Προς το περιεχόμενο

ableton και ερωτήσεις


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιους driver έχεις ? Τεσπα...

 

Πηγαινεις στην επιλογή με τις ρυθμίσεις...Επιλέγεις Audio...Επιλέγεις τους καταλληλους drivers για την κάρτα ηχου σου....ρυθμίζει το latency....και μετά....

 

Τώρα για την ηχογραφηση....Επιλέγεις στην επιφανεια της μίξης το κοκκινο κουμπακι στο track σου που σου κάνει monitor το τι παίζεις....Αν δεν το ακούς....Ίσως να πρεπει να επιλέξεις την πηγη ηχου εκεί που λέει σχετικά με το line in...Μετά πατάς το rec και το start και αρχιζεις την ηχογραφηση...

 

(sry για τις ασαφειες αλλά δεν έχω στο σπίτι μου το live...και στο studiaκι δεν έχει ίντερνετ...)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία φίλε μου όλα μια χαρά σε ευχαριστώ πολύ.Τελικά δεν είχα επιλέξει στις ρυθμίσεις ήχου το μικρόφωνο.

Θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ASIO 4 all' date='και με buffer size 256 κατάφερα να πετύχω 7,26 ms[/quote']

Οι περισσότερες κάρτες ήχου δεν "δηλώνουν" το πραγματικό Latency. Αν θες να μετρήσεις το πραγματικό latency σύστημά σου, τότε πήγαινε στο:

 

http://centrance.com/products/ltu/

 

όπου θα κατεβάσεις το freeware αρχείο CE_LTU_37.exe ή νεώτερη έκδοσή του. Συνδέεις είσοδο / έξοδο, επιλέγεις τον κατάλληλο driver (sτην περίπτωσή σου asio4all), επιλέγεις buffer size, το τρέχεις και σου μετράει το πραγματικό latency. Οι ASIO4All δουλεύουν σωστά αλλά όχι σε όλα τα συστήματα. Το έτρεξα στο Laptop ενός γνωστού, που δούλευε με asio4all, το cubase δήλωνε περί τα 4ms latency σε συγκεκριμένο buffer size, ενώ η πραγματική μετρηθήσα ήταν..... 30ms!

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά βοηθείστε λίγο.Προσπαθούσα να ηοχγραφήσω πρίν midi δεδομένα από το vst FM8.Το ηχητικό σήμα περνούσε κανονικά μέσα από το πρόγραμμα αλλά δεν δημιουργόταν κανένα δεδομένο στο piano roll.Τι πρέπει να ρυθμίσω ήτ τι κάνω λάθος?Εγώ πατάω το κόκκινο rec κάτω για να το κάνω arm και μετά πατάω το play στο track και το project play.γιατί δε ξέρω ποιο από τα δύο χρειάζεται.

 

Βοηθείστε τον άσχετο!Τώρα βρήκα το manual να το διαβάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο τι στιγμή που ακουγες τι επαιζε το synth...και εδειχνε οτι περναγε σημα στο track...αρκεί να πατησεις το κοκκινο κουμπακι rec πάνω πάνω και μετά το play....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάλαβα μετά από πολλές δοκιμές ότι αν πατάς τα εικονικά πλήκτρα του vst δε περνάει σήμα ενώ όταν ρυθμίζεις το πληκτρόλογιο να το κάνει αυτό τότε ηχογραφείται κανονικά.

Κάτι άλλο τώρα.Ποιά η διαφορά μεταξύ arrangement view και sesssion view.Γιατί ότι ηχογραφώ στο ένα δε φαίνεται στο άλλο?

Επίσης πώς κάνεις export ένα αρχείο γιατί δε το βρίσκω κάπου.Τομόνο που βρίσκω έιναι το save all set.Πως θα το εξάγω ένα set σε wav ή mo3?

Και κάτι τελευταίο.Βρήκα και κάτι μαθήματα και κάτι demo songs σε μορφή .alp.Τα εγκατέστησα κανονικά αλλά δε ξέρω απο που θα τα τρέξω.Γνωρίζει κανείς να μου πει πως τρέχουμε αυτά τα installed αρχεία.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Βαγγέλης

 

Toβρήκα αυτό είναι το render to disk άμα δε κάνω λάθος αλλά κάνει export μόνο σε wav.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάλαβα μετά από πολλές δοκιμές ότι αν πατάς τα εικονικά πλήκτρα του vst δε περνάει σήμα ενώ όταν ρυθμίζεις το πληκτρόλογιο να το κάνει αυτό τότε ηχογραφείται κανονικά.

Κάτι άλλο τώρα.Ποιά η διαφορά μεταξύ arrangement view και sesssion view.Γιατί ότι ηχογραφώ στο ένα δε φαίνεται στο άλλο?

Επίσης πώς κάνεις export ένα αρχείο γιατί δε το βρίσκω κάπου.Τομόνο που βρίσκω έιναι το save all set.Πως θα το εξάγω ένα set σε wav ή mo3?

Και κάτι τελευταίο.Βρήκα και κάτι μαθήματα και κάτι demo songs σε μορφή .alp.Τα εγκατέστησα κανονικά αλλά δε ξέρω απο που θα τα τρέξω.Γνωρίζει κανείς να μου πει πως τρέχουμε αυτά τα installed αρχεία.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Βαγγέλης

 

Toβρήκα αυτό είναι το render to disk άμα δε κάνω λάθος αλλά κάνει export μόνο σε wav.

 

Μονο 2 επιλογες εχεις στο σωσιμο,wav & aiff,στις επιλογες του render,μπορεις να επιλεξεις αν θες να σου σωσει κα8ενα audio track ξεχωριστα η' οτι βγαινει απτο master.Για να ηχογραφησεις απτο session view στο arrangement,απλα πατας το ρεκορντ που βρισκεται στη μπαρα πανω και ξεκινοντας την αναπαραγωγη,ξεκινα να γραφει.Οσο για τα lessons και για τα demo song-sets,file-open live set,στο φακελο που εχεις επιλεξει για το ableton θα βρισκονται.

Αυτα απο μενα ,ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα βρήκα αυτά τα αρχεία.Βρίσκονταν σε έναν φάκελο μέσα στα έγγραφά μου.Που μπορώ να βρώ διάφροα δωρεάν εφε,skins,lessons ,demo songs κτλ?Επίσης,έχω βρεί μερικά skins και τα έχω κατεβάσει αλλά δε ξέρω πως να τα εγκαταστήσω.Και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται με κάποιον τρόπο να αναγνωρίζει το πρόγραμμα με κάποιον τρόπο την ελληνική γλώσσα?Μήπως αλλάζει όπως το virtualdj κάπως?Εμένα τώρα στα ελληνικά γράμματα μου βγάζει ερωτηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο τώρα.Ποιά η διαφορά μεταξύ arrangement view και sesssion view.Γιατί ότι ηχογραφώ στο ένα δε φαίνεται στο άλλο?

 

Στο arrangement έχεις την κλασσική διάταξη 1 sequencer όπως πχ του cubase. Στο session έχεις την διάταξη του live όπου λειτουργείς κυρίως μς λούπες, αλλά και στα live. Η διαφορές τους είναι στο πως βολεύουν τον καθένα.

 

Τώρα για το export είναι το render to disk, αλλά δεν θυμάμαι αν έχει την ικανότητα να εξάγει σε mp3.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου