Προς το περιεχόμενο

win7 τελος - τι κανουμε?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Με την ευγενική χορηγία του ΦΑΣΙΟΝ.

 

http://www.pacxon4u.com/space-invaders/

 

http://www.mspacman4u.com/asteroids/

 

Καλή διασκέδαση!

 

GAME OVER

INSERT COIN.

και είχαν και κάτι μουσικάρες τα άτιμα.

 Τη μισή μουσική από τα video games του 80 την έμαθα.

 Επαιζα τοτε και πήγαινα στο ΑΡΜΟΝΙΟ να τα βγάλω όσα μου άρεσαν

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετεροχρονισμένα κάτι που το έχω γράψει και παλιότερα αλλά είναι πολύ σημαντικό:

 

Όποια έκδοση windows κι αν τρέχουμε, αν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο internet, εγκαθιστούμε ΟΛΑ τα recommended updates του λειτουργικού. Τα μόνα που μπορούμε να προσπεράσουμε με ασφάλεια είναι τα optional (win xp-7-vista). Το ότι τα windows updates είναι κακόβουλα, χαλάνε το λειτουργικό ή είναι για να μας παρακολουθεί η microsoft και λοιποί μύθοι, έχουν καταστρέψει πολλά συστήματα.

 

Ναι η microsoft (μεταξύ άλλων) μας "παρακολουθεί" κανονικότατα εδώ και χρόνια με ή χωρίς updates. Και δεν το κάνει εκ μέρους της λέσχης μπίλντεμπεργκ και των ιλουμινάτι αλλά κυρίως για να "πουλάει" τα online καταναλωτικά προφίλ μας για να βλέπουμε διαφημίσεις που έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες για κλικ από εμάς και ακόμα περισσότερο για ένα βήμα μετά το κλικ, δηλαδή την αγορά προϊόντων.

 

Ακόμα κι αν ο υπολογιστής είναι offline, πολλά προβλήματα συμβατότητας hardware και λειτουργίας τοπικού δικτύου λύνονται με τα windows updates.

 

Αν τώρα είμαστε υπεργνώστες και ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τι χρειάζεται να εγκαταστήσουμε και τι όχι, πάσο. (και λέγοντας "ξέρουμε" δεν εννοώ να έχουμε διαβάσει 2-3 άρθρα από το search του google "which win updates to not install")

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το "λάθος" για εμένα (πέραν από το πρόβλημα χώρου- που οκ είναι, αλλα και εγω δεν μένω σε μεγαρο, αλλα σε 65 τ.μ- ανακαλυπτεις τρόπους) είναι οτι μολις ενα pc γεράσει (και το γεράσει συνηθως σημαίνει προβλήματα συμβατότητας στο internet) τείνουμε να το παροπλίζουμε.

 

Aν το έχουμε σεταρισμένο όπως το θέλουμε και αμα κάμει τη δουλεια όπως την θελουμε αξιόπιστα και στους χρόνους που θέλουμε, ειναι λάθος κατ εμε να πάει για σκραπ.

 

Οκ δεν τρέχει το βαρυ πλέον FB .....ή το youtube.....και σιγα το πρόβλημα.

Μπορούμε να το κρατήσουμε σαν dedicated pc, ακόμα και ΜΟΝΟ για μια συγκεκριμένη δουλειά.

 

Εγω ας πούμε τα οργανωσα καπως έτσι:

1 Dedicated audio pc.

1 Desiccated video editing και photography editing pc.

1. Dedicated vhs convert / dvd rip laptop  / αντιγραφικο dvd/cd

1.Dedicated laptop για σούίτες γραγφείου.

 

Φυσικά έχω πάντα ενα updated σε software και όσο μπορώ σε hardware pc....για να μπορώ να μπαίνω στο ιντερνετ, όχι για τo FB.....αλλά για να μπορώ να πληρώνω τις ασφαλιστικές και φορολογικές μου υποχρεώσεις 👺.

 

Το internet μου χρειάζεται επίσης για το YouTube (μεγάλο σχολείο μου εχει λυσει τα χερια σε επισκευές παντως είδους και όχι μονο) και φυσικα για να βρίκσω προγραμματα και εργαλεία για τους υπολογιστας.

 

Σε τοπικο Network είναι ΟΛΟΙ (εκτός του audio pc) συνδεδεμενοι μεταξυ τους και με τους Nas σκληρούς.

Ύστερα από 25 χρόνια ενασχόλησης , σιγά σιγά βρέθηκα με 11 συνολικα (4 pc-7 laptops) (δυο μου τα χαρισαν-ένα pc και ένα laptop-κάποιους τους πήρα used σε συμβολικές τιμές) και δεν πρόκειται να παροπλίσω κανεναν (εκτός αν χαλασει και κρίνω ασύμφορη την επισκευή). Φανταζομαι σε καμια 4ετια θα παρω και κατι νεο ....με δόσεις....(λεφτα να εχω) και απλώς θα προστεθει στη συλλογη 😛

 

ΥΓ Η "μανία" του multitasking δεν εχει εφαρμογη σε εμένα.

Ακόμα και σε επίπεδο εμπνευσης, αλλιως θα γραψω ενα δικόγραφο στον υπολογιστη που θέλω και αλλιως μουσική στο pc που θέλω. Δεν μπορώ να ανοιγω το audio pc και να βλέπω το word και το excel.....ξενερώνω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Δεν μπορώ να ανοιγω το audio pc και να βλέπω το word και το excel.....ξενερώνω 😛

Κανε διαφορετικές επιφάνειες εργασίας ή αλλον λογαριασμό χρήστη λολ

 

 Lakiswork-PC

 Lakismusic-PC

 κλπ. 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 hours ago, LK said:

Ακόμα και σε επίπεδο εμπνευσης, αλλιως θα γραψω ενα δικόγραφο στον υπολογιστη που θέλω και αλλιως μουσική στο pc που θέλω.

Για τα διαζύγια πάρε ένα μακ, αξίζει, μην το λυπηθείς. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Just now, harilatron said:

Για τα διαζύγια πάρε ένα μακ, αξίζει, μην το λυπηθείς. 😀

Θεο με έκανε να μου δώσει ενα Μac BooK pro 17" του 2007 ένας φίλος μου....σχεδόν τζαμπα.

Σκέφτηκα ότι θα ηταν καλό entry στα mac....αλλα ακόμα το σκεφτομαι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα από ένα κολλητό ένα mac mini του 2004, γύρω εκεί στο 2011.

Το είχα για music server μέχρι που η εφαρμογή μου σταμάτησε να υποστηρίζει το λειτουργικό του.

Πάντως για την ώρα το έχω για να βλέπω διβιδι.

Και νετ παίζει σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Μόνη χαζομάρα ότι τα παράθυρα κλείνουν από την άλλη γωνία και γενικά ψάχνεις να βρεις αυτο που θες και δεν το βρίσκεις και όλο πρέπει να γουγλάρεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτή τη μανουρα σκέφτομαι και εγω και λεω να μην βάλω νεες σκοτούρες στο κεφάλι μου....και ειμαι διστακτικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέρα από την πλάκα έχω ένα MAC του 2007 με λειτουργικό που δεν έχει αναβαθμιστεί από το 2011 αλλά για μουσική (κάρτα+logic) δουλεύει κανονικότατα. Mόνο με το ιντερνετ έχει πρόβλημα, τα περισσότερα site δεν τα βλέπει σωστά. Επίσης έχει χάσει το integration του dropbox με το file system. (Μόνο online βλέπω τα αρχεία) 

Κατά τα άλλα δεν χρειάζομαι αναβάθμιση στο συγκεκριμένο και για τη συγκεκριμένη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου pc με τα XP και τα 7άρια, από το 2007 είναι, και τα κάνει όλα (αναγκαστικά).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου