Προς το περιεχόμενο

Νέες Fender NAMM 2018


BlackCrow81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι κραυγαλέο στο όνομα του design. Μιλάμε για την μεγαλύτερη κιθαροπαραγωγό όλων των εποχών. Αν η πρότασή της για νέα μονδέλα είναι φώτοσοπ της κακιάς ώρας και αντίγραφα γκιψονοτέλε-μιας και είναι επίκαιρη η επικείμενη πτώση και ας αρπάξουμε κι από εκεί- τότε sorry αλλά κι εγώ θέλω να "κολλήσω" συντηρητικά. Νέο design και σχεδιασμός δεν σημαίνει απαραίτητα super wow νέες προτάσεις. Υπάρχουν εκατοντάδες τομείς διαφοροποίησης/βελτίωσης του προϊόντος.

 

Ναι ωραίες αυτές οι Telespaul, αλλά αυτά τα κάνανε οι μπουτικάδες πριν από 30 χρόνια και συνεχίζουν. Όταν η Fender πήγαινε αυτοί γυρνούσαν.

 

Και όλη αυτή η μαρκετίστικη μπούρδα "αχ διέρρευσαν τα νέα μοντέλα που ήταν επτασφράγιστο μυστικό" και "κάτι σπουδαίο ετοιμάζεται που θα χαλάσει κόσμο" εμένα με έχει κουράσει, αν όχι αποστρέψει τελείως από τους big 2.

 

 

Στο Kisekae και η γιαγιά μου φτιάχνει κιθάρες.

 

ΥΓ το τελευταίο block inlay σε αυτή την πορτοκαλάδα Τele τι φάση?

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι η πιο επιτυχημένη εμπορικά κιθαροεταιρία στην ιστορία της ηλεκτρικής κιθάρας; Έχει επηρεάσει τους πάντες σχεδιαστικα/ηχητικά τα τελευταία άπειρα χρόνια (και συνεχίζει); Ξεκινάνε τώρα καινούρια ανεξάρτητα custom shops/luthiers και το πρώτο πράγμα που κάνουν εν έτει 2018 είναι να βγάλουν μοντέλο σχεδιασμένο το 1950; Τι μου λέτε τώρα εσείς ότι έχει τρικυμία εν κρανίω και κι ότι κάνει τράμπες στα μπράτσα. Αυτό που κάνει εμφανώς το γουστάρει ο κόσμος και το αγοράζει. Να ήτανε για φούντο η επιχείρηση, να σας πω οκ κάτι κάνουν λάθος...

 

Σε αυτούς πες το….που όλο κάτι τους φταίει. ;D

 

Μια το logo που το αλλάζουν , μια το headstock…. μια που κάνουν κιθάρες Φρανκενστάιν…. ;D

 

Άρα λοιπόν ή πουλάς παράδοση και μένεις σε αυτή πιστά (ήμαρτον έχουν δύο από τις πιο iconic κιθάρες…μην πω τρεις) ….ή κάνεις καινοτομία..

Το λίγο από όλα και στην ουσία τίποτα…δεν μου λέει κάτι

 

Ε παράδοση πουλάνε αλλά αν κάνεις τη δουλειά σχεδόν 80 χρόνια, κάτι λίγο πρέπει να αλλάζεις πού και πού αλλιώς θα σου φύγουν ακόμα κι οι υπάλληλοι. ;D Αλλάζουν λοιπόν το headstock και το logo και κάνουν ανέμπνευστα σχέδια "νέων" μοντέλων που είναι ουσιαστικά τα παλιά με κάτι παραπάνω.

 

Τεσπά, δεν έχω κανά λόγο να δικαιολογώ τη fender στις επιλογές της. Δε με πληρώνουν κι όλας.  ;D

 

Και επειδή το παίζεις Σπύρε , εκ του ασφαλούς κούλ, σε ρωτάω ευθέως. ;D ;D ;D

Άλλαζες τη strat σου με μια από αυτές;

Αν ναι, το βουλώνω είσαι cool.  ;D ;D ;D

 

 

Ουδέποτε δήλωσα κουλ και όποιος με έχει γνωρίσει από κοντά ξέρει ότι είμαι η πεμπτουσία του αντικούλ.  ;D Τη μια μου στρατ πάντως θα την άλλαζα άνετα για την τέλε που είπα ότι μου αρέσει. Αν είχα μόνο μία στρατ βέβαια, όχι. Είμαι προοδευτικός, ανοιχτόμυαλος αλλά πάνω απ' όλα  στρατάνθρωπος. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τη μια μου στρατ πάντως θα την άλλαζα άνετα για την τέλε που είπα ότι μου αρέσει. Αν είχα μόνο μία στρατ βέβαια, όχι. Είμαι προοδευτικός, ανοιχτόμυαλος αλλά πάνω απ' όλα  στρατάνθρωπος.

 

Θα την άλλαζες με την tele με τους filterton (που λες ότι σου άρεσε ή με μια άλλη "κλασσική" tele π.χ. με μια American Vintage '52 Tele Reissue;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την άλλαζες με την tele με τους filterton (που λες ότι σου άρεσε ή με μια άλλη "κλασσική" tele π.χ. με μια American Vintage '52 Tele Reissue;

 

Για τα νέα αυτά μοντέλα δε με ρώτησες; Αυτή με τους filerton εννοούσα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τα νέα αυτά μοντέλα δε με ρώτησες; Αυτή με τους filerton εννοούσα.

 

ΝΑι ρε παιδί μου κατάλαβα.

 

Νέα ερώτηση

Σε ρωτάω λοιπόν, σε ένα υποθετικό σενάριο, ΑΝ είχες τη δυνατότητα να αλλάξεις την μια σου κιθαρα (όποια) θα έπαιρνες κάποιο από τα νεα μοντέλα ή θα την άλλαζες με μια κλασική Tele (αφού θες tele);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρωτάω λοιπόν, σε ένα υποθετικό σενάριο, ΑΝ είχες τη δυνατότητα να αλλάξεις την μια σου κιθαρα (όποια) θα έπαιρνες κάποιο από τα νεα μοντέλα ή θα την άλλαζες με μια κλασική Tele (αφού θες tele);

 

Αν υποθέσουμε ότι οι δύο κιθάρες έχουν (ας πούμε χάριν παραδείγματος) ίδιο επίπεδο ποιότητας ήχου, θα έπαιρνα αυτή την τέλε με τους filerton και όχι μια κλασσική τέλε. Αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση αν σε αυτή την ερώτηση, η πλειοψηφία των κατόχων/θαυμαστών των fender σχεδίων επέλεγαν κλασσική τέλε. Είπαμε, οι κιθαρίστες είμαστε συντηρητικοί όσο δεν πάει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν υποθέσουμε ότι οι δύο κιθάρες έχουν (ας πούμε χάριν παραδείγματος) ίδιο επίπεδο ποιότητας ήχου, θα έπαιρνα αυτή την τέλε με τους filerton και όχι μια κλασσική τέλε. Αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση αν σε αυτή την ερώτηση, η πλειοψηφία των κατόχων/θαυμαστών των fender σχεδίων επέλεγαν κλασσική τέλε. Είπαμε, οι κιθαρίστες είμαστε συντηρητικοί όσο δεν πάει.

 

Δεν ήταν ερώτηση παγίδα.

Να καταλάβω πως σκέπτεσαι σε ρώτησα, και κατά πόσο τελικά σου άρεσαν οι «νέες».

Εγώ π.χ., όχι να αγόραζα, όχι να αντάλλασσα, τζάμπα να μου έδιναν μια από αυτές, ΔΕΝ θα την έπαιρνα …σοβαρά μιλάω.

Ήσουν σαφής,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ το τελευταίο block inlay σε αυτή την πορτοκαλάδα Τele τι φάση?

 

Ξεμείνανε απο μπλοκς και το φτιάξανε με μπλάνκο!?  ;D 8) (παρατηρητικός... δεν το είχα προσέξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακο για το... τιποτα.... ;D

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:

 

1.ΔΕΝ ειναι τα ¨νεα¨ μοντελλα της Fender.

2.Eιναι μια limited edition σειρα,ζητημα δηλ. να φτιαχτουν 500 κιθαρες απο καθε μοντελλο.

3.Ειναι η ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορα που η Fender βγαζει hybrid κιθαρες απο τα 90s ΔΕΝ το κανει πρωτη φορα τωρα γιατι....κλεινει η Gibson  ;D

 

TI δεν καταλαβαινετε ρε παλιογερΕς ?  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

TI δεν καταλαβαινετε ρε παλιογερΕς ?  ;D ;D ;D

 

Προσωπικά ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί κάνουν λαλακίες από το 1990 (γι' αυτό τον πέθαναν τον Leo ένα χρόνο μετά  ;D)

 

Τα ίδια έλεγα και όταν (γύρω στο 1997-1998) είδα αυτη, απλά δεν υπήρχε Noiz να το γράψω.  ;D

162921621_hmt.thumb.jpg.c10ff749dfea3b6e082f08d5ff95a18d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου