεγα ασμα του Βασιλειου του μεγα (δηλ.του Βασιλη Τερλεγκα):

 

"εμενα ασε με στο κοσμο το δικο μου

κλαψε τη μοιρα σου και εγω τον εαυτο μου"

 

:lol: :lol: :lol:

 

peace....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμένες οι ειρωνίες...δεν έχω υπάρξει απόλυτος σ αυτό το forum ούτε για ένα δευτερόλεπτο blue,όμως με ενοχλεί (και δεν μπορώ να μην το δείξω) όταν ανθρωποι με χρόνια καριέρας και μελέτης να κατηγορούν τόσο αγόγγιστα στυλ ή μουσικές ή μουσικούς για τους οποίους κάποτε πέταγαν την σκούφια τους και τώρα μετά από όλη αυτή την πορεία τους μοιάζουν λίγοι.Ίσως κάποτε να έρθω στα λόγια σας,ίσως και να επιβεβαιωθώ.Αν αυτό το forum έχει κατώτατο όριο ηλικίας να το ξέρουμε.Μην μας ξενερώνετε,αφήστε να χαιρόμαστε το solo στο highway star σαν να βγήκε μόλις χθες..Να φταίει ότι ξέρουμε λιγότερα,οτι ΔΕΝ ακούμε τα πάντα..Τί να σας πώ.Καί την γλώσσα καταλαβαίνω superfunk και δεν έχω λόγο να μην σε αφήσω στο κόσμο σου.Μπορεί εσύ να μην το καταλαβαίνεις αλλά η άποψη σου επηρεάζει πολύ κοσμο και αυτό απαιτεί και μια ευθύνη,την οποία φυσικά δεν διεκδίκησες,αλλά το ότι είσαι ο superfunk την προυποθέτει.Δεν στην λέω τώρα, απλά μου κάθεται άσχημα η φράση "ο brian may και o randy rhoads μου φέρνουν χασμουρητό..".Τι λες κι εσύ,στέκει?Κάνε ένα δημοψήφισμα να δεις πόσοι τους θεωρούν ινδάλματά τους ή έχουν αφίσες τους στους τοίχους.Μακάρι fleamail να τα λέγαμε από κοντα και να μην χρειαζόταν το πληκτρολόγιο,αλλά αυτό έχουμε αυτό χρησιμοποιούμε.. :D Καλή μέρα σε όλους. :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στην λέω τώρα, απλά μου κάθεται άσχημα η φράση "ο brian may και o randy rhoads μου φέρνουν χασμουρητό..".Τι λες κι εσύ,στέκει?Κάνε ένα δημοψήφισμα να δεις πόσοι τους θεωρούν ινδάλματά τους ή έχουν αφίσες τους στους τοίχους

 

ουτε εγω στη λεω αλλα εχω καθε δικαιωμα να εκφερω τη γνωμη μου αλλα & τα γουστα μου στη μουσικη.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχω τοσο πολυ μουσικη να ακουσω & τοσο λιγο χρονο για να το κανω αυτο που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (το ξαναλεω αυτο για να γινει απολυτα κατανοητο) δεν βλεπω το λογο να ακουω εντελως παρωχημενες για ΕΜΕΝΑ(το ξαναλεω & αυτο για να γινει απολυτα κατανοητο) μουσικες που τις ακουγα οταν ημουν 10 ετων & οτι μου εδωσαν μου εδωσαν.....(τιποτα δεν μου εδωσαν εδω που τα λεμε μια και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ γρηγορα ανακαλυψα τις πραγματικα ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ για ΕΜΕΝΑ μουσικες δηλ. τη soul (& γενικοτερα τη μαυρη μουσικη) & την country και τα λαϊκα μας τραγουδια)

η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ( (το ξαναλεω & αυτο για να γινει απολυτα κατανοητο) ειναι οτι η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ (προσεξε με η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ οχι η ακροαση γενικα) ακροαση παλαιοροκιων :lol: ,χαρντροκιων & μεταλλιων μονο στασιμο μπορει να αφησει εναν μουσικο.

 

Peace & παλι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμένες οι ειρωνίες...δεν έχω υπάρξει απόλυτος σ αυτό το forum ούτε για ένα δευτερόλεπτο blue' date='όμως με ενοχλεί (και δεν μπορώ να μην το δείξω) όταν ανθρωποι με χρόνια [b']καριέρας[/b]...

 

Έτσι μπράβο,να αναγνωρίζεις την καριέρα μου και τη συνολική μου προσφορά στο καλλιτεχνικό στερέωμα. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα...στο τελευταίο σου ποστ μιλάς σωστά (λαμβάνω την παράθεση ως συντακτικό λάθος :lol: ),αλλά εσύ προσπαθησες να γίνεις ισοπεδωτικός με φράσεις του τύπου "Ω ρε τι ακούμε πρωί πρωί", όχι εγώ ή κάποιος άλλος.

Μπορώ να γράψω ένα κατεβατό από πράγματα που άκουγα παλιά και ακούω και τώρα και να σου αποδείξω οτι δεν είμαι κανένας κολλημένος "λάτρης της jazz και του βι(g)νυ(g)λίου" αλλά νομίζω οτι κουράσαμε το ζήτημα και δεν αξίζει (από μέρους μου) κάποια δημόσια συνέχεια (ακόμα και σε φιλικό επίπεδο).Εξάλλου το msn μου γι αυτό το έχω δημόσιο στο προφίλ μου :wink:

 

Καλή σου μέρα και σένα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου