Προς το περιεχόμενο

Behringer X Touch One & Presonus Studio One 5


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ! Θελω να αγορασω το DAW της Presonus Studio One 5.4 και τον DAW controller : Behringer X Touch One.

Πολλοι χρηστες αναφερουν το εξης προβλημα: Οταν διαλεγεις ενα καναλι απο το X Touch One δεν διαλεγεται το καναλι στον μικτη του Studio One (DAW)

Εχεις κανεις σας εμπειρια απο το συγκεκριμενο προβλημα ; Υπαρχει καποιο firmware update για το X Touch One που να λυνει αυτο το προβλημα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εν λόγω controller, με το οποίο χειρίζομαι το cakewalk.

Είχα αυτό το θεμα. Θυμάμαι ειχα δοκιμάσει τα updates, αλλα μετά δεν δούλευε καθόλου και έτσι επανεφερα παλιότερη έκδοση. 

Πατώντας κάποιο συνδυασμό κουμπιών μπαίνω σε ενα μενου, μέσα στο οποίο διαλέγω το daw. Κάθε διαφορετική επιλογή που έκανα, έδιδε διαφορετικές λειτουργίες στα κουμπιά. Βρήκα μια ρύθμιση, κατά την οποία τα πιο πολλά κουμπιά δουλεύουν, και με την οποία είμαι ευχαριστημένος. 

Με τη λειτουργια αυτή χειρίζομαι όλα τα κανάλια. Αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά του, κατά τη γνώμη μου. Όταν επεξεργάζομαι ένα πρότζεκτ, το δεξί χέρι είναι στο ποντίκι και αριστερό χέρι είναι στον controller εκτελωντας λειτουργίες zoom, scroll, mute, play κ.α. Γλιτώνω πολύ κόπο και χρόνο, διότι κάνω το 1/3 των κινήσεων του mouse.

Και στις εγγραφές με βοηθά, καθώς δεν ακουμπω ποντίκι για να δώσω ένταση πχ στo backing track, ή να πατήσω rec.

 

Ενδεχομένως, να βρεις τη ρύθμιση που να το κάνει λειτουργικό στο δικό σου daw. Ψάξε το καλα, πρώτα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, roberto30 είπε

Μήπως πρέπει να σκεφτείς και το Presonus Faderport που δεν έχει ασυμβατότητες με το  Studio Οne?  

και εγώ αυτό θα έλεγα.

Μη σπαταλήσεις χρήματα για το behringer αφού έχεις το studio one.

Με την ίδια λογική πήρα και εγώ το steinberg cc121 για το cubase.

Αλλιώς πάντα θα έχεις την ιδέα ...γιατί δεν το πήρα.

Αξίζει το behringer αν έχεις κάποιο λογισμικό για το οποίο δεν προσφέρεται controller μανισιο

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου