Προς το περιεχόμενο

Πως να ηχογραφήσω την πρόβα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε apost...για να μην γίνουν παρανοήσεις και οδηγηθούν κάποιοι σε λάθος συμπεράσματα' date=' πρέπει να πω ότι το mini disk χρησιμοποιεί απωλεστικό αλγόριθμο (και συγκεκριμένα τον Atract της sony) για να κωδικοποιήσει το σήμα που εισέρχεται σε αυτό, με συνέπεια ο ήχος του να είναι αρκετά κατώτερος από το stantard του cd..

 

σίγουρα είναι καλύτερος από τους ΧΑΜΗΛΟΥΣ ρυθμούς συμπίεσης άλλων αλγορίθμων όπως του lame πχ, αλλά δεν παύει να είναι απωλεστικός με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

(χωρίς παρεξήγηση, απλά για την τάξη των πραγμάτων...)[/quote']

 

και εγω φιλε npap με αυτο το σκεπτικο ειπα οτι ειναι φοβερη η ποιοτητα. σιγουρα το mini disk δεν ειναι το καλυτερο.

απλα για μια απλη ηχογραφηση προβας, πιστευω οτι αξιζει.

 

υγ. δεν υπαρχει παρεξηγηση στο νοιζ. ολα τα σχολια ειναι καλοδεχουμενα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε sadsoul1980 κατ' αρχάς καλορίζικο το MD!

 

Για γράψε σχόλια-εντυπώσεις ύστερα απο ηχογράφηση κ' συγκεκριμένα όλη τη διαδικασία (απο το στήσιμο μικροφώνου μέχρι την μεταφορά στο pc) καθώς εμένα με ενδιαφέρει προσωπικά κ' φαντάζομαι κ' άλλους συμφορίτες...

 

Είναι τελικά απλό και πρακτικό το MD για μια απλή ηχογράφηση πρόβας?

 

Τα δεδομένα μεταφέρονται εύκολα στο pc?

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι mini disc και ιστοριες,...

κανε μια live ηχογραφηση,θα δωσεις τα διπλα λεφτα απο την προβα και θα σου βγει πολυ καλυτερη ποιοτητα!Αν εχεις καλο ηχοληπτη πες του να κανει 1 ωρα ηχογραφηση φωνη-οργανα να δεις πως ακουγεστε live και 1 ωρα μονο τα οργανα να δεις πως ακουγεστε σε studio recording.

Ετσι αμα σου βγουν καλα τα οργανα,εχεις και την δυνατοτητα να ηχογραφησεις και την φωνη αργοτερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως εγώ παρήγγειλα σήμερα αυτό κ θα δούμε τι λέει.

 

Μέχρι στιγμής έχω κάνει μία ηχογράφηση σε στούντιο με δικά μου μέσα (laptop+2 πυκνωτικά) και το αποτέλεσμα ήταν μια χαρά(για ερασιτεχνική ηχογραφηση πρόβας),τις στιγμές που οι εντάσεις μας ήταν σωστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Tελικα δεν ειναι καλη επιλογη.Τουλαχιστον για χρηση με το MD...

Ο λογος ειναι οτι τα MD (τα Sony τουλαχιστον αν κ δεν ξερω αν το κανουν ολα) εχουν ενα συστημα εξοικονομησης μπαταριας κ κανουν καποιους ήχους (μηχανικους κατα τη διαρκεια του playback ή του rec)...οσοι εχουν MD θα το γνωριζουν.Το μικροφωνακι αυτο λοιπον τον πιανει πεντακαθαρα αυτον τον θορυβο μιας κ ειναι πυκνωτικο κ πολυ κοντα σττην πηγή του .Ειναι σαν να ηχογραφεις με πυκνωτικα κ να τα εχεις τοποθετησει πανω απο τα ελαττωματικα ανεμιστηρακια καποιου παλιου pc.

 

Θα προσπαθησω να ελαττωσω το προβλημα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο προεκταση για να απομακρυνω το μικροφωνο απο τη συσκευη βεβαια και αν λειτουργησει αυτο θα ειναι καλη περιπτωση.Τουλαχιστον φανταζομαι θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο καποιο μικροφωνακι με ενσωματωμενο καλωδιο...

 

ΥΓ.thnx apost :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να ελαττωσω το προβλημα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο προεκταση για να απομακρυνω το μικροφωνο απο τη συσκευη βεβαια και αν λειτουργησει αυτο θα ειναι καλη περιπτωση.Τουλαχιστον φανταζομαι θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο καποιο μικροφωνακι με ενσωματωμενο καλωδιο...

 

Για να μην αφηνω φλου το θεμα,τελικα πηρα μια προεκταση και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Δεν ηχογραφει σαν το λαπτοπ,αλλα σε κοντινη ποιοτητα και οι ευκολιες στην ηχογραφηση ειναι πολυ χρησιμες.πχ γραφεις μονο το κομματι κ οχι ολη την προβα μιας και το εχεις διπλα σου και η διαδικασια περιοριζεται σε ενα stop και ενα rec,σβηνεις αυτοματα ενα κακο take κλπ. :wink:

(Αν καποιος το εχει απορία,το MD εχει ρυθμιση για το rec level.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα φορητό DAT της Sony, το TCD-D7

που δέχεται αυτό ακριβώς το μικρόφωνο,

και το έχω βάλει στο μάτι.

 

Η ποιότητα του μικροφώνου τελικά πως σου φαίνεται;

Να το πάρω για να ηχογραφώ ήχους στο φυσικό περιβάλλον,

πχ ιδιόρρυθμα χτυπήματα από πέτρες, ξύλα, φωνές ανθρώπων κλπ,

που δεν γίνονται στο στούντιο;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιοτητα του μικροφωνου ειναι καλη,αλλα μη φανταστεις οτι ξερω και πολλα απο μικροφωνα ή οτι εχω ακουσει και πολλα πυκνωτικα.Η γνωμη μου ειναι οτι τα βγαζει τα λεφτα του.

 

Εμενα μου κανει μια χαρα για αυτα που το θελω (ηχογραφηση ιδεων στην κιθαρα,προχειρη ηχογραφηση προβας σε στουντιο και ηχους απο το περιβαλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου