Προς το περιεχόμενο

Ash vs Alder vs Mahogany (body) again!!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nasokosm είπε

Κούκλα!

 Alder 100% , όπως και  οι περισσότερες tele από το 1960 και μετά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manosx είπε

αν είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά που ακούω όταν αλλάζω ΠΕΝΑ 🤣

 

Η διαφορά που έχω στον ήχο αλλάζοντας από πένα nylon σε πένα ultex είναι μεγάλη, δραματικά μεγαλύτερη από το να άλλαζα σώμα σίγουρα,και πιο φτηνή λύση για διάφορετικο ήχο :classic_smile:

 

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Εμένα πάντως αν μου δώσεις μαλακή πένα, εκτός της διαφοράς στον ήχο, θα έχω και αδυναμία παιξίματος

 

Και εγώ το ίδιο αλλά ανάποδα,πάνω από 1mm απλά δεν μπορώ να παίξω συνήθως 0,73 και κΣερο πΣωμι φιλωΟΥς :classic_biggrin:

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ μαόνι + humbuckers για hard και alternative, οτιδήποτε άλλο για o,τιδήποτε άλλο.
Επίσης, αν μπορείς να διακρίνεις ότι μια κιθάρα έχει π.χ. sustain εκτός ενισχυτή (μου φτιάχνουν μια τέλε από bubinga, που εκτός ενιχυτή ακούγεται σαν ... ακουστική) αυτό σημαίνει ότι θα το ακούς αυτό το sustain και όταν την pluggάρεις.
Θα μου πεις βέβαια, ότι μια ηλεκτρική δεν προορίζεται για να παίζει χωρίς ενισχυτή - είναι πολλά που μεσολαβούν και επηρεάζουν τον ήχο της - φίλτρα ήχου όπως τα drive και φυσικά και ο ίδιος ο ενισχυτής, οπότε?
Για μένα σημασία έχει να είναι ωραίο (να σου αρέσει) το τελικό αποτέλεσμα, και γι' αυτό έχω μόνο φθηνές κιθάρες. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω πως στα καθαρά/crunchy της, η πανάλαφρη Squier Strat μου (παρά τις μόντες και τις αναβαθμίσεις, τους hot μαγνήτες κλπ), στις μεγάλες συναυλίες και τα πολλά watt, ακούγεται πολύ πιο "αδύναμη" και με λιγότερο όγκο από την πολύ πιο βαριά, φθηνή επίσης, βιετναμέζικη LP με τους στοκ P90 της.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω πως στα καθαρά/crunchy της, η πανάλαφρη Squier Strat μου (παρά τις μόντες και τις αναβαθμίσεις, τους hot μαγνήτες κλπ), στις μεγάλες συναυλίες και τα πολλά watt, ακούγεται πολύ πιο "αδύναμη" και με λιγότερο όγκο από την πολύ πιο βαριά, φθηνή επίσης, βιετναμέζικη LP με τους στοκ P90 της.

 

Αν σε ενοχλεί το βάρος της LP απλά βάλε τους μαγνήτες της στην Squier και θα έχεις το 95% του ήχου της LP

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θυμάμαι έναν συμφορουμίτη που κάποτε υποστήριζε ότι ακόμα και με τα ίδια ξύλα, σεταπ, ηλεκτρονικα κλπ, ακόμα και το σχήμα αλλάζει τον ήχο. 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 Alder 100% , όπως και  οι περισσότερες tele από το 1960 και μετά.

Α ρε μπαγάσα με παγίδεψες αλλά τώρα θα το πω καλύτερά

κούκλα με ισορροπημένο ήχο😎

γενικά το alder εχει ποιο ισορροπημένο ήχο χωρίς ακρότητες στο ηχητικό φάσμα

ειναι ξύλο ευκολοδούλευτο (όπως το μαόνι αλλά όχι όλα τα είδη) σε αντίθεση με το ash  που ειναι ποιό σκληρό και έχει πόρους και γι αυτό χρειάζεται επιπλέον χρόνο στο βάψιμο

 

ξύλο ναναι κι ότι νάναι γιατί τα εγγόνια μας θα παίζουν σε συνθετικές από printer 3d

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nasokosm είπε

τα εγγόνια μας θα παίζουν σε συνθετικές από printer 3d

γιατι ρε, τις ξυλινες που έχουμε που θα τις αφήσουμε; 

στην ιεραποστολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, nasokosm said:

γιατί τα εγγόνια μας θα παίζουν σε συνθετικές από printer 3d

Γιατί, τι λιγότερο έχουν οι συνθετικές?😁

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-fiber-guitar

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χωρίς να έχω διαβάσει έστω και μια απάντηση στο θέμα (εθελοτυφλώντας δηλαδή) τα σχόλια μου, βλέποντας το βίντεο, είναι τα εξής:

 

1. Swamp ash - ισορροπημένος και ανοιχτός, full range ήχος

2. Alder - σαφώς ελαττωμένο sustain αλλά στα παραμορφωμένα βγάζει φεντερίλα

3. Mahogany - δυνατή ατάκα και προβολικά μεσαία.

 

Δεν νομίζω να έχει υπάρξει εγκυρότερο τεστ πάνω στο θέμα.Η Warmoth είναι... Warmoth!

Προσωπικά ξεκίνησα βάζοντας στηθοσκόπιο σε μαδέρια αλλά... κατέληξα να επιλέγω τα κσύλα απο τα νερά ή το βάρος.

Εδω όμως basta... Με δεδομένες τις παρόμοιες προδιαγραφές και τις συνθήκες, στα Genelec ακούω διαφορές και μάλιστα καθόλου ευκαταφρόνητες.

Αν έστηνα κιθάρα απο την αρχή θα επέλεγα Swamp ash. Αρκεί να ήταν ελαφρύ.

 

Πάω να διαβάσω τώρα την συζήτηση απο την αρχή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου