Προς το περιεχόμενο

Πως να ηχογραφήσω την πρόβα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον θελω να κανω το εξης - Εστω οτι εχουμε προβα με την μπαντα μου σε ενα στουντιο - υπαρχει καποια "μικρη" συσκευη (σκεφτομουνα για κανα mini disc) που μπορω να συνδεσω στη κονσολα και να ηχογραφησω την προβα μας αξιοπρεπεως?

 

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σιγουρα μπορεις με μινιντισκ πολυ βολικα αλλα αν δε περνανε ολα τα αργανα απο την κονσολα (που πιθανοτατα αυτο συμβαινει-και που σιγουρα δεν περνανε τα τυμπανα) θα πρεπει να συνενοηθειτε με το στουντιαρχη να βαλει κανα μικροφωνακι στα τυμπανα (εστω και ενα μπροστα κανει δουλεια για αυτη τη φαση που θελετε) και να περασει εστω και κατευθειαν με καλωδιο-d.i τα υπολοιπα οργανα.

 

εκτος αν παιζετε με συνθια η ειστε vocal band οποτε παω πασο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα ένα creative zen με 2gb μνήμη, γράφει σε wma ποιότητας 160 από την θύρα line-in που έχει. Έχει και μικρόφωνο ενσωματωμένο αλλά είναι for the pouts.

H τιμή του είναι στα 150 ευραία.

Υπάρχει και το zen nano με 100 ευρώ αλλά είναι στα 1gb και δεν έχει εγχρωμη οθόνη, είναι δηλαδή λιγότερο πουτανιάρικο.

Πάντως εγώ με αυτό μια χαρά και καθαρά ηχογραφώ τις καφροπρόβες μας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για τετοιες περιπτωσεις εχω ενα mini disk της sony απλα πρεπει να γινει αυτο που προτεινει ο φιλος disd.

εκτος και αν το αφησεις να γραφει οτι πιανει μεσα στην αιθουσα αλλα μην περιμενεις τρελα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμοια, νομίζω ότι ένα miniDisc της Sony με το stereo (ή middle and side) μικροφωνάκι του που πωλείται χωριστά θα σε καλύψει μια χαρά για ηχογράφηση πρόβας. Θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο με τη θέση του μικροφώνου βέβαια, σίγουρα να είναι μακριά απ' τα τύμπανα. Αν πάρεις, πάντως, αυτό το μικρόφωνο (πχ το ECM-909A) τότε μπορείς ακόμη και σ' ένα κασσετοφωνάκι να το βάλεις - μια χαρά θα δουλέψει. Η καλή πρόβα θα ακουστεί καλά με ό,τι κι αν τη γράψεις...

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή πρόβα θα ακουστεί καλά με ό' date='τι κι αν τη γράψεις...[/quote']

 

μην το λες αυτο. αν εχεις ενα φημοσιογραφικο κασετοφωνακι πχ, τοτε σιγουρα, οσο καλη και να ειναι η προβα, το μικροφωνακι του μαλλον θα μπουκωσει, οποτε θα ακουγεται μια βαβουρα.

αυτο διορθωνεται βεβαια, ως ενα σημειο, απο την καταλληλη επιλογη της θεσης του, αλλα μεταξυ μας, πας για προβα σε στουντιο και θα φας ενα τεταρτο για να βρεις θεση για το κασετοφωνακι? δεν νομιζω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα iRiver ifp-890. Είναι λίγο παλιό mp3 player, αλλα είναι φοβερό γιατί το line-in έχει και στερεοφωνικό προενισχυτή μικροφώνου που μπορείς να ενεργοποιήσεις. Έτσι, μπορώ να συνδέσω κιθάρα και εξωτερικό μκρόφωνο και να γράψω σε 2 κανάλια ταυτόχρονα με έναν αντάπτορα "Τ". Εμένα μου βγήκε 50 απο ebay, αλλα άν έχεις υπομονή το βρίσκεις φθηνότερο. Με ένα 70άρι πιστεύω παίρνεις 2 και κάνεις τετρακάναλη ηχογράφηση άν θές, και μετά τα συγχρονίζεις εύκολα στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θελω να κανω το εξης - Εστω οτι εχουμε προβα με την μπαντα μου σε ενα στουντιο - υπαρχει καποια "μικρη" συσκευη (σκεφτομουνα για κανα mini disc) που μπορω να συνδεσω στη κονσολα και να ηχογραφησω την προβα μας αξιοπρεπεως?

 

 

thanx

 

 

και λετε για τα ενσωματομενα μικροφωνακια. διαβάστε καλα ρε παιδια τι ρωταει ο ανθρωπος πρωτα και μετα απαντήστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου