Προς το περιεχόμενο

GIBSON SG MENACE


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρία μου στις φτηνές Gibson, αλλά και στα entry lvl μοντέλα άλλων γνωστών εταιρειών είναι ότι εκτός από το finish και το look, είναι και πολλά άλλα .... π.χ μέτρια δουλειά στα τάστα (που κατευθείαν π.χ σου δίνει άλλη αίσθηση στο παίξιμο) το νάτ είναι πολλές φορές όχι και τόσο καλά κομμένο, φτηνότερα σε ποιότητα ξύλα και υλικά (απλά κρατάνε ένα επίπεδο λόγω ονόματος).

 

Καμιά φορά ακόμα και μικρολεπτομέρειες σε ατέλειες (γι αυτό είναι και φθηνότερες άλλωστε) σε κάνουν να πιστεύεις , αλλά και παίζοντας να το βλέπεις ο ίδιος (όπως θυμάμαι και γω από προσωπική εμπειρία) ότι άλλο το SG strd & strd faded και άλλο το SG special & special faded π.χ

 

Πιό συγκεκριμμένα είναι κιθάρες που σαφώς από ανταγωνιστικές άλλες σε τιμή, είναι καλύτερες, πολλές φορές όμως το επιπεδο των συγκεκριμμένων κρίνεται στο "νήμα" με τις αντίστοιχες ρέπλικες άλλων κατασκευαστών. Εκεί ακριβώς στοχεύουν οι εταιρείες όπως Gibson - Fender. Δηλαδή τα entry lvl μοντέλα τους να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό αντιστοίχων άλλων προτάσεων του ανταγωνισμού άλλων εταιρειών. Εδώ τώρα άλλοτε τα καταφέρνουν με συγκεκριμμένες σειρές καί άλλοτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση μένεις με μία κιθάρα που "παίζει" μόνο το headstock.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω μια Sg special faded... Το όργανο είναι μια χαρά. Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν έχω βρει κάπου να υστερεί σημαντικά σε σχέση με τα μεγάλα αδέρφια της... Δεν είμαι κάτοχος άλλου ακριβότερου μοντέλου αλλά περιστασιακά που έχει πέσει κάτι στα χέρια μου μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Sg special faded... Το όργανο είναι μια χαρά. Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν έχω βρει κάπου να υστερεί σημαντικά σε σχέση με τα μεγάλα αδέρφια της... Δεν είμαι κάτοχος άλλου ακριβότερου μοντέλου αλλά περιστασιακά που έχει πέσει κάτι στα χέρια μου μιλάω.

 

Το κιθαρονι ειναι οντως μια χαρα 8)

Το ιδιο ισχυει και για τις LP studio που η μιση Ελλαδα παιζει με αυτες.

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Sg special faded... Το όργανο είναι μια χαρά. Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν έχω βρει κάπου να υστερεί σημαντικά σε σχέση με τα μεγάλα αδέρφια της... Δεν είμαι κάτοχος άλλου ακριβότερου μοντέλου αλλά περιστασιακά που έχει πέσει κάτι στα χέρια μου μιλάω.

 

Το κιθαρονι ειναι οντως μια χαρα 8)

Το ιδιο ισχυει και για τις LP studio που η μιση Ελλαδα παιζει με αυτες.

μωρέ και οι harley benton είναι μια χαρά αλλά αυτό δεν τις κάνει και όργανα αξίας..

το θέμα ειναι πως με τα χρήματα που κοστίζει μια les paul studio μπορείς να έχεις μια πολύ πολύ ανώτερη κιθάρα ποιοτικά και εκεί γεννάτε το ερώτημα...

είσαι μουσικός η είσαι φετιχιστής???

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν καίγομαι σόνι και καλά να είναι Gibson, αλλά επειδή διάβασα και σε post αλλά και στο site της εταιρίας ότι είναι για πιο "βαριά", γι αυτό και ζητάω την γνώμη σας. Συν το γεγονός ότι είναι πραγματικά φτηνή, κυρίως αφού θα λειτουργεί ώς "δεύτερη" κιθάρα. Λίγο παραπάνω γκρανγκ όμως από την Ibanez, θα το δώσει;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όχι βέβαια ότι γενικότερα δεν είμαι φετιχιστής :oops: :lol: :lol: (για να μην επανέλθω στο θρυλικό avatar του κώστα)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα. kontras, δεν μας ειπες με τι ενισχυτη παιζεις και τι ειδους μουσικη παιζεις. Αν θες περισσοτερο ογκο δεν προκειται να το αποκτησεις αλλαζοντας κιθαρα ενω εξακολουθεις να εχεις για πχ εναν ενισχυτη με 8" μεγαφωνο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε stavrilian, με ρώτησες και σε προηγoυμένως και απάντησα: "Έχεις δίκιο σ αυτό που λες. Δεν είναι τόσο θέμα κιθάρας, αλλά ενισχυτή. Δεν παίζω με ενισχυτή, βάζω την κιθάρα κατευθείαν στο PC και χρησιμοποιώ το Line Port για εφέ. Αλλά έχει τύχει να παίξω και σε διάφορους ενισχυτές και η δική μου (Ibanez jem 555), έμοιαζε πιο άψυχη, με τα ίδια εφέ που χρησιμοποιούσαν και οι άλλοι. Γι αυτό ρωτάω, μήπως τελικά υπάρχουν κάποιες κιθάρες που από τη μαμά, θεωρούνται πιό "ογκόδεις""

:D

Τελικά τί ν' αλλάξω, κιθάρα, μαγνήτες ή απλά αυτιά :lol:

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου