Προς το περιεχόμενο

Τα 20 καλύτερα solos


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσημη ανακοίνωση

 

Πετάξτε όποιον διπλό μαγνήτη έχετε στην κατοχή σας και σταματήστε την χρήση μετρονόμου,μπορεί να σας οδηγήσει σε ακραία φαινόμενα τεχνικής και αυτοσχεδιασμού που ενδέχεται να θυμίζει κάτι από το παρελθόν.ΑΑ επίσης ανοίξτε τα αυτιά σας και ακούστε ότι ακούω εγώ γιατί εγώ ξέρω!!

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAX

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAX Οτι καλύτερο διάβασα σ'αυτό το post.

Έυγε νέε μου :D

Να προσθέσω, να πετάξουμε τις κιθάρες και τα μπάσα και να αρχίσουμε τα...(θα έλεγα αφρικανικά μονόχορδα αλλά εκεί μόνο σόλο μπορείς να παίξεις :D :D :D :D :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAX

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAX Οτι καλύτερο διάβασα σ'αυτό το post.

Έυγε νέε μου

Να προσθέσω, να πετάξουμε τις κιθάρες και τα μπάσα και να αρχίσουμε τα...(θα έλεγα αφρικανικά μονόχορδα αλλά εκεί μόνο σόλο μπορείς να παίξεις

 

Αν είναι δυνατόν,κάποιος συμφωνεί!!!Ω ρε τρέλες..Πάω να παίξω χρωματικές και να μελετήσω sweet child o mine.Μου φτιαξες την διάθεση.. :lol: :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή τα βλέπουν και παιδιά τα λέμε :wink:

Το οτι ΔΕΝ ειναι σολιστικό όργανο ισχύει.Δεν μπορώ να σας πεισω όσους έχετε αντίθετη άποψη,αλλά αν είναι,τότε τι είναι η τρομπέτα ή το βιολί?

 

Σε μουσικές που έχει νόημα το σόλο και ο αυτοσχεδιασμός (jazz) η κιθάρα είναι περιττή ή κομπαρσίλα ή στην καλύτερη περίπτωση παίζει σαν διαφορετικό όργανο (comping ή chord solo) με αποτέλεσμα περισσότερο να μοιάζει με "λειψό πιάνο".

 

Μην ξεχνατε επίσης,οτι οι περισσότεροι κιθαρίστες που παιζουν με νόημα σόλο,επηρεασμένοι από πνευστούς είναι.

 

Προφανής διάσταση απόψεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή τα βλέπουν και παιδιά τα λέμε :wink:

Το οτι ΔΕΝ ειναι σολιστικό όργανο ισχύει.Δεν μπορώ να σας πεισω όσους έχετε αντίθετη άποψη' date='αλλά αν είναι,τότε τι είναι η τρομπέτα ή το βιολί?

[/quote']

 

απάντηση: είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ σολιστικά όργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση για ακρόαση...

 

Ακούστε το church on white του Shephen Malkmus και δείτε πως ωραίο και ενδιαφέρον μπορεί να είναι ένα σόλο με τον δικό του τρόπο.

 

Όσο για ελληνικά κομμάτια δείτε το Εδώ στην Φυλακή του Νικου Πορτοκάλογλου για μείγμα ροκ και ηπείρου

 

Όσο για τους μεταλλοροκάδες ζούμε σε μια χώρα που η πεντατονική κλίμακα χρησιμοποιείται σε ένα όργανο το κλαρίνο!!! και όχι την παραδοσιακή στην ηπειρωτική Ελλάδα stratοcaster μαζί με solid state Marshall Valvestate.

 

Ρε παιδιά με πιάνει απελπισία και απορώ με την υπομονή του Superfunk να προβάλει μια δικιά του οπτική (άσχετα πόσο συμφωνώ με κάθετι) όταν η συζήτηση γυρνάει στα ίδια.

 

Λετε να υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει ακούσει Queen και Pink Floyd.Μια χαρά παίζαν οι άνθρωποι εννοείται αλλά νησάφι πια με τις στυλιστικές ασκήσεις ύφους από ανθρώπους που μιμούνται συνειδητά το ύφος άλλων, φτιάχνουν κόπια τις κιθάρες τους κτλ. Δεν υπάρχει η στοιχειώσεις ανάγκη και ο αυτοσεβασμός κάποιος να αναπτύξει την δικιά του προσωπικότητα και ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο οποτε το σταματω εδω..στο κατω κατω της γραφης αν ο αλλος γουσταρει να ζει στο..... 1980 ποιος ειμαι εγω να του το απαγορευσω.. :lol: :lol:

 

τις χατζηπαπαριες του τυπου "προσπαθεις να πεισεις τον ...κοσμο 8O να πεταξει το μετρονομο του & τους διπλους & να μη μελεταει για να εχει τεχνικη" ουτε καν τις σχολιαζω γιατι βεβαιως ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΠΑ....

(οπως αλλωστε δεν ειπα σε κανεναν να ακουει αυτα που ακουω εγω δηλαδη ΤΑ ΠΑΝΤΑ... :lol: )

(αλλωστε θα ηταν αστειο να το πω εγω κατι τετοιο που εχω λυωσει στη μελετη της μουσικης & της τεχνικης μου στα νειατα μου...)

 

Τελικα ειναι οντως πολυ δυσκολη στην κατανοηση η ελληνικη γλωσσα :roll: (αλλα γραφουμε δηλ. και ΑΛΛΑ καταλαβαινουν καποιοι.. :twisted: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μουσικές που έχει νόημα το σόλο και ο αυτοσχεδιασμός (jazz) η κιθάρα είναι περιττή ή κομπαρσίλα ή στην καλύτερη περίπτωση παίζει σαν διαφορετικό όργανο (comping ή chord solo) με αποτέλεσμα περισσότερο να μοιάζει με "λειψό πιάνο".

 

Ω ρε τι ακούμε πρωί πρωί.

 

2η Επίσημη ανακοίνωση

 

Όσο καιρό παίζατε solos σε rock,metal,punk,death,power,proggresive και ότι άλλο αειδιαστικό βάζει ο νους σας σταματήστε επιτόπου.Jazz έπρεπε να παίζεται αλλά δεν σας το χε πει κανένας.

"ΠΑΙΞΤΕ JAZZ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ"

 

απάντηση: είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ σολιστικά όργανα

 

Εδώ ο ανθρωπος σου λέει πως όσα solos έχεις παίξει δεν έχουν νόημα γιατί δεν είναι επηρεασμένα από πνευστό! :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο οποτε το σταματω εδω..στο κατω κατω της γραφης αν ο αλλος γουσταρει να ζει στο..... 1980 ποιος ειμαι εγω να του το απαγορευσω.

 

Σωστά..αν έχεις την καλοσύνη πες μας πως είναι τα πράγματα στο 2145 γιατί μόλις τελείωσα την ισιωτική και το ντεκαπάζ στο μαλλί μου και δεν ξέρω αν θα είμαι trendy.. :twisted:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διασκεδάζω πολύ με αυτό το πόστ συνεχίστε! 8)

 

Οι κολλημένοι προσπαθούν να επιβάλουν τη γνώμη τους και οι μη κολλημένοι προσπαθούν να αποδείξουν στους κολλημένους ότι είναι κολλημένοι, αλλά οι κολλημένοι δεν το παραδέχονται γιατί είναι κολλημένοι :lol: :lol:

 

Η ειρωνεία πάντως είναι κακό πράγμα, και όσοι νομίζουν ότι θα καταφέρουν να επιβάλουν τη γνώμη τους μέσα από ένα πληκτρολόγιο είναι νυχτωμένοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου