Προς το περιεχόμενο

Νέες Fender NAMM 2018


BlackCrow81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Εγώ Rey από τη Fender θα ήθελα μία Stratocaster με 4 συγκεκριμένα μοντέρνα specs:

 

-γέφυρα Evertune

 

-μοντέρνα κλειδιά style Sperzel

 

-ένα σετ medium/high gain μαγνήτες

 

-ξύλα με νερά και βάψιμο style PRS

 

Αυτό θα το αγόραζα, είναι κάτι νέο το οποίο πατάει και στο παλιό template.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

CBS το λέμε.

 

Διάβασε τι γράφει πάνω από την εικόνα.

 

Παιδιά την ξέρω την ιστορία με τη CBS, απλά έχει επικρατήσει (ίσως λανθασμένα) να λέγεται 70's λόγω και των μοντέλων (70s stratocaster) που έχει βγάλει κατά καιρούς η fender και η Squier.

ΟΚ, συμφωνώ ότι είναι ανακριβής ο όρος. 

Με τον ίδιο τρόπο, λέμε "50s" και εννοούμε το maple + vintage frets+radius και "60s" εννοώντας rosewood. Ισως από τις σειρές vintage reissue '54 + '57 και '62 + '65 αντίστοιχα.

 

____

 

Ray δεν έχει σημασία ποιος πούλησε το 70.

Σημασία για μια εταιρεία που πουλάει "vintage εικόνα" έχει ποιος από εκείνη την εποχή μπορεί να συνδεθεί με το προϊόν (ως εικόνα) και να πουλήσει και σήμερα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι την μεγάλη ευκαιρία για καινοτομία και για μια νέα αγορά-στόχο η Fender την έχασε στα 80s/90s.

Τότε που όλοι τουμπάνιαζαν τις Strat με floyd, διπλούς, εξεζητημένα (για την εποχή) headstocks, λεπτότερα μπράτσα, μεγαλύτερη τιμή radius, επιθετικότερες γραμμές στο σώμα και το headstock, και μάλιστα τις αποκαλούσαν SuperStrats.

Αντί να πιάσει το νόημα και να φτιάξει νέα μοντέλα SuperStrat, άφησε την αγορά στις Jackson, Kramer, Ibanez, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως που η Gibson δεν χρεοκόπησε,άσε που το τμήμα κατασκευής ΚΙΘΆΡΩΝ είναι το μόνο τμήμα της εταιρείας που πάει ΠΟΛΥ καλά...

 

Οοου εξαιρετικά πάει. Εν μέσω πλήρους απαξίωσης από το, ομολογουμένως, σαρκοφάγο κιθαριστικό κοινό, Κάτι μισά δις χρέη, εν όψει πτώσης του Guitar Center= πιθανώς το πιστόλι του αιώνα, την πώληση του εργοστασίου του Μέμφις για τάχαμου νέες φοβερές εγκαταστάσεις, την μη παρουσία στη ΝΑΜΜ, τις απανωτές ατυχείς επιλογές στο σχεδιαστικό και στο προϊόν. Όλα καλά.

 

Όλα αυτά που λες αφορούν την ΕΤΑΙΡΕΊΑ Gibson σαν σύνολο,το κιθαριστικό της τμήμα, περίπου το 20% δηλαδή της εταιρείας πάει μια χαρά και είναι κερδοφόρο,η εταιρεία ΔΕΝ έχει πρόβλημα λόγω των ΚΙΘΆΡΩΝ που φτιάχνει.

Έχει πρόβλημα γιατί μπλέχτηκε με άσχετους κλάδους , consumer electronics,και υπερδανειστηκε για να το κάνει αυτό.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτή είναι μια fender music master του '56

Γιατί δεν έγινε iconic?

 

56fendermusicmasterds.jpg

 

Ή η duo sonic

 

fender-duo-sonic-1959-1964-118892.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια fender music master του '56

Γιατί δεν έγινε iconic?

 

56fendermusicmasterds.jpg

 

Γιατί ήταν μια φτηνή  μαθητική κιθάρα με 22 ιντσες σκάλα και έναν μέτριο μαγνήτη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί ήταν μια φτηνή  μαθητική κιθάρα με 22 ιντσες σκάλα και έναν μέτριο μαγνήτη

 

Σαν αυτη;  ;D

 

81bfb972ef32ee2ade20587d6ebe2a15.jpg

 

Μου θυμίζει την Porsche η Fender.

‘Έβγαλε δύο από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα ever και κάποια τα πιο άσχημα (αν όχι τα ασχημότερα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ακόμα πονάνε τα μάτια μου σε αυτό το thread με τις κιθάρες που είδα, με εξαίρεση φυσικά τις κλασσικές strat με το CBS headstock (που δεν μ'αρέσει σε καμία περίπτωση αλλά όσο να'ναι, ήταν μια οπτική ''όαση'').

 

  Πραγματικά, αν με είχαν πάει για ανάκριση και μου έδειχναν όλες αυτές τις κιθάρες, πολύ σύντομα θα φώναζα ΕΛΕΟΣ, ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ, ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγόραζα αν είχα οικονομική δυνατότητα τις

2,3,5,6,8

 

ή έστω την 5 και την 8...

 

ή έστω την 8

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου