Προς το περιεχόμενο

ableton και ερωτήσεις


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε θα το λεγα.Το έχω εξαντλήσει το στυλάκι virtualdj.Αφού χρησιμοποιήσα όλα τα εφέ που υπάρχουν για το πρόγραμμα,θέλησα να πάω σε κάτι ανώτερο.Και αυτό το κατάλαβα όταν έβαλα το delay στο ableton και καταλάβαινε κανείς ότι υπάρχει κάτι!Τώρα στις ερωτήσεις πάλι!Γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα μου ήρθε η ιδέα να στέλνω τον ήχο απο το virtualdj στο ableton και εκεί να βάζω μόνο τα εφέ.Γίνεται κάτι τέτοιο?Τώρεα κάτι κατάφερα αλλά ο ήχος ακούγεται και από το virtualdj και από το ableton η στάθμη είναι πολύ χαμηλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ακούω το τραγούδι του ενός καναλιού στα ακουστικά και τα άλλα να παίζουν στο μάστερ.ή να ακούω τις λούπες και τα φίλτρα πριν ακόμη τα βάλω σε λειτουργία.

Για να το κάνεις αυτό θες μια κάρτα με τουλάχιστον 2 εξόδους. Την μία έξοδο θα την ορίσεις ως την κύρια και την δεύτερη θα την οδηγήσεις στα ακουστικά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε edessaios δεν έχω γνώσεις για το ableton, ξέρω μόνο απο φίλους οτι είναι το ιδανικό για αυτό που θέλεις να κάνεις. Θα σου πω όμως οτι με την κάρτα που έχεις δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά. Το Ableton χρειάζεται asio για να λειτουργήσει σωστά. Υπάρχει βέβαια και η λύση του asio 4 all αλλά και πάλι θα σου βγάλει προβλήματα. Πρέπει να αποφασίσεις να αγοράσεις μια σοβαρή κάρτα ήχου, εγώ έχω την M-Audio Audiophile και είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχουν όμως κι άλλες στην αγορά, μια έρευνα θα σε διαφωτίσει. Υπάρχουν πολλά σχετικά posts στο noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ακούω το τραγούδι του ενός καναλιού στα ακουστικά και τα άλλα να παίζουν στο μάστερ.ή να ακούω τις λούπες και τα φίλτρα πριν ακόμη τα βάλω σε λειτουργία.

Για να το κάνεις αυτό θες μια κάρτα με τουλάχιστον 2 εξόδους. Την μία έξοδο θα την ορίσεις ως την κύρια και την δεύτερη θα την οδηγήσεις στα ακουστικά.

Η κάρτα μου έχει δύο εόδους.Τουλάχιστον για λίγο καιρό δε θα πάρω κάρτα ήχου.Το asio4all το έβαλα και μειώθηκε αρκετά το latency.Τι άλλο τώρα>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα έχει 2 εξόδους σύνδεσε στη μια τα ηχεία και στην άλλη τα ακουστικά. Μετά όρισε από το πρόγραμμα την μια ως master έξοδο και την δεύτερη με τα ακουστικά ως μονιτορ, ή κάπως έτσι (δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι η ακριβής του ονομασία στο ableton)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα έχει 2 εξόδους σύνδεσε στη μια τα ηχεία και στην άλλη τα ακουστικά. Μετά όρισε από το πρόγραμμα την μια ως master έξοδο και την δεύτερη με τα ακουστικά ως μονιτορ' date=' ή κάπως έτσι (δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι η ακριβής του ονομασία στο ableton)[/quote']

Αυτό μόνο δε ξέρω πως να κάνω?Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος καλύτερα?Και γενικότερα άτομα που ασχολούνται με αυτό το πρόγραμμα για djing.Να δώσουν διάφορες συμβουλές!Το τελευταίο.Τις ρυθμίσεις του προγραμματος.Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε πως θα φτιάξω loops στα τραγούδια και γενικά ποια είναι καλά εφέ για djing στο πρόγραμμα![/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου