Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο άλμπουμ Metal


anastasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:lol:

 

Εγώ θα έγραφα, αλλά αλήθεια δε βρίσκω ΕΝΑ. ¶ντε όμως, ας πω κάτι:

 

Queen: "A Night At The Opera"

 

Αλλά τώρα αδικώ το "Made In Heaven", το "Innuendo", το "A Day At The Races"..... μόνο από Queen...... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγά ρε παιδιά, το φάγατε το παιδί... Υπάρχουν ΑΡΚΕΤΑ post εδώ μέσα που είναι ΠΟΛΥ πιο ανούσια από αυτό... Αφήστε αυτούς που αρέσκονται στο να τις "μετράνε" να κάνουν το post τους και οι υπόλοιποι απλά μην γράφετε... απλά η γνώμη μου. :wink:

 

 

... Αν και δεν είμαι μεταλάς θα πω (όχι βέβαια το καλύτερο γατί δεν υπάρχει αυτό.. αλλά ένα από τα αγαπημένα μου :wink: ) Operation:Mindcrime - Queensryche

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol:

 

Εγώ θα έγραφα' date=' αλλά αλήθεια δε βρίσκω ΕΝΑ. ¶ντε όμως, ας πω κάτι:

 

Queen: "A Night At The Opera"

 

Αλλά τώρα αδικώ το "Made In Heaven", το "Innuendo", το "A Day At The Races"..... μόνο από Queen...... :cry:[/quote']

 

Ώπα! Rock/metal δεν ήταν στην αρχή;;;; ¶ρα metal μόνο ε; Για να δούμε... Είμαι ανάμεσα σε: Angra: "Holy Land", Fates Warning: "A Pleasant Shade Of Gray" και Dark Tranquillity: "The Gallery". Α, και Savatage: "Streets". And the award goes to:

 

Fates Warning: "A Pleasant Shade Of Gray" - world class!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτή η νοοτροπία "ας δούμε ποιος την έχει μακρύτερη" είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ στον ροκά του σήμερα προκειμένου να μπορεί να επιβιώνει ψυχολογικά.

 

Με τη μουσική την ίδια να είναι νεκρωμένη και ανόητη' date=' με τους θεούς του παρελθόντος να έχουν αποχωρήσει, με την ασυμβατότητα της ροκάδικης νοοτροπίας σε σχέση με οτιδήποτε καθημερινό, το μόνο δεκανίκι που μένει είναι να την βγάζουμε έξω και να αρπάζουμε τα υποδεκάμετρα.

 

Είναι κρίμα να το λες, αλλά τέτοιες συζητήσεις δεν θα υπήρχαν ποτέ στον κόσμο της τζαζ ή της κλασσικής μουσικής (έχετε ακούσει ποτέ κανένα να ρωτάει "ποιος είναι ο μεγαλύτερος τζαζ δίσκος όλων των εποχών;").

 

Εγώ πάντως προτείνω σε όλους όσους έχουν τέτοιες απορίες, να αρχίσουν ΑΜΕΣΑ να ακούνε Έλλη Κοκκίνου και άλλα σκυλάδικα, ώστε να διαπιστώσουν ότι αυτό που ψάχνουν στο ξένο ρεπερτόριο υπάρχει άφθονο και στο ελληνικό.[/quote']

 

Κάτσε ρε μάστορα δηλαδή, το παιδί έτσι επιθυμεί να επικοινωνήσει σε ένα forum, τί το αρπάζεις κατευθείαν από τα μούτρα. Εσένα μπορεί να μην σου αρέσει η ροκ, η μέταλ ή οτιδήποτε σε αυτή την κατεύθυνση, αλλά ναι εγώ έχω ακούσει πολλές φορές ποιός είναι ο καλύτερος τζαζ ντράμερ, ή αν ο Pastorius είναι καλύτερος από τον Clarke και να γίνονται άπειρες συζητήσεις πάνω σ αυτό.

Και επίσης το να κριτικάρεις ένα συγκεκριμένο είδος ανόητο, ξεπερασμένο, ή ότι θέλεις τέλος πάντων, με τέτοιο ύφος, όχι μόνο είναι ανούσιο (από τη στιγμή που άλλο ρωτάει το παλικάρι) αλλά και ανάρμοστο (κατά τη δική μου γνώμη). Βέβαια ναι, έχει ο καθένας δικαίωμα να μην του αρέσει κάτι, ή να λέει τη γνώμη του, αλλά το να θίγεις μια μερίδα ανθρώπων όπως το κάνεις (Εγώ πάντως προτείνω σε όλους όσους έχουν τέτοιες απορίες, να αρχίσουν ΑΜΕΣΑ να ακούνε Έλλη Κοκκίνου και άλλα σκυλάδικα, ώστε να διαπιστώσουν ότι αυτό που ψάχνουν στο ξένο ρεπερτόριο υπάρχει άφθονο και στο ελληνικό) είναι κατά την άποψή μου ξεπερασμένο.

Δηλαδή η σύγκριση που κάνεις εσύ (έχετε ακούσει ποτέ κανένα να ρωτάει "ποιος είναι ο μεγαλύτερος τζαζ δίσκος όλων των εποχών;"), δεν βγάζει το υποδεκάμετρο;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε μάστορα δηλαδή' date=' το παιδί έτσι επιθυμεί να επικοινωνήσει σε ένα forum, τί το αρπάζεις κατευθείαν από τα μούτρα. Εσένα μπορεί να μην σου αρέσει η ροκ, η μέταλ ή οτιδήποτε σε αυτή την κατεύθυνση, αλλά ναι εγώ έχω ακούσει πολλές φορές ποιός είναι ο καλύτερος τζαζ ντράμερ, ή αν ο Pastorius είναι καλύτερος από τον Clarke και να γίνονται άπειρες συζητήσεις πάνω σ αυτό.[/quote']

 

Ροκάδες θα συμμετείχαν στη συζήτηση, δίχως αμφιβολία.... :) :)

 

Κατ' αρχήν εγώ δεν μίλησα προσωπικά, συνεπώς δεν πήρα κανέναν από τα μούτρα. Αλλά (τι να κάνουμε;) αυτή είναι η γνώμη μου. Με ΕΝΟΧΛΕΙ ιδιαίτερα η μεταφορά της ποδοσφαιρικής λογικής σε ζητήματα τέτοια (όπως η μουσική). Ποιος είναι καλύτερος και ποιος είναι χειρότερος και ποιος είναι έτσι και ποιος είναι γιουβέτσι και με ποιο δίσκο τη βρίσκουμε σήμερα και με ποιο δίσκο θα τη βρίσκουμε αύριο... και όλα αυτά πασπαλισμένα από τρομακτική άγνοια της ιστορίας του είδους: ο φίλος ψηφίζει σαν καλύτερο μέταλ δίσκο ένα δίσκο που βγήκε στις 12 Απριλίου του... 1994 - για ένα μουσικό είδος που έχει ιστορία από το 1970..!!!!!!

 

ΕΛΕΟΣ !!!!

 

Σε τελευταία ανάλυση, ο ίδιος είπε: "πειτε με ταγο , σκατοκαφρο", άρα εγώ μάλλον εκ΄του ασφαλούς εκφράστηκα....:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκάδες θα συμμετείχαν στη συζήτηση' date=' δίχως αμφιβολία.... :) :)

 

Κατ' αρχήν εγώ δεν μίλησα προσωπικά, συνεπώς δεν πήρα κανέναν από τα μούτρα. Αλλά (τι να κάνουμε;) αυτή είναι η γνώμη μου. Με ΕΝΟΧΛΕΙ ιδιαίτερα η μεταφορά της ποδοσφαιρικής λογικής σε ζητήματα τέτοια (όπως η μουσική). Ποιος είναι καλύτερος και ποιος είναι χειρότερος και ποιος είναι έτσι και ποιος είναι γιουβέτσι και με ποιο δίσκο τη βρίσκουμε σήμερα και με ποιο δίσκο θα τη βρίσκουμε αύριο... και όλα αυτά πασπαλισμένα από τρομακτική άγνοια της ιστορίας του είδους: ο φίλος ψηφίζει σαν καλύτερο μέταλ δίσκο ένα δίσκο που βγήκε στις 12 Απριλίου του... 1994 - για ένα μουσικό είδος που έχει ιστορία από το 1970..!!!!!!

 

ΕΛΕΟΣ !!!!

 

Σε τελευταία ανάλυση, ο ίδιος είπε: "πειτε με ταγο , σκατοκαφρο", άρα εγώ μάλλον εκ΄του ασφαλούς εκφράστηκα....:)[/quote']

 

Αγαπητέ eye, αν σε ενοχλεί ένα post με την θεματολογία του, το οποίο όμως δεν παραβαίνει τους κανόνες του forum, η γνώμη μου είναι ότι μπορείς κάλιστα να μην συμμετέχεις σε αυτό. Φιλικά πάντα.

 

και κάτι άλλο: τι σχέση έχει η ιστορία ενός είδους και οι χρονολογίες με το πόσο "καλός" (για τον καθένα πάντα...) είναι ένας δίσκος???? 8O . Με την ίδια λογική δηλαδή τότε ή προ-κλασσική μουσική είναι αυτομάτως καλύτερη από ττην κλασική μουσική του Mozart πχ γιατί η ιστορία της ξεκινά από τότε...

 

@janick: φυσικά και είναι λάθος ο τίτλος. Θα έπρεπε να είναι "Μαθήματα για το πως πρέπει να postάρετε μόνο ότι μας αρέσει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου