Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εχεις υποψη σου οτι θελει χρονο και ωριμασει η φωνη μεσα σου. Μην βιαζεσαι για αποτελεσματα. Οταν ημουν στα 20 μου, τραγουδουσα συνεχεια. Αργοτερα εκανα και μαθηματα/ασκησεις. Διαφορά ειδα, αλλα σχετικα μικρη, καθως μονος μου ειχα φερει τη φωνη μου ικανοποιητικο σημειο.  15 χρονια μετα, που σταματησα να ασχολουμαι με τη μουσικη, και τραγουδουσα 5 φορες το ετος, εκανα πραγματα που δεν μπορουσα να κανω νεοτερος. Δουλευα διαφραγμα, ειχα καλυτερο ελεγχο, και καλυτερο ηχο. Επισης, ειχα και βιμπρατο, κατι που μικροτερος δεν ειχα. Ηθελα, απλα, τον χρονο μου. Καποιοι δεν χρειαζονται πολυ χρονο, καθως ειναι φυσικα ταλεντα. Καποιοι αλλοι στα 15 τους ειναι ετοιμοι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά, νομίζω μετά από ένα χρόνο επιτέλους με την βοηθειά σας και επιμονή κατάφερα να κατανοήσω τις βασικές τεχνικές. Σας παραθέτω στα συννημένα την κατανοησή μου στην αλλαγή της φωνής (crack voice), head voice και chest voice. Επίσης για την χρήση διαφράγματος και γενικά τους μυς που δίνουν την δύναμη στην φωνή (πχ κοιλιακοί) σίγουρα έχω καταλάβει πως να τους χρησιμοποιώ. Επίσης στην άσκηση head voice ii, ou, aa θέλω να μου πείτε αν άλλαξα την φωνή μου από head σε chest στο σωστό σημείο.

 

Επίσης επιβεβαιώστε τα παρακάτω.

 

1) Για chest χρησιμοποιώ την φωνή κάτω από το crack ενώ για head την φωνή πάνω από το crack.

2) Και σε chest και σε head πρέπει να χρησιμοποιώ διάφραγμα-κοιλιακούς για την ενδυνάμωση.

3) Σε head voice η φωνή συγκεντρωνεται συνήθως πίσω και πάνω από τα δόντια.

4) Σε chest voice στις ψηλές νότες, πάλι πρέπει να συγκεντρώσω την φωνή στο επάνω μέρος του στόματος.

5) Γενικά όσο πιο καλά συγκεντρώνω τον αέρα να γεμίζει το στόμα μου (όλη την λακούβα πάνω από το στόμα) καλυτερεύει το αποτέλεσμα. Η κάνω λάθος και πρέπει μόνο σε συγκεκριμένες τεχνικές να γίνεται αυτό;

6) Το falsetto είναι στην ουσία η πιο αδύναμη μορφή του head voice.

7) Αυτήν την στιγμή το head voice μου είναι καμιά 80% falsetto και χρειάζεται ενδυνάμωση.

 

Ελπίζω να έφερα την κατανόηση μου σε άλλο επίπεδο. Το προηγούμενο post με βοήθησε πάρα πολύ να τα καταλάβω αυτά. Πραγματικά δεν είχα ιδέα, τα είχα καταλάβει λάθος παλιότερα.

Voice Crack.mp3
Head Voice - Falsetto.mp3
Head Voice ii, ou, aa.mp3
Chest Voice.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις πιάσει! Έτσι όπως σε ακούω βέβαια, αυτό είναι καθαρό head voice, όχι πολύ δυνατό, αλλά συνεχίζει να είναι head voice. Το falsetto είναι ναι μεν "πάνω" από το crack όπως στο head, αλλά είναι πολύ πιο αδύναμο, βγαίνει πολύς αέρας και δε χρειάζεται καθόλου δύναμη. Είναι σαν να ψιθυρίζεις με head voice.

Στο Head voice ii, είναι chest τα 3 τελευταία aa.
 

Τώρα για τα υπόλοιπα:
1) Ναι. Σκέψου ότι ο θώρακας (chest) είναι πιο χαμηλά από το κεφάλι (head).
2) Ναι, πάντα - αλλά δεν είναι ακριβώς κοιλιακοί. Δεν είναι η ίδια αίσθηση με το όταν κάνεις ασκήσεις κοιλιακών. Το διάφραγμα είναι πιο ψηλά. Σκέψου ότι είναι σαν να πας να σηκώσεις βάρη και ζορίζεσαι - ή προσπάθησε να κλείσεις τον αέρα μέσω του διαφράγματος.

3) Ναι. Και στο falsetto κατεβαίνει λιγο πιο χαμηλά.
4) Όσο ανεβαιβένεις στο chest voice τόσο θα σου βγαίνει πιο "μπροστά" νομίζω. Όταν πας να ζοριστείς, μπαίνει το mixed voice που λέμε, που είναι σαν να χρησιμοποιείς head voice αλλά με τη δύναμη του chest. Είναι λίγο περίεργο. Σε κάποιους βγαίνει και λίγο τσιριχτά.
5) Αλλάζοντας το καταφέρνεις διαφορετική χροιά. Εξαρτάται από το τι θες, και το στυλ που τραγουδάς. Όσο πιο μπροστά, τόσο πιο σαν "νιαούρισμα" ή σαν παιδάκι που κλαίει θα ακούγεσαι. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Παίζει ρόλο και η γλώσσα και η γνάθος.

6) Σωστά, αλλά όπως σου έγραψα πιο πάνω, είναι ΠΟΛΥ πιο αδύναμο. Σκέψου τo πρώτο "and I Will always love you" στο γνωστό κομμάτι της Whitney Houston. Ακούς το τραχύ του αέρα που βγαίνει - και πόσο διαφορετικό είναι από το υπόλοιπο κομμάτι που είναι πολύ πιο γλυκιά η φωνή της.
7) Άσε τα ποσοστά. 100% θα είναι αν κάνεις Power Metal Manowar screams WWWOAAAAAAAAA!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Τώρα για το head Voice μου φαίνεται ότι αλλάζει πολύ η χροιά μου για αυτό νομίζω ότι είναι φολσέτο. 

 

Δοκίμασα να τραγουδήσω το sweet child oh mine (την έκδοση του Axel, του original τραγουδιστή των Guns N Roses) αλλά για κάποιον λόγο μου τέλειωνε παρά πολύ γρήγορα η αναπνοή. Νομίζω σε mixed voice το τραγουδάει αν καταλαβαίνω σωστά. Και φάλτσαρα σε πολλά σημεία, αλλά ο κύριος λόγος ήταν επειδή τέλειωνε η αναπνοή μου και όχι ότι δεν φτάνω τις νότες, αν και είναι λίγο ψηλά. Πρώτη φορά δοκιμάζω τραγούδι το οποίο μου "τρώει" την αναπνοή τόσο πολύ. Καλά αυτός στα Live πως έτρεχε έτσι και τραγουδούσε τέτοια τραγούδια, πολύ δύσκολο μου φαίνεται.

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση. O Axl είναι γνωστός για το mixed voice του, γι αυτό και η χροιά του αλλάζει τόσο και γίνεται τόσο τσιριχτή. Το Sweet Child O Mine δεν είναι καθόλου εύκολο κομμάτι. Είναι και αρκετά ψηλό, και δυνατό! Πάρε το με το μαλακό αν είναι, φράση φράση, και δες πού μπορείς να πάρεις αναπνοές.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Είμαι στον σωστό δρόμο για power metal head voice?

 

Βλέπω κάτι βίντεο τώρα που σε μαθαίνουν.

(Προσοχή αν έχεις ακουστικά)

May 31, 3.31 PM.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Δεν ξέρω vibrato θέλει να κάτσω να μάθω.

 

Δεν νομιζω μαθαινεται. Το "αποκτας" με τη παροδο του χρονου.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω δει, αλλά αυτός ο τυπάς έχει 2 βίντεο. Και κατά την γνώμη μου είναι ο καλύτερος στο YouTube στο να εξηγεί σωστά κάποια πράγματα για την φωνή:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου