Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update:

Ξανά τραγούδισα το Snow των Red Hot Chili Peppers, προσπαθόντας να μην βγάζω αέρα από την μύτη. Επίσης έκανα και ασκήσεις βάζοντας ένα μανταλάκι στην μύτη μου 😅

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: To Φάλτσα.mp3 είναι πάρα πολύ φάλτσο, αν φοράτε ακουστηκά καλύτερα να χαμηλώσετε λίγο την φωνή. Αυτό το έκανα επίτηδες, θέλω να μου πείτε πόσο κακό είναι για την φωνή. Πάντως όταν είχα ξεκινήσει να τραγουδάω, αν το έκανα αυτό, ο λαιμός μου θα με πονούσε και θα έβηχα, ενώ τώρα απλώς ζορίζεται αλλά δεν με πονάει! σκέφτηκα μπας και τις ζορίσω τις νότες, μπας και ανοίξει και άλλο ο λαιμός.

Snow.mp3
Φάλτσα.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ζόρισμα ΔΕΝ ανοίγει ο λαιμός. Διαιωνίζεται το πρόβλημα...

 

Με σωστές φωνητικές ασκήσεις και ασκήσεις διαφράγματος, και σωστή τοποθέτηση φωνή "ανοίγει" ο λαιμός.

Και βάζω τα εισαγωγικά διότι ο λαιμος δεν ανοίγει, αλλά στην ουσία συμμετέχει λιγότερο στην παραγωγή του ήχου.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημέρωση:

 

Άρχισα να χρησιμοποιώ αρκετά τους μυς κάτω από το στήθος (κοιλιακούς και ραχιέους/πλάτη).

 

Δυσκολεύτηκα αρκετά με διάφορες ασκήσεις αλλά νομίζω πλέον τους χρησιμοποιώ.

 

Ακολουθώ αυτόν εδώ που δείχνει πως να κάνεις ασκήσεις 

Voice Lesson: How To Sing From The Diaphragm (Part 1) - YouTube

 

Στο παρακάτω cover για να το τραγουδίσω σφίγγω πάρα πολύ το κάτω μέρος του σώματος μου. Στην κυριολεξία σε κάποια φάση νιώθω και έναν μικρό πόνο στους ραχιέους (πλάτη) από το πολύ σφίξιμο προσπαθώντας να μην τραγουδήσω από τον λαιμό, αλλά στο ρεφρέν όπως θα ακούσετε δεν τα καταφέρνω...

 

Πάντως αυτό το είδος ζορίσματος πιστεύω είναι διαφορετικό από το ζόρισμα του λαιμού, αλλά για αυτό ρωτάω να μου πείτε συμβουλές.

΄Ελα ψυχούλα μου.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακούω να έχεις κάνει πρόοδο, και ακούγεται περισσότερο στις ψηλές γιατί στις χαμηλές νομίζω ζορίζεσαι άδικα.
Έκανες τεστ να δεις αν βγαίνει ακόμα αέρας απ'τη μύτη σου?

Γενικά να ξέρεις, κανένας πόνος δεν είναι καλός. Οποιαδήποτε ενόχληση σημαίνει ότι κάτι κάνεις λάθος, ή κάτι ζορίζεις πάρα πολύ. Το τραγούδι επιβάλλει χαλαρώτητα γιατί μέσα από αυτή έρχεται και η αντοχή-διάρκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ ακούω να έχεις κάνει πρόοδο, και ακούγεται περισσότερο στις ψηλές γιατί στις χαμηλές νομίζω ζορίζεσαι άδικα.
Έκανες τεστ να δεις αν βγαίνει ακόμα αέρας απ'τη μύτη σου?

Γενικά να ξέρεις, κανένας πόνος δεν είναι καλός. Οποιαδήποτε ενόχληση σημαίνει ότι κάτι κάνεις λάθος, ή κάτι ζορίζεις πάρα πολύ. Το τραγούδι επιβάλλει χαλαρώτητα γιατί μέσα από αυτή έρχεται και η αντοχή-διάρκεια.

 

"Τον αέρα από την μύτη" το έχω δουλέψει λίγο όμως. Θα το δουλεύω σιγά σιγά. Βάζω ένα μανταλάκι στην μύτη μου.
Τώρα για τον πόνο στους ραχιέους, λογικά δεν έχουν γυμναστεί ακόμα καλά και λογικά θα πάρει έναν χρόνο, σκέψου ότι τώρα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ σωστά τους μυς κάτω από το στήθος, παλιά δεν μπορούσα καν να το φανταστώ.

 

Αυτό με την χαλαρώτητα που λες δεν μπορώ να το καταλάβω. Ίσως είναι νωρίς ακόμα. Για να μπορέσω να πιάσω ψηλές νότες πρέπει να ζοριστώ (όχι στον λαιμό αλλά στο κάτω μέρος, σφίξιμο κοιλιακών και άλλων μυών) αλλιώς δεν μπορώ να δώσω αυτό το support που χρειάζεται η φωνή για να μην χρησιμοποιώ λαιμό.

 

Σκέψου ότι στις τέρμα ψηλές που είναι στο όριο του range μου, νιώθω σαν να έχεις δέσει μια ζώνη γύρω από την μέση-στομάχι μου και να με σφίγγεις.

 

Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι με τον καιρό θα γίνει πιο εύκολο, όπως στην γυμναστική που στην αρχή ζορίζεσε πχ να κάνει 10 κάμψεις αλλά μετά από κανά μήνας τις κάνεις για την πλάκα.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει κάποια στιγμή ότι θα σου στείλω μια άσκηση. Δοκίμασέ το.

άσκηση.mp3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

55 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Είχα πει κάποια στιγμή ότι θα σου στείλω μια άσκηση. Δοκίμασέ το.

άσκηση.mp3 1 MB · 0 downloads

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Νομίζω ήδη ψιλο-καταλαβαίνω τι παίζει! Λογικά αυτό που όταν πηγάινεις από το στόμα στην μύτη και καταλήγεις στην μύτη, εκεί είναι που βγαίνει ο αέρας από την μύτη! Βέβαια άλλο να το λες και άλλο να μπορείς να το ελέγξεις στην πράξη! 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2021 στις 2:28 ΜΜ, nbampaliaris είπε

Update:

Ξανά τραγούδισα το Snow των Red Hot Chili Peppers, προσπαθόντας να μην βγάζω αέρα από την μύτη. Επίσης έκανα και ασκήσεις βάζοντας ένα μανταλάκι στην μύτη μου 😅

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: To Φάλτσα.mp3 είναι πάρα πολύ φάλτσο, αν φοράτε ακουστηκά καλύτερα να χαμηλώσετε λίγο την φωνή. Αυτό το έκανα επίτηδες, θέλω να μου πείτε πόσο κακό είναι για την φωνή. Πάντως όταν είχα ξεκινήσει να τραγουδάω, αν το έκανα αυτό, ο λαιμός μου θα με πονούσε και θα έβηχα, ενώ τώρα απλώς ζορίζεται αλλά δεν με πονάει! σκέφτηκα μπας και τις ζορίσω τις νότες, μπας και ανοίξει και άλλο ο λαιμός.

Snow.mp3 2 MB · 3 downloads
Φάλτσα.mp3 322 kB · 2 downloads

Καταρχήν μπράβο σου που ανεβάζεις ηχογραφήσεις για κριτική αφού είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις δάσκαλο (που υποθέτω δεν έχεις). Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σύντομος

 

Snow: Το τραγούδι αν και έχει εύκολη μελωδική γραμμή και δεν είναι απαιτητικό από άποψη εύρους έχει αρκετά γρήγορα μέρη που απαιτείται σωστή άρθρωση.

* Τραγούδα στη μισή ταχύτητα και προσπάθησε να συγκεντρωθείς σε αυτό που κάνεις, ανέβαζε τις ηχογραφήσεις όποτε θεωρείς πως έκανες αξιοσημείωτη πρόοδο ώστε να σου λένε αν και κατά πόσο βελτιώνεσαι.

* Ξεκίνα με μια μικρή φράση μέχρι να μάθεις σωστά τη μελωδία, το κάνεις για όλο το τραγούδι και μετά τα ενώνεις.

* Μη τονίζεις τα σύμφωνα, αν μπορείς τραγούδα σα να μουρμουρίζεις, να μη μπορούμε να καταλάβουμε τι λες, αν θες δοκίμασε να το πεις όλο με "λα" ή "να". Όταν αποκτήσεις ευχέρεια θα αρχίσεις να καθαρίζεις την προφορά σου, για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ

 

Δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω κάτι καλύτερο... η συγκεκριμένη - Felicia Ricci - είχε φοβερό υλικό αλλά απότι είδα τα διέγραψε όλα... ΟΛΑ... (δεν έχει και κανένα emoji που να παθαίνει εγκεφαλικό να βάλω)

 

 

Τράβα σκανδάλη:

* Μη κάνεις το λάθος να κυνηγάς την έκταση και τις ψηλές νότες, φέρτο κομμάτι στα μέτρα σου, κατέβασέ το τουλάχιστον μια 4η-5η να είσαι άνετος και ξαναστείλτο. Η έκταση θα έρθει με τον καιρό, τώρα απλά ζορίζεις τη φωνή σου άδικα ενώ θα μπορούσες να κάνεις ασκήσεις και να βελτιώνεσαι.

* Ότι και στο Snow και ουσιαστικά σε οτιδήποτε κάνεις, αργά, φράσεις-φράσεις κτλ.

 

Βρες έναν καλό δάσκαλο όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες και καλή επιτυχία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

 

Νομίζω έκανα λίγη πρόοδο, αλλά ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν μου αρέσει δηλαδή έτσι όπως ακούω τον εαυτό μου όταν τραγουδάω... Είναι σαν να ακούγομαι βραχνιασμένος.  Μπορείτε να ακούσετε τα παρακάτω και να μου πείτε σε τι είμαι ποιο αδύναμος? Είμαι αδύναμος στο pitch μου? (δεν πιάνω σωστά τις νότες;) Μήπως στο διάφραγμα, δεν βάζω αρκετή δύναμη; Δεν γεμίζω σωστά το στόμα μου με αέρα (αντί να τον πάω προς τα επάνω και έξω στις ψιλές νότες, φεύγει κατευθείαν έξω;)

 

Επίσης όταν τραγουδάω ψιλά ζορίζεται αρκετά το σώμα μου σαν να κάνω κοιλιακούς. Καμιά γυμναστική λέτε να βοηθήσει ?

 

Ευχαριστώ. Άμα μπορείτε δώστε και μια βαθμολογία στα 10 για την κάθε τεχνική να καταλάβω που βρίσκομαι (διάφραγμα, τόνος, head voice, chest voice, low notes κτλ)

3) Ελα ψυχούλα μου.mp3
2) Δεν μεγαλώνω.mp3
1) Το κάτι παραπάνω.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να νοιάζεσαι πολύ για όλα αυτά που ρωτάς όποτε θα προσπαθήσω να σχολιάσω όσα περισσότερα μπορώ.

1. Έχεις κάνει σίγουρα πρόοδο, φαίνεται αρκετά. Φαίνεσαι πιο σταθερός και σίγουρα τραγουδάς με περισσότερη αυτοπεποίθηση.
2. Οι περισσότεροι δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το πώς ακούγεται η φωνή μας, κυρίως γιατί έχουμε συνηθήσει να ακούμε μια διαφορετική εκδοχή της (που οφείλεται πολλά και διάφορα). Δε μου ακούγεσαι βραχνιασμένος πάντως - αν και δε ξέρω το πώς ακούγεσαι όταν δεν τραγουδάς. Όσο για τη φωνή σου, δεν είναι κακή, αλλά είναι στο στάδιο που είναι βαρετή κατά κάποιο τρόπο. Αυτό γιατί φαίνεται να επικεντρόνεσαι πολύ στις "τεχνικές" στο μυαλό σου, με αποτέλεσμα να τραγουδάς σαν ρομποτάκι. Όπως λέει και ο Chris Liepe, πρώτα πρέπει να βρεις το συναίσθημα και μετά τη νότα.
3. Δεν είσαι αδύναμος στο pitch σου. Για την ακρίβεια νομίζω είναι το πιο δυνατό σου σημείο προς το παρόν. Σίγουρα κάνεις λαθάκια αλλά επανέρχεσαι σχετικά γρήγορα. Και είναι καλές προσπάθειες για ακαπέλα.
4. Δύσκολο να "ακούσει" κάποιος αν χρησιμοποιείς το διάφραγμα μόνο από ΄τετοιες ηχογραφήσεις. Ίσως ένας επαγγελματίας voice coach να μπορούσε βέβαια. Βέβαια-
5. Το να λες ότι ζορίζεται το σώμα σου στους κοιλιακούς είναι καλό σημάδι, γιατί από εκεί πρέπει να δίνεις και να ελέγχεις τη δύναμη, ειδικά όταν μιλάμε για πιο επιθετικά φωνητικά. Δε νομίζω να φταίει η γυμναστική - απλά το παρακάνεις. Είναι καλό γιατί καταλαβαίνεις πάνω κάτω πώς δουλεύει, απλά πρέπει να βγαίνει πιο αβίαστα με τον καιρό.

Πάμε στα της τεχνικής:
Ερώτηση: Κουνάς καθόλου το κεφάλι σου για να πιάσεις ψηλότερες-χαμηλότερες νότες?
Καταρχάς, δεν ακούω και μεγάλο εύρος στις νότες. Παίζεις ανάμεσα σε μία οκτάβα μόνο (Φα# με Φα#), όχι πολύ ψηλή για χαλαρή chest voice. Σε αυτά τα 3 παραδείγματα, εγώ ακούω να χρησιμοποιείς μόνο chest voice, αλλά και αυτό πάλι δε μου ακούγεται ότι το κάνεις πολύ σωστά. Αν θες ανέβασε στείλε ένα απλό mp3, τραγουδώντας μία (ίδια) νότες, όχι πολύ ψηλά, όχι πολύ χαμηλά, έτσι ώστε να μπορέσεις να είσαι ανάμεσα σε όλα. "Τραγούδησέ" τις 5 φορές με διαφορετικό τρόπο/register, χωρίς να βάλεις καθόλου δύναμη και ένταση. Whisper, Talk, Chest, Falsetto και Head - σε αυτή τη σειρά.

Παράδειγμα δικό μου (στην ίδια σειρά). Μη δώσεις τόσο βάση στη σταθερότητα μιας και είμαι δε μπορώ να φωνάζω χωρίς ζέσταμα στις 12μιση το βράδυ :P Αν θες μπορώ να σου κάνω παράδειγμα μια κλίμακα ολόκληρη σε κάθε register αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τις διαφορές.

Ίσως παρατηρήσεις τα εξής, ειδικά όταν τα κάνεις ο ίδιος:
- Στο πρώτο (whisper) φεύγει υπερβολικά πολύς αέρας, είτε τραγουδάς ψηλά, είτε χαμηλά, με ή χωρίς δύναμη.
- Στο δεύτερο (talk) φεύγει αρκετός αέρας, λιγότερος από το πρώτο, αλλά το νιώθεις πολύ στο λαιμό σου ειδικά όσο ανεβαίνεις. Επίσης είναι αρκετά ασταθές και ανεξέλεγκτο.
- Στο τρίτο (chest) χρειάζεται περισσότερη ένταση και "δύναμη" (effort), αλλά εκεί νιώθεις έλεγχο και μπορείς να δώσεις ένταση από τους κοιλιακούς. Κάποια στιγμή όσο πας ψηλά, η φωνή "σπάει" (κοκοράκι, ταρζάν ωωω, τιρολέζικα, ψεύτικη φωνή ή αλλιώς falsetto)
- Στο τέταρτο χρησιμοποιείς αυτό το σπάσιμο αλλά με whisper. Χρησιμοποιείς ελάχιστη ένταση αλλά μπορείς να πιάσεις ψηλότερες νότες χωρίς να ζορίζεσαι καθόλου.
- Στο πέμπτο, χρησιμοποιείς το falsetto με δύναμη, όχι αέρα, αλλά με το να ανοίξεις τον λαιμό σου. Η διαφορά στη χροιά είναι τεράστια.

Υπάρχει και το mixed που συνδιάζει chest και head, αλλά είναι πιο προχωριμένο και χρειάζεται ένταση που δε μπορώ να δώσω τώρα. Δε σου πολυχρειάζεται νομίζω, ειδικά για τα κομμάτια που διαλέγεις. Ίσως κάποια άλλη στιγμή.
Δοκίμασέ τα όλα αυτά και παίξε ανάλογα. Δοκίμασε να πεις ένα κομμάτι μόνο σε falsetto. Δοκίμασε να πεις ένα πιο χαμηλά σαν να μιλάς. Σκέψου, νιώθεις το ίδιο? Μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που περνάει ο αέρας από τον λαιμό σου? Κτλ.

Και να θυμάσαι:
Πόνος = κάτι κάνεις λάθος, αλλά να θυμάσαι ότι μόνο με λάθη μαθαίνουμε. Με το μαλακό πάντα.
Κούραση στο λαιμό = ή τραγουδάς πολύ ψηλά σε chest και είναι εκτός του range σου, ή πάλι κάτι κάνεις λάθος, αλλά όχι τόσο ώστε να πληγώσεις τον λαιμό σου. Αυτό θα αλλάξει όταν η σωστή τεχνική γίνει κάτι το αυθόρμητο.

Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Range_Registers.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου