Προς το περιεχόμενο

ableton και ερωτήσεις


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδιά έχει σας λέω!Έχε μιά πράσινη line out που στέλνει στον ενισχυτή,και μια μαύρη όπου έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά(όπου και λειτουργούν σε άλλα προγράμματα πχ virtualdj)Μήπως θέλετε φώτο για να σιγουρευτείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Edessaios, υπάρχει η περίπτωση να είναι 2 διαφορετικές φυσικές έξοδοι ήχου, αλλά κάτω από Windows να ακούγεται και από τις 2 το ίδιο stream ήχου.

 

Με άλλα λόγια, αν υποθέτω σωστά, υπάρχουν 2 διαφορετικές έξοδοι ώστε να μπορείς να συνδέσεις και ακουστικά και τον ενισχυτή σου αλλά παίζουν ακριβώς τους ίδιους ήχους.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει μια μαύρη όπου συνδέω τα ακουστικά και ακούω το δεύτερο disk στο virtualdj και η πράσινη όπου πάει στον ενισχυτή!Καταλάβατε περίπου?Όλες οι κάρτες οι onboard κάρτες ήχου έτσι πρέπει να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το ίδιο μου είχε κι εμένα και το ableton αλλά και το τρακτορ δεν το αναγνωρίζουν ως δεύτερη έξοδο. Και καλά έχει το νόημα να επεκτείνεις το σύστημά σου από τα 2 στα τέσσερα ηχεία. Όπως κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα 5.1 που έχουν διάφορες εισόδους για να συνδέεις το κάθε ηχείο. Κανονικά αν η κάρτα σου είχε 2 εξόδους θα έπρεπε στο connections να σου δείχνει:

 

1/4

--------> Η μία έξοδος

2/4

 

3/4

--------> Η 2 έξοδος

4/4

 

Απλά πάνε από 2 καθώς πρόκειται για στερεοφονικές εξόδους. Από την στιγμή που εσένα σου έδειξε 1/2,2/2 σημαίνει ότι έχεις μια έξοδο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι έτσι είναι.Και στο master και στο cue out έχει επιλογές 1/2,1,2.Μόνο στο output configuration έχει κι άλλες επιλογές.Μήπως άμα αλλάξω κάτι εκεί?Επίσης άμα προσθέσω μα creative soundblaster live 5.1 θα μπορέσω να πετύχω το στόχο μου?Μήπως να κοιτάξω για καινούργια κάρτα?Τι θα προτείνατε?Επίσης πως αλλά το bitrate ώστε στις αλλαγές των τραγουδιών το ένα τραγούδι να έχει το ίδιο beat με το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να δώσεις κοντά στα 80 και να πάρεις

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sid=cde0987adc3240b0f75d6cf4a4ea509d&sw=audiophile&x=0&y=0

 

ή αλλιώς καμιά audigy. Όχι αυτές τις 5.1 κι έτσι γιατί δεν κάνουν

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω πιθανόν να κοιτάξω σε κάτι καλύτερο που θα με κρατήσει και χρόνια.πχ μια μεταχειρισμένη emu 1610 ή και καινούργια.Μήπως θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει και στο άλλο ερώτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδιά ξαναπιάνοντας πάλι σήμερα το προγραμμα μου δημιουργήθηκε μια απορία.Διαβάζοντας τη βοήθεια για την ηχογράφηση audio προσπάθησα να ηχογραφήσω το απλό μικροφωνάκι μου που συνδέεται κατευθείαν πάνω στη μητρική.Θα ήθελα να μου πείτε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω,για να ηχογραφήσω απο τη θύρα μικροφώνου και τι από το line in γιατί δε τις καταφερα μόνος μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου