Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update: Προσπαθόντας να χρησιμοποιήσω Breath Support. Νομίζω το ψιλό-έπιασα αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στις χαμηλές νότες. Όταν το "νιώθω", νιώθω κυριολεκτικά σαν η φωνή μου να δονεί το στομάχι μου, στις χαμηλές όμως δεν το νιώθω (και στις πολύ ψηλές), νομίζω δεν μπορώ να το ελέγξω εκεί για αυτό. Στην ουσία προσπαθώ να κάνω αυτό που μου είπατε, να τραγουδάω από το στομάχι.

 

Επίσης στο σημείο 00:03 "έτσι oi ζωές" χρησιμοποιώ head voice; Όταν "νομίζω" ότι χρησιμοποιώ, νιώθω την λακούβα που είναι πάνω από την γλώσσα μου (στα αγγλικά νομίζω το λενε soft pallet) να δονείται. Είναι καλό σημάδι αυτό;

 

Ακούω άλλες παρατηρήσεις, ιδικά για τον λαιμό. Παίζει να τον χρησιμοποιώ ακόμα, αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να το καταλάβω, εκτός από τις ψηλές νότες που κλείνει, εκεί το καταλαβαίνω.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον σπαστικό ήχο που βγάζω. Είναι αποτέλεσμα του λαιμού;

 

Αντε τελευταίο και διάλειμμα για 3 μέρες το παραξήλωσα αυτες τις μέρες!

 

Θέλω δουλειά ακόμα πάντως. Παρεπιπτόντως αυτό το είναι το αποτέλεσμα ενός χρόνο σχεδόν δουλειάς.

 

 

Τράβα Σκανδάλη.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το 0.10 ηταν σχετικα ανοικτη η φωνη. Εμοιαζε να βγαινει αβιαστα και ανετα. Μετα το 0.10 αρχισες να ζοριζεσαι και να φαινεται οτι πιεζεις τον λαιμο.

Επισης, ΜΗΝ φερνεις τη φωνη στην μυτη. Ακουγεται πολυ ενρινη. Πρεπει, οταν τραγουδας και κλεινεις μυτη να μην ακουγεται αλλος ηχος.

 

Συνεχισε. Και το βιμπρατο με ρεγουλα οπου πρεπει.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Επισης, ΜΗΝ φερνεις τη φωνη στην μυτη. Ακουγεται πολυ ενρινη. Πρεπει, οταν τραγουδας και κλεινεις μυτη να μην ακουγεται αλλος ηχος.

 

Συνεχισε. Και το βιμπρατο με ρεγουλα οπου πρεπει.

Ακριβώς! Όταν προσπαθώ να τραγουδήσω με head voice, τρίζουν τα δόντια μου και η μύτη μου. Με άλλα λόγια όπως λες εσύ έχω φέρει την φωνή πολύ ψηλά ενώ δεν πρέπει; Που ακριβώς να "σκέφτομαι" ότι πρέπει να συγκεντρώσω την φωνή μου για head voice;

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Συνεχισε. Και το βιμπρατο με ρεγουλα οπου πρεπει.

 

Καμιά φορά βγαίνει και από μόνο του όταν πάω να βάλω αρκετό breath support, λογικά δεν μπορώ να το ελέγξω ακόμα.

 

Επίσης μία ακόμα ερώτηση. Όταν τραγουδάς με head voice, χρησιμοποιείς πάλι το στομάχι σου; Γιατί όταν πηγαίνω σε head voice χάνω τον έλεγχω στο στομάχι μου και δεν μπορώ να δώσω breath support στις πολύ ψιλές νότες, όπως τις παρακάτω πχ

 

 

Capture.JPG

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοτες δεν ξερω, αλλα η καλη αναπνοη χρειαζεται παντου. Θα προσπαθησεις να φερεις τη φωνη στα δοντια, και οταν ανεβαινεις ψηλα, να την νιωθεις προς τους κροταφους.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να τραγουδίσω και κάτι πιο δύσκολο. Επίσης επειδή το τραγούδισα ενώ είχα δουλέψει αρκετά πιο μπροστά, παρατήρησα ότι μου έκλεινε ο λαιμός. Τραγουδούσα περίπου για 2 ώρες πρωτού αρχίσω να νιώθω τον λαιμό μου να κλείνει με το που πάω να τραγουδίσω την παραμικρή νότα. Είναι καλή αντοχή οι 2 ώρες;

 

Θέλει μια μέρα να σας ανεβάσω και κάτι πρωτού μου κλείσει η φώνη μου, κάθε φροά πρώτα τραγουδάω για 2 ώρες και μετά ηχογραφώ και ανεβάζω εδώ.

 

 

snow.mp3
snow with guitar.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 3 παραδείγματα δε μου ακούγεται να χρησιμοποιείς head voice, καθώς είσαι στο "βολικό" - φυσικό σου register. Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις head voice σε χαμηλά registers. Σκέψου κάτι σαν τα power metal screams. Όταν μπεις σε head voice, θα ξυπνάνε οι γείτονες, γιατί για να βγει χρειάζεται περισσότερη δύναμη.

 

Δε νομίζω ότι κάποιο από αυτά τα δύο τραγούδια είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο. Ίσως σου φαίνεται πιο εύκολο το Τράβα Σκανδάλη γιατί το πήγες μια οκτάβα κάτω, αντί να το φέρεις σε ένα τόνο που είναι στο δικό σου register. Έτσι θα μπορείς να το βάλεις τόσο ψηλά για να μη ζορίζεσαι - αλλά και να μπορείς να το πεις με head voice.

Όπως είπε και ο Γιώργος, η φωνή σου βγαίνει πολύ ένρινη. Τραγούδα μόνο φωνίεντα και κλείσε τη μύτη σου με το ένα σου χέρι. Τα φωνίεντα πρέπει να ακούγονται κανονικά.

 

Επίσης μου φαίνεται ότι όταν τραγουδάς, βιάζεσαι. Δε χρειάζεται να βιάζεσαι. Κράτα ρυθμό, και ίσως και λίγο πιο αργό από το original για να χτίσεις σταθερότητα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένρινη φωνή είναι αυτό που αγούγεται σαν να τρίζω όταν τραγουδάω;

 

Head voice νόμιζα ότι χρησιμοποιούσαν. Όταν δεν χρησιμοποιώ νιώθω σαν η φωνή μου να βγαίνει σε μια ευθεία από τον λάρυγγα προς τα έξω από το στόμα, ενώ όταν νομίζω ότι τραγουδάω head voice νιώθω την φωνή (αέρα) να περνάει από την μαλακή και σκληρή υπερώα (το πάνω μέρος του στόματος πάνω από την γλώσσα) και να πηγαίνει προς τα δόντια. Επίσης νιώθω τα δοντια να τρίζουν λίγο.

 

Την δυσκολία σε αυτό το τραγούδει (snow - red hot chili peppers) εννούσα την "γρηγοράδα" που έχει και στις ανάσες.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενρινη ισον βοσκοπουλος. Σημαινει οτι αφηνεις να βγαινει αερας και απο τη μυτη. Γιαυτο, κλεινε μυτη τακτικα (την ωρα που τραγουδας) ωστε να τσεκαρεις οτι η φωνη δεν αλλαζει ηχο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ενρινη ισον βοσκοπουλος. Σημαινει οτι αφηνεις να βγαινει αερας και απο τη μυτη. Γιαυτο, κλεινε μυτη τακτικα (την ωρα που τραγουδας) ωστε να τσεκαρεις οτι η φωνη δεν αλλαζει ηχο.

 

Άρα με άλλα λόγια πρέπει να μάθω να τραγουδάω χωρίς να βγαίνει φωνή από την μύτη; ΠΩΩ πολύ καλή συμβουλή (αν και την ξανά είπατε αλλά δεν το είχα καταλάβει)! 

Άρα επίσης το να κλείνω την μύτη και να τραγουδάω θα είναι καλό και σαν άσκηση για να συνηθήσω και να μην βγάζω αέρα από την μύτη ενώ τραγουδάω, σωστά;

 

ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ (39) ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤHE BEST - YouTube

 

Χαχαχα όντως έτσι ακούγομαι, έχω πεθάνει 🤣🤣🤣🤣🤣 Πως το πέτυχες τόσο καλά αυτό; 😅

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου