Προς το περιεχόμενο

Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
37 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν μιλάς για διχασμό και αντιπαλότητα

 

 

Τελευταία έχω διαπιστώσει πως συμφωνώ σε αρκετά μαζί σου, η εσύ μαλάκωσες με τα χρόνια η εγώ συμβιβάζομαι με τη φύση του θηρίου μέσα μου.

Πέρα απο πλάκα, σαφώς και δεν θα λυθεί το πρόβλημα της χώρας στο ΝΟΙΖ, γι αυτό επιγραμματικά να πω οτι πάγια πεποίθηση μου είναι πως το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι. Όσους κακοφορμισμένους κρίκους και να κόψεις απο πάνω σου έχοντας την ψευδαίσθηση πως βελτιώνεις την εικόνα, αργά η γρήγορα η μόλυνση εξαπλώνεται εκ νέου, αν δεν κοπεί ψηλά στο καθαρό μέρος της η αλυσίδα, στο τέλος θα πνιγείς. Μπορεί να είναι βολικό για μένα να θεωριτικολογώ εκ του ασφαλούς και να μην μπαίνω στο κάδρο των προβλημάτων και των καθημερινών αγώνων για βελτίωση βήμα βήμα, όμως, τόσο ξέρω, τόσο λέω. Φτωχός μπλουζίστας είμαι κι έμαθα απο τη μουσική που αγαπάω να μιλάω με γρίφους και παραβολές. Στο μυαλό μου, πάντα ο αντίπαλος είναι το κράτος και η κεφαλή του, οι κυβερνήσεις.

Αν και όταν δω κάποια με καλές προθέσεις, θα την στηρίξω και θα φέρω την ευθύνη των επιλογών μου.

Μέχρι τότε, θα μιλάω και θα γελάω με ανθρώπους που με ζεσταίνουν, άτομα, κύτταρα, ελπίζοντας πως κάποτε θα καταφέρουν να ενωθούν ως ένας αυτοτελής ενιαίος οργανισμός.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως συμπαθάτε με αλλά ποτέ δεν θα δω αριστεία αν η καλή εκπαίδευση των νέων στις τέχνες και τα γράμματα εξαρτάται περισσότερο από το πορτοφόλι.

 Δεν θα δω ποτέ αριστεία αν συνεχιστεί αυτή η ας το πούμε χαϊδευτικά νεοφιλελεύθερη θεώρηση.

 Δεν πάμε πουθενά, ούτε θα ξεχρεώσουμε, ούτε θα βελτιωθούμε και οι περισσότεροι νέοι θα είναι φτωχαδάκια και οι γυναίκες θα κοιτάνε τους πλούσιους και θα ρίχνουν όχι βιτριόλι, χειροβομβίδες για να επιβιώσουν, σαν τη Ρουμανία του Τσαουσέσκου θα γίνουμε.

 

 Θα συμβάλλουμε στην πολιτιστική φτώχεια άμα βγάζουμε από την δωρεάν παιδεία τις τέχνες και έτσι όπως πάμε θα δούμε την ακραία φτώχεια να χτικιάζει και μεγάλο μέρος του πληθυσμού να υποφέρει.

 

 Ακραία φτώχεια έρχεται.

 

 Αυτές οι "εκπτώσεις" είναι απλά άλλο ένα σημάδι σε ένα ντετερμινιστικό γεγονός, γιατί έτσι εξελίσσεται και έτσι καταλήγει ΚΑΙ ο νεοκαπιταλισμός.

 

 Γι αυτό κάνω έκκληση σε όσους θέλουν να βοηθήσουν από την ΕΕ με πακέτα, μην τα δώσετε μέσω των ΤΡΑΠΕΖΩΝ γιατί το έχουμε δει το έργο.

 

 ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ.

 

 ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΑΤΟΚΑ στα ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ και τις ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ και αυξήστε του ΜΙΣΘΟΥΣ, ενισχύστε την σταθερή εργασία.

 Και κούρεμα 80% σε κάθε είδους χρέους, ο ΦΠΑ στο 8%, ενισχύστε τους ελέγχους, κάντε γρήγορες τις διαδικασίες απόδοσης ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, κόψτε τα ρουσφέτια και θα ανακάμψουμε θεαματικά μετά και να διασφαλίσετε αδέρφια Ευρωπαίοι και τα χρήματά σας αλλά και την κατανάλωση των προϊόντων σας.

 

 Χρειαζόμαστε ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr

Δεν ξέρω αν είχες προλάβει έναν τύπο στα εξάρχεια (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του), είσαι και πιτσιρίκος βέβαια, και αυτός ήταν παλιά.

Αυτός λοιπόν ανέβαινε σε κάτι υπερυψωμένο (πεζούλι ή κάτι τέτοιο) και έβγαζε λόγο.

Η κλασσική του ατάκα ήταν η εξής ...

 

"ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 11"

 

.... και από κάτω γινόταν ο χαμός.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello!  Έχω να γράψω εδώ χρόνια ! 

Είναι λάθος να μετράμε τα καλλιτεχνικά μαθήματα βάση αποδοτικότητας του εκάστοτε τμήματος/τάξης/εκπαιδευτικού κτλ.

Οι τέχνες για τα παιδιά (αλλά και τους μεγάλους) είναι μια μορφή ''υπνοπαιδείας'' την ώρα που είμαστε ξύπνιοι. 

Ναι ο τρόπος διδασκαλίας χωλαίνει  αλλά αυτό δεν είναι λογος κατάργησης, είναι λόγος  βελτίωσης!!! 

Δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να επισκεφτούν ένα μουσείο, μία έκθεση ή να ακούσουν καλή (και σωστά παρουσιασμένη) μουσική οποιουδήποτε είδους. Οτιδήποτε προσφέρεται προς αυτή την κατεύθυνση είναι καλό και ευπρόσδεκτο.

 

Εικαστικός είμαι (ξέχασα να ξανασυστηθώ) και έχω την αίσθηση οτι τους μαθαίνω καταδύσεις αλλά σε μπανιέρα. Την ίδια αίσθηση μάλλον θα έχει και κάποιος μουσικός . Παρόλα αυτά χτές αποφάσισα να αλλάξω χορδές και να κάνω set up σε μια παλιά παροπλισμένη κλασσική κιθάρα του σχολείου ενώπιον της δευτέρας δημοτικού 🙂 . Καλά περάσαμε, μάθαμε και τα μέρη της κιθάρας τη ζωγραφίσαμε(όσοι ήθελαν) και έπαιζα και την πέππα το γουρουνάκι κάμποση ώρα!!! 

 

Θανκ γιου!

all2.jpg

  • Like 4

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

@cos_dr

Δεν ξέρω αν είχες προλάβει έναν τύπο στα εξάρχεια (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του), είσαι και πιτσιρίκος βέβαια.

Αυτός λοιπόν ανέβαινε σε κάτι υπερυψωμένο (πεζούλι ή κάτι τέτοιο) και έβγαζε λόγο.

Η κλασσική του ατάκα ήταν η εξής ...

 

"ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 11"

 

.... και από κάτω γινόταν ο χαμός.

Δεν θυμάμαι τώρα, αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να το κάνω εγώ μπας και ξεκινήσει ένα αυθεντικό λαϊκό κίνημα που θα φέρει την αλλαγή.

 Αλλά άμα μια στο εκατομμύριο έχει απήχηση, θα αντιμετωπίσω προβοκάτσιες, θα στείλουν τα συμφέροντα μπράβους και θα με τσακίσουν και τα συστημικά μέσα ενημέρωση θα αρχίσουν να με λοιδωρούν. Αν δεν πτοηθώ και συνεχίσω θα αρχίσουν να ψάχνουν στο παρελθόν μου για να βρουν κάτι να με διαβάλουν, θα προσπαθήσουν να με εξαντλήσουν οικονομικά πιέζοντας τον εργοδότη μου, απειλώντας τον νοικάρη μου, θα μου κάψουν το αυτοκίνητο, θα μου απειλήσουν το παιδί. 

 Και φοβάμαι για αυτά που δεν μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να μου κάνουν.

 

 Και αν κατέβω από το βάθρο και δείρω τους μπράβους, γιατί είμαι τούμπανο, αυτοί θα πουν πως επιτέθηκε και έδειρε αθώους περαστικούς, θα με βγάλουν τρελό.

 

 Let's face it!

 

 Δεν θέλουν να δώσουν.

 Όχι έτσι.

 Και στις περικοπές με την μέθοδο του triage προχωράνε και προτεραιότητα έχουν συγκεκριμένα συμφέροντα.

 

 Και όλα με γνώμονα την ψηφοθηρία.

 όσο περισσότερους ψήφους έχει ένας κλάδος τόσο περισσότερες ελπίδες έχει να πεθάνει τελευταίος.

 

 Δεν γίνεται το καταλαβαίνεις? χαχαααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

 Δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί τους.

 Θα σε λιώσουν.

 Μόνο να τους ακολουθήσεις μπορείς και να σκύβεις το κεφάλι, να κοιτάς την πάρτη σου.

 Λαός? Ισχυρός? Παράγοντας υπολογίσιμος στις εξελίξεις?

 Μα τι λέει ο άνθρωπος? Που ζει?

 Τι παίρνει?

 Δεν είμαστε καλά.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πες ότι τα καταργούν. Ποιο το κέρδος, άμεσο ή έμμεσο; Με τι θα αντικαταστήσουν αυτές τις ώρες; Θα βάλουν πιο πολλά μαθηματικά; Γιατι; Επειδή τα μαθηματικά διδάσκονται τόσο καλύτερα από τα καλλιτεχνικά; 

 

Ωραίες είναι οι αλλαγές αλλα χρειάζεται πλάνο και όραμα. Όραμα δε βλέπω. Τσάμπα το Harvard και το Brown, από τα οποία έχουν παρελάσει ολοι οι γόνοι των δυο οικογενειών που κυβερνούν εδω και 40 χρονια.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

 

Ωραίες είναι οι αλλαγές αλλα χρειάζεται πλάνο και όραμα. Όραμα δε βλέπω.

 

Πλάνο βλέπεις δηλαδή?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, ez είπε

Θα συνυπογράψω αυτό που γράφεις, για τα υπόλοιπα όμως περι "εύφορου αντιλόγου" δυστυχώς -πιστεύω- ανήκουν στην σφαίρα της ουτοπίας. Μπορει να αφορούν και να είναι σημαντικά για σένα και μερικούς ακόμη ομοίους σου, ακόμη και ευάριθμους "αντιπάλους", το ποσοστό όμως είναι τόσο μικρό που απελπίζει κάθε καλοπροαίρετο.

 

Ηλία μου, δεν ξέρω "τι" με θεωρείς και ποιους θεωρείς "ομοίους'' μου... ελπίζω μόνο (επειδή με αφορά η κρίση σου) να μη με τοποθετείς από την πλευρά των οποιοδήποτε "αντιπάλων" (σεβαστών ή μη)... όχι τίποτ' άλλο αλλά κάτι τέτοιο θα σημαίνει ότι δεν προβάλλω σωστά τις (προ)θέσεις μου γραπτώς...

 

ίσως κάποια "διαφορά" να προσομοιάζει (πια) στην σχέση μας με το blues... το αγαπάμε παιδιόθεν και οι δύο, αλλά μεγαλώνοντας εσύ ως παίκτης-πατέρας έχεις αποκτήσει απριόρι "συγχωρητικούς" δεσμούς αίματος μαζί του, σε αντίθεση με μένα που σαν απλός ακροατής-πατριός διατηρώ μια πιο "αυστηρή" συγγένεια εξ’ αγχιστείας και δεν του συγχωρώ τα πάντα...

 

γιατί, συνεχίζοντας στο μονοπάτι των παραβολών, δεν νομίζω ότι απεχθάνεσαι το "σύστημα" (και τους εκάστοτε μηχανισμούς εξουσίας που χρησιμοποιεί) περισσότερο από εμένα... ίσως θυμικά να "πονάς" λιγότερο <<ελπίζοντας πως κάποτε θα καταφέρουν να ενωθούν ως ένας αυτοτελής ενιαίος οργανισμός>> αυτοί που <<Μέχρι τότε, θα μιλάς και θα γελάς... ανθρώποι που σε ζεσταίνουν, άτομα, κύτταρα>>... ενώ εγώ?...

 

το ξύλο που μου έριξε-χνει το σύστημα μπορεί να με πόνεσε-άει, αλλά δεν μου άφησε πραγματικές πληγές... όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στεκόμουν απέναντί του ΞΕΡΟΝΤΑΣ με τι έχω να κάνω και τι να περιμένω από αυτό... γιατί δεν μου "κρύφτηκε" ποτέ... δυστυχώς τα δικά μου "σημάδια" είναι φίλια και έχουν το σχήμα της αριβίστικης υποκρισίας των κατά καιρούς "ιδεολογικών συντρόφων"... και κάθε φορά που η "ιδέα" αποκωδικοποιούσε τον "ξύλινο" λόγο της περιγραφής της σε ρεαλιστικές συμπεριφορές που όριζε η ανθρώπινη φύση, έμενα όλο και πιο μόνος και πιο μακρυά από την ελπίδα <<πως κάποτε θα καταφέρουν να ενωθούν ως ένας αυτοτελής ενιαίος οργανισμός>> ενεργώντας για το συλλογικό καλό που κοινά ευαγγελιζόμασταν και όχι μόνο για την πάρτι τους...

 

έτσι παρότι (μην τα μηδενίσω κι όλα) έχω δίπλα μου κάποιες σημαντικές παρουσίες ξεκινώντας από τον άνθρωπό μου, αυτοί δεν παύουν να αποτελούν την φωτεινή εξαίρεση που δεν μου αρκεί πια ως άλλοθι για να αμφισβητώ αλαζονικά με τον ελιτίστικα ακτιβιστικό ενθουσιασμό μου, ρήσεις όπως το “Το της πόλεως όλης ήθος ομοιούται τοις άρχουσιν” του Ισοκράτη... δεν μου αρέσει πια που κάθε παρέα διαλέγει αιτία στο αιτιατό της διαστρεβλώνοντας αλά καρτ την πραγματικότητα βιάζοντας αυτονόητα... με κουράζει που πάντα οι "άλλοι" μου φταίνε τόσο πιο πολύ, τόσο όσο βολεύει τον γ@μημ$νο ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ώστε να βγάζει στο ηθικό κλαρί ως πόντια πουτ@ν@ την ελαστική μου συνείδηση... παντού στα πάντα...

 

μου είναι πλέον τόσο καθαρό το ότι δεν υπάρχει (βολικά) απόλυτο κακό ή καλό αλλά μια κρίσιμη συνισταμένη μάζα ανάμεσά τους, που κάνει την μπάλα του πινγκ πονγκ στο κοινωνικό παιχνίδι, καθορίζοντας το γέρμα της ισορροπίας διαχρονικά πάντα προς το πρώτο μια και αυτό εξυπηρετεί καλύτερα το ατομικό συμφέρον εις βάρος του συλλογικού στο πλείστον των περιπτώσεων... έτσι το δικό μου πιστεύω με την (βιωματική) σειρά του, ταυτίζει την "σωστή φορά" αυτής της μπάλας με την "σφαίρα της ουτοπίας" που εσύ αντιστοίχισες στον "εύφορο αντίλογο" που εγώ θα επιθυμούσα...

 

η "οστρακοποίηση" των ενίοτε θιγόμενων από το "σύστημα" ως ανακλαστική αντίδραση φυσικά και με βρίσκει εν πολλοίς σύμφωνο ως διαπίστωση... ως λύση σε δεύτερο χρόνο όμως?... πόσο πιο ευάλωτος απέναντι από αυτό μπορεί κάποιος να σταθεί μη βλέποντας κλεισμένος στο καβούκι του... μη ακούγοντας... μη προετοιμασμένος στην τελική για την σφυριά που μπορεί να φάει οποιαδήποτε στιγμή και θα τον κομματιάσει ανυπεράσπιστο...

 

τώρα θα μου πεις -όπα ρε μεγάλε πολύ μπλα μπλα κι από τηγανίτα?... εσύ τι κάνεις τελικά... ε τι να σου πω.. κοινότυπα πράγματα... Καζαντζάκεια... γυρνώντας στην ουσία της εφηβείας μου χωρίς ανάγκη όμως ινστρούχτορα και των διάφορων αρτηριοσκληρωτικών τσιτάτων που στοίχειωναν χρόνια την κρίση μου... απλά βοηθώ ΑΜΕΣΑ όπου μπορώ, όπως μπορώ, όποιον μπορώ, βοηθώντας βέβαια κυρίως τον εαυτό μου να αλλάξει δανεικές συμπεριφορές μια και το θυμικό επιτόκιο τους αποδείχθηκε ηθικά ληστρικό και ο πραγματικός χαρακτήρας δεν συγχωρεί... σου ξεπουλάει την "κόκκινη" συνείδηση πιο άπονα κι από συστημική τράπεζα...

 

 

ΥΓ. σόρυ Ηλία για την προσωπική αναφορά... είναι σχηματικός ο διάλογος... όπως και με τον Δημήτρη παραπάνω μια αφορμή από τα γραφόμενά σας πήρα για να εκφράσω κάποιες απόψεις και σας ευχαριστώ...

 

ΥΓ2. παρεμπιπτόντως και ειδικά για το θέμα που έθεσε αρχικά ο Μανώλης, διάβασα πριν λίγο αυτό... αν όντως ισχύει ε έχει καταντήσει αηδία η ευκολία που μπορείς να "χειροτονείς ερήμην ελέφαντες" στο διαδίκτυο...

 

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/06/17/fake-news-art-lessons-banned-from-secondary-education/

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, npap said:

μου είναι πλέον τόσο καθαρό το ότι δεν υπάρχει (βολικά) απόλυτο κακό ή καλό

Ακριβώς αν και οφείλω να ομολογήσω ότι ζηλεύω τους ανθρώπους που βλέπουν τον κόσμο, σε μεγάλο ποσοστό, έτσι.

 

Η καλή προαίρεση που αναφέρει κι ο Ηλίας πιο πάνω, μπορεί να είναι κοινό χαρακτηριστικό το πολύ 3-4 ανθρώπων. Από εκεί και πάνω δεν είναι δυνατό να υπάρξει κοινό όραμα με όρους ωφέλειας του συνόλου. Δεν πιστεύω εν ολίγοις ότι υπάρχουν καλές και κακές κυβερνήσεις (ή καλύτερες και χειρότερες). Υπάρχουν σύνολα ανθρώπων που υπό την πρόφαση της κοινής ιδεολογίας (το ότι πρόκειται περί πρόφασης αποδείχτηκε και πολύ πρόσφατα), προωθούν τα συμφέροντα εκείνων που θα παίξουν ρόλο στην παράταση της παραμονής τους στην εξουσία. Αν θα μπορούσα να κάνω μια κριτική στο πολιτικό δυναμικό της χώρας, θα ήταν με όρους εμπειρίας, γνώσης και ικανότητας και όχι ηθικού αναστήματος γιατί το τελευταίο, ατομικά, θα το βρεις παντού. Συλλογικά δε λειτουργεί πουθενά κι ας θέλουμε να πιστεύουμε το αντίθετο. 

 

Τι γίνεται όμως σε χώρες που συχνά αναφέρουμε ως παραδείγματα (ευρωπαϊκός βοράς - Σκανδιναβία) όπου το σύστημα φαίνεται να λειτουργεί;  Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις κυριαρχούν δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στους λαούς και στις εξουσίες:

 

1. Οι λαοί είναι πειθήνιοι και έχουν εμπιστοσύνη στο σύστημα (αλληλένδετα).

 

2. Η εξουσία έχει συνειδητοποιήσει ότι το κοινό όφελος αυξάνει την παραγωγικότητα. Τίποτ' άλλο. Ακόμα και σε κοινωνικό επίπεδο, ο πολίτης που είναι εν γένει ευχαριστημένος με το περιβάλλον του, είναι αποδοτικότερος εργάτης. Αυτό φυσικά για τον δυτικό κόσμο γιατί στην πλειοψηφία χωρών του υπόλοιπου κόσμου λειτουργούν καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον, άλλα μοντέλα.

 

Οι διαφορές σε σχέση με εμάς είναι προφανείς. Όσον αφορά το πρώτο, είμαστε παραδοσιακά εναντίον του συστήματος και ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να αντιταχθούμε με ένταση ακόμη και με αφορμή φήμες ή απλά ψέματα. Φυσικά και το ίδιο το σύστημα κάνει ό,τι μπορεί για να τρέφει την αμφισβήτησή μας (είπαμε αλληλένδετα).

 

Όσον αφορά το δεύτερο, θεωρώ ότι είμαστε ακόμα στην αρχή. Έχουμε αρχίσει να το καταλαβαίνουμε αλλά δεν κάνουμε τίποτα ουσιαστικό ακόμα για να το εφαρμόσουμε.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ez είπε

Στο μυαλό μου, πάντα ο αντίπαλος είναι το κράτος και η κεφαλή του, οι κυβερνήσεις.

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Για την ΕΛΛΑΔΑ μιλάμε γιατί σε άλλες κανονικές χώρες που έχουν περάσει από Διαφωτισμό τα πράγματα είναι από λίγο έως πολύ διαφορετικά και το κράτος/κυβέρνηση επιτελεί τον ρόλο του όπως πρέπει :συνεπικουρεί στις προσπάθειες του ιδιωτικού τομέα που είναι και η ατμομηχανή των οικονομιών τους και φυσικά φροντίζει ώστε η ασφάλεια, παιδεία και δικαιοσύνη να λειτουργούν σωστά (εννοείται ότι δεν τα καταφέρνει πάντα φυσικά και ότι υπάρχουν αστοχίες και λάθη,σίγουρα όμως δεν υπάρχει το βαλκανικό μπαχαλο στο οποίο είμαστε υπόδικοι εδώ και αιώνες)

6 ώρες πριν, mariopol είπε

hello!  Έχω να γράψω εδώ χρόνια ! 

Είναι λάθος να μετράμε τα καλλιτεχνικά μαθήματα βάση αποδοτικότητας του εκάστοτε τμήματος/τάξης/εκπαιδευτικού κτλ.

Οι τέχνες για τα παιδιά (αλλά και τους μεγάλους) είναι μια μορφή ''υπνοπαιδείας'' την ώρα που είμαστε ξύπνιοι. 

Ναι ο τρόπος διδασκαλίας χωλαίνει  αλλά αυτό δεν είναι λογος κατάργησης, είναι λόγος  βελτίωσης!!! 

Δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να επισκεφτούν ένα μουσείο, μία έκθεση ή να ακούσουν καλή (και σωστά παρουσιασμένη) μουσική οποιουδήποτε είδους. Οτιδήποτε προσφέρεται προς αυτή την κατεύθυνση είναι καλό και ευπρόσδεκτο.

 

Εικαστικός είμαι (ξέχασα να ξανασυστηθώ) και έχω την αίσθηση οτι τους μαθαίνω καταδύσεις αλλά σε μπανιέρα. Την ίδια αίσθηση μάλλον θα έχει και κάποιος μουσικός . Παρόλα αυτά χτές αποφάσισα να αλλάξω χορδές και να κάνω set up σε μια παλιά παροπλισμένη κλασσική κιθάρα του σχολείου ενώπιον της δευτέρας δημοτικού 🙂 . Καλά περάσαμε, μάθαμε και τα μέρη της κιθάρας τη ζωγραφίσαμε(όσοι ήθελαν) και έπαιζα και την πέππα το γουρουνάκι κάμποση ώρα!!! 

 

Θανκ γιου!

all2.jpg

 

Ανήκεις και εσύ στους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ δασκάλους που έχω την τύχη να συναναστρέφομαι τα τελευταία χρόνια που ο μικρός άρχισε να πηγαίνει σχολείο...

 

Και βλέπω ότι το ΔΗΜΟΤΙΚΟ έχει πολύ πιο φιλότιμους έως και...εργασιομανεις δασκάλους...

 

Τι γίνεται ρε παιδιά και διαλύονται τα πάντα στο γυμνάσιο; 

 

Μάλλον η ΟΛΜΕ δεν έχει μηχανισμούς επιβολής στο δημοτικό;

51 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αυτό φυσικά για τον δυτικό κόσμο γιατί στην πλειοψηφία χωρών του υπόλοιπου κόσμου λειτουργούν καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον, άλλα μοντέλα.

 

Αρχηγέ ρίξε μου μια μετάφραση γιατί κοιτάζοντας τον χάρτη δεν μπορώ να βρω σε ποιες χώρες πλην ΕΕ , Βόρειας Αμερικής, Αυστραλίας και Ιαπωνίας περνάει ο μέσος πολίτης μια έστω και βασικά ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ζωή και καθημερινότητα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου