Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκίμασα τα vista.... Σε καινουριο pc.

 

α)Γιατί έπρεπε να τα αλλάξουν όλα; Για να πουν απλά οτι άλλαξαν; Ας πήγαιναν να φτιάξουν κανένα παιχνίδι καλύτερα οι τύποι :cry: Όμορφα τα nea windows αλλά γιατί; Για ποιό λόγο; Λειτουργικό σύστημα είναι... Με τις οπτικές βελτιώσεις των xp χάρηκα πολύ! Τώρα μου φάνηκαν υπερβολικά βαρύ (στο μάτι) το καινούριο περιβάλλον

 

β)Γιατί έπρεπε να τα αλλάξουν όλα; Για να πουν απλά οτι άλλαξαν; Αν κάποιος έχει συνηθήσει να βρίσκει κάποιες ρυθμίσεις σε κάποια μέρη γιατί να ψάχνει τώρα;

 

Πολλές νέες εκδόσεις προγραμμάτων (όχι μόνο των vista) σου δίνουν ένα σωρό άχρηστες επιλογές επειδή μόνο και μόνο κάθησαν κάποιο χρόνο κάποιο προγραμματιστές να δουλέψουν επάνω σε κάτι και να του βάλουν καινούρια στοιχεία. Το θεμα είναι... τι χρειαζόμαστε; υπάρχει λόγος ακόμα και το πιο ισχυρό σύστημα να βαραίνει άσκοπα; Μήπως θα πρέπει επιτέλους ο προγραμματισμός να κινηθεί στην κατεύθυνση της εξάλιψης των bug και τις αύξησης της ταχύτητας των προγραμμάτων και όχι του εύκολου και άχρηστου εντυπωσιασμού;

 

Πρωινές σκέψεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έγραψα σε άλλη κουβέντα, ότι πολλά από τα "νέα" χαραχτηριστικά των vista υπάρχουν στα λινουξ. Σε συνδυασμό με την ασφάλειά τους, το ότι με το οπενοφισ καλύπτω όλες τις ανάγκες γραφείου μου και την σταθερότητά τους, vista θα βάλω πολύ αργότερα, όταν πραγματικά θα είναι έτοιμα και αξιόπιστα και αυτό για audio εφαρμογές, καθώς τα λινουξ είναι ακόμη πολύ πίσω σε αυτόν τον τομέα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ αναφέρθηκα στη βασική δομή του λειτουργικού η οποία και με απογοήτευσε. Όχι σε λεπτομέριες που θα διορθοθουν... Και εγώ θα βάλω vista σε κανα χρόνο αλλά μόνο και μόνο γιατί δεν μπορείς να μένεις με ένα λειτουργικό πααρα πολά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα περί σταθερότητας και ασφάλειας δεν έχουν να κάνουν με την κύρια δομή του λειτουργικού;

Απλά για την δουλειά που τα θέλω, τα λινουξ κάνουν την ίδια με τα windows (εκτός της μουσικής), οπότε και θα τα επιλέξω.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε συ boukaw7, με τι προγραμματα δουλευεις και τι Plug ins χρησιμοποιεις?

 

Βασικα πριν κανα χρονο ειχα προσπαθησει να κανω την μεταβαση. Eιχα ξεκινησει απο το ubuntu 5.06 και εφτασα στο 6.10 οπως επισης και στο Κubuntu 6.10, αλλα δεν μου αναγνωριζανε με τιποτα το wifi που εχω. Ηθελα να χω Internet αρχικα ωστε, να μπορω να ψαχτω για οτιδηποτε δυσκολια ειχα με το σεταρισμα τους. Αλλα τελικα μετα απο αρκετες μερες ψαξιμο και μονος μου και σε φορουμ, το παρατησα γιατι δεν προχωραγε με τιποτα το πραγμα...Κριμας, γιατι ηθελα να τα δουλευω ή εστω να τα δοκιμασω ετσι οπως πρεπει(σεταρισμενα κλπ).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα με το ubuntu 6.06 δεν έχω τέτοια προβλήματα. λόγω του ότι το router μου το έχω συνδεδεμένο μέσω ethernet έτρεξε δίχως πρόβλημα. Μπαμ μπαμ μπήκα νετ!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν υπάρχει ethernet τότε μπαίνεις με την μια internet....Γενικά αξίζει κανείς να ασχοληθεί...Αν υπήρχαν drivers για την κάρτα ήχου μου....θα είχα μονιμα ubuntu....

 

Επίσης αξίζει πολύ για παλιά μηχανήματα μια και μπορείς να ρυθμίσεις πολλες παραμετρους για να ελαφύνεις το σύστημα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι απο χωριο,ξερετε την διαφορα του pentium D dual core απο τον

core 2 duo;Χωρις το 64μπιτο λειτουργικο κατα ποσο διαφορα εχουν σε αποδοση;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι core 2 duo είναι η καινούριοα πλατφόρμα της intel και είναι αυτή που θα συνεχίσει να εξελείσεται και στο μέλον. Έχει διαφορά απο τους παλιούς pentium D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου