Προς το περιεχόμενο

Τα 20 καλύτερα solos


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.Καταλαβαίνω οτί μπορεί να είσαι φανατικός της βρετανικής σκηνής και του καθαρού παιξίματος αλλά δεν είναι ή μαύρο ή άσπρο.Ή δηλαδή ακούμε blur ή έχουμε κλειστά τα αυτιά μας σε ό,τι υπάρχει εκεί έξω.

 

προφανως πανω στη βιασυνη σου να μου απαντησεις δεν διαβασες ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποστ μου.

 

δεν ειμαι καθολου φανατικος της βρεττανικης σκηνης,ισα-ισα βαριεμαι αφορητα το μεγαλυτερο ποσοστο της παραγωγης της :wink:

 

απλα αν ακουσω ΑΚΟΜΑ ενα σολο του Randy Roads η του Brian May η του Malmsteen θα....σκισω το καλτσον μου απο το πολυ χασμουρητο.... :oops: :lol: :lol: :lol:

 

ποτε ποτε πρεπει να κοιταμε και το ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ νομιζω.. :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σίγουρα όχι το καλύτερο σόλο,από πρωτοτυπία όμως...

Αλλά,γενικά...

Ποιος ασχολείται με τα σόλα της κιθάρας?Η κιθάρα δεν είναι σολιστικό όργανο 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά,γενικά...

Ποιος ασχολείται με τα σόλα της κιθάρας?Η κιθάρα δεν είναι σολιστικό όργανο

 

νομιζω οτι αυτη ειναι η σωστοτερη κουβεντα που ειπωθηκε μεχρι στιγμης.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα όργανα είναι και σολιστικά και backing. "Σόλο" είναι οι μικρής διάρκειας επιδείξεις τεχνικής που κάνει μέσα σε ένα μουσικό concept (live, δίσκος, τραγούδι κλπ) οποιοδήποτε όργανο σε μια μπάντα υποστηριζόμενο ή όχι από τα υπόλοιπα όργανα.

 

[flame]"¶σολοι" μουσικοί είναι ελαφρώς ξενέρωτοι[/flame] :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνωμη μου το solo ,πρεπει να ειναι μερος του κομματιου να προσφερει στο κομματι , να δινει μια η περισσοτερες επιπλεον μελωδιες ,

και οχι εκθεση 'αεροπλανικων' η ' περισσοτερου τεμαχισμου του χρονου ' . μεσα σε δευτερολεπτα ενας μεγαλος κιθαριστας (π.χ. lukather) , σου λεει ξερω τα παντα ,αλλα εδω ταιριαζει και ειναι σωστο αυτο .... βεβαια και η υψηλη τεχνικη ειναι σπουδαιο πραγμα (ειδικα για μενα που δεν την εχω ...) ,αλλα αν μιλαμε solo μεσα σε 'συμβατικο' κομματι , τοτε προτιμω τα ωραια δομημενα και μελλωδικα solos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόλο" είναι οι μικρής διάρκειας επιδείξεις τεχνικής

 

τοτε καλυτερα να μας λειπουν, αν δηλαδη γινονται κατω απο αυτη τη λογικη (τη λογικη της "επιδειξης") :wink:

 

τα "σολο" πρεπει να γινονται μονον οταν ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ και οταν το ΕΙΔΟΣ της μουσικης το απαιτει αυτο (γιατι υπαρχουν παρα πολλα ειδη μουσικης που μια απλη & ευηχη μελωδικη γραμμη κανει πολλα περισσοτερα απο οτι ενα "πολυνοτο" :lol: & "εντυπωσιακο" σολο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλοίμονο αν ένα σόλο γίνεται απλά για λόγους επίδειξης...

 

βέβαια στο μέταλ αυτό δεν πολυαπέχει από την πραγματικότητα

 

τους βλέπεις συχνά να σηκώνουν το κεφάλι και να κοιτάνε αυτάρεσκα το κοινό σαν να λένε "κοιτάξτε με τι φτιάχνω ο φούστης!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δεν είναι σολιστικό όργανο

Συμφωνώ. ¶λλωστε αυτός είναι ο ρόλος του μπάσου! ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν ακουσω ΑΚΟΜΑ ενα σολο του Randy Roads η του Brian May η του Malmsteen θα....σκισω το καλτσον μου απο το πολυ χασμουρητο....

Τον malmsteen τον πρόσθεσες για το ξεκάρφωμα φαντάζομαι..Σκέφτηκες αν πω πως βαριέμαι ή χασμουριέμαι με τον brian may μπορει να τα ακούσω κιόλας αλλά ας βάλω και λίγο malmsteen για να δέσει η σούπα.

 

Αλλά,γενικά...

Ποιος ασχολείται με τα σόλα της κιθάρας?Η κιθάρα δεν είναι σολιστικό όργανο

 

νομιζω οτι αυτη ειναι η σωστοτερη κουβεντα που ειπωθηκε μεχρι στιγμης..

Συγγνώμη αλλά είναι πολύ πρωί για τόσες πολλές αμπελοφιλοσοφίες.

Σταματήστε αυτό το πατρονάρισμα πια..Αρκετοί είμαστε αρκετά μεγάλοι για να μυριζόμαστε τις κοτσάνες από όπου κι αν έρχονται αλλά επειδή υπάρχουν και μικρά παιδιά μην υποστηρίζεται κάτι που δεν στέκει ούτε με σφαίρες απλά και μόνο για να πείτε κάτι..

 

Επίσημη ανακοίνωση

 

Πετάξτε όποιον διπλό μαγνήτη έχετε στην κατοχή σας και σταματήστε την χρήση μετρονόμου,μπορεί να σας οδηγήσει σε ακραία φαινόμενα τεχνικής και αυτοσχεδιασμού που ενδέχεται να θυμίζει κάτι από το παρελθόν.ΑΑ επίσης ανοίξτε τα αυτιά σας και ακούστε ότι ακούω εγώ γιατί εγώ ξέρω!!

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου