Προς το περιεχόμενο

ableton και ερωτήσεις


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το ableton live 6 και έχω κάποιες απορίες για αυτό:

1ον)Πως θα ρυθμίσω τα ακουστικά ωστέ να λειτουργούν?Έψαξα στο m;anual λίγο αλλά δε κατάφερα κάτι(σημειωτέον σε άλλα προγράμματα όπως το virtualdj λειτουργούν κανονικά)

2ον)Τι ρυθμίσεις προτείνετε για ένα pc με χαρακτηριστικά:amd athlon64 3200+,1gb ram?Γιατί με αυτές που έχει η μνήμη φτάνει συχνά στο τέρμα.Πχ:Σε τι επίπεδο να ρυθμίσω το latency,το sample rate και γενικότερα τι άλλες ρυθμίσεις να κάνω?

3ον)Ποιόν καλό οδηγό θα μου προτείνατε για να μάθω να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα?Υπάρχει κάποια σελίδα(tutorial) ή με διάφορα για αρχάριους με το ableton?κατά προτίμηση στα ελληνικά?

Σημειωτέον το θέλω κυρίως για δημιουργία beats-house και για χρήση dj!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ανοιγοντας το Ableton πηγαινε στο View και κανε κλικ στο Lessons.

Θα σου εμφανιστουν καποια χρησιμα τιπς για να ξεκινησεις.Οσο για τα ακουστικα στο Μαστερ διπλα , εκει που ειναι το εικονιδιο των ακουστικων ,

υπαρχει η ρυθμιση εντασης για τα ακουστικα αλλα κανοντας ενα κλικ στο εικονιδιο Ι-Ο διπλα , σου δινει τη δυνατοτητα να να στειλεις σε διαφορετικες εξοδους το Cue & to Master.Aυτο θα σε βοηθησει στο Djing.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Γιωργος Απο Χαλκιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα αυτά το 1-0 αλλά δε ξέρω σε ποια ρύθμιση να τα βάλω.Έχε ρυθμίσεις:1/2,1,2 και configure.

Επίσης στις ρυθμίσεις του latency πόσο περίπου να το βάλω ώστε να μη κολλάει?Το πρόγραμμα δείχνει ό,τι οι έξοδοι λειτουργούν κανονικά αλλά εγώ από τα ακουστικά μου δεν ακούω τίποτα παραμόνο από τα ηχεία.Επίσης στο lesson Μου μιλάει μόνο για library και δε ξέρω πως να προχωρήσω παραπέρα.Τι ρύθμιση να κάνω λοιπόν για τα ακουστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ φιλε αλλα δεν μπορεις να κανεις αυτα που ζητας με αυτη τη καρτα

θα πρεπει να αγορασεις καποια αλλη.Εγω για παραδειγμα εχω την

M-Audio Audiophile 192.

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ εδω για ποστ σχετικα με καρτες ηχου.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ.τώρα δε θα ήθελα να δώσω άλλα χρήματα.Και εκτός αυτού δε θέλω κάτι extreme.να παίζω λίγη μουσική για τη πάρτη μου και τη παρέα μου θέλω,και να διασκεδάζουμε όλοι μαζί.Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.Οποιαδήποτε κάρτα ήχου έχει δύο εξόδους μπορεί να λειτουργεί και τα ακουστικά της.Αυτό ρωτώ και εγώ!Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως με την realtech δεν θα έχεις και την τελειότερη ανταπόκριση...δηλαδή και με το ASIO 4 all που έχω δοκιμάσει με realtech ac97 (Btw έχω την emu 0404 απλα έκανα κατι τεστάκια :lol:) το latency έφτανε κάτι στιγμές να είναι σπαστικό...

 

Για τα ακουστικά δεν ξέρω να σε βοηθήσω...Βασικα δεν έχω καταλάβει τι θές να κάνεις.... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως με την realtech δεν θα έχεις και την τελειότερη ανταπόκριση...δηλαδή και με το ASIO 4 all που έχω δοκιμάσει με realtech ac97 (Btw έχω την emu 0404 απλα έκανα κατι τεστάκια :lol:) το latency έφτανε κάτι στιγμές να είναι σπαστικό...

 

Για τα ακουστικά δεν ξέρω να σε βοηθήσω...Βασικα δεν έχω καταλάβει τι θές να κάνεις.... :)

με το ASIO 4 all,και με buffer size 256 κατάφερα να πετύχω 7,26 ms.Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ακούω το τραγούδι του ενός καναλιού στα ακουστικά και τα άλλα να παίζουν στο μάστερ.ή να ακούω τις λούπες και τα φίλτρα πριν ακόμη τα βάλω σε λειτουργία.

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω πως συγχρονίζονται τα beats των διάφορων κομματιών ώστε να ακούγεται ωραία η αλλαγή όπως όλα τα προγράμματα djing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου