Προς το περιεχόμενο

Πως να ηχογραφήσω την πρόβα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε αδερφε, απλα επειδη αναφερθηκε και αυτο μεσω μικροφωνου, λεμε τις αποψεις μας ΚΑΙ σε αυτο.

μπορεις να κανεις και μια ψιλοσωστη ηχογραφηση χωρις να μπλεξεις με κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν πάρει mix από την κονσόλα, το αποτέλεσμα θα βγεί ΜΑΠΑ. Γι αυτό καλύτερα να μην πάρει σήμα από την κονσόλα. Για να βγεί σωστός ήχος με σήμα από την κονσόλα χρειάζεται άλλη διαδικασία που ΔΕ θέλει να την κάνει διότι - για τα επίπεδα μιας πρόβας - είναι μπελάς.

 

Κατά τα άλλα, όντως με ένα δημοσιογραφικό μπορεί να έχει πρόβλημα αλλά, πιστέψτε με, αν μπορέσεις να βγάλεις ήχο με δημοσιογραφικό τότε είσαι σε ΠΟΛΥ καλό δρόμο ως μπάντα... Φτιάξτε το παίξιμο και τις ενορχηστρώσεις σας και μην πετάτε πολλά απ' τα χρήματά σας. Λέω τώρα... :roll:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μαζι σου φιλε nikosm.

αν βεβαια θελει ηχογραφηση μιας προβας.

αν ζηταει κατι αλλο, τοτε αναγκαστικα παιζει θεμα κονσολας, αλλα ειναι αλλο ζητημα εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για τις απαντησεις παιδια! Μεχρι τωρα ηχογραφουσαμε την προβα με ενα δημοσιογραφικο αλλα μπουκωνε απιστευτα + οτι για να περασεισ την προβα απο κασσετα στον υπολογιστη ειναι μανουρα. Μολις πηρα ενα MINI DISC RECORDER λοιπον + το ειδικο mic του κ αναμένω την επομενη προβα για να το δοκιμασουμε εκτος κονσολας φυσικα. Ελπιζω να εχει καλυτερο αποτελεσμαμιας και μου εχουν πει οτι οι συχνοτητες που πιανει δεν ειναι ιδιεσ με ενα απλο δημοσιογραφικο κασσετοφωνακι. Ρε παιδια ομως λυστε μου μια απορια : στο MINI DISC ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΣ π.χ τραγουδια αν θες να ακουσεις ? Πατας REC ενω ειναι συνδεδεμενο με μια "πηγη" που παιζει καποια ????? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ένας τρόπος είναι αυτός και ο άλλος μέσω software που συνοδεύει το mini disc αν δεν υπάρχει το λογισμικό αυτό δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι οι μοναδικοι τροποι για να περασεις τραγουδια σε mini disk. δυστυχως ειναι λιγο ζορι αλλα η ποιοτητα ειναι φοβερη.

καλη ηχογραφηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο! Νομίζω θα μείνετε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα. Βάλτε κάποιο φίλο (κατά προτίμηση τον αδελφό του ντράμερ 8O ) να πειραματίζεται με τις θέσεις του mic όσο εσείς παίζετε. Αν υπάρχει επιλογέας στο mic βάλε τον στις 120 μοίρες. Αυτά...

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru
αυτοι ειναι οι μοναδικοι τροποι για να περασεις τραγουδια σε mini disk. δυστυχως ειναι λιγο ζορι αλλα η ποιοτητα ειναι φοβερη.

καλη ηχογραφηση!

 

Φίλε apost...για να μην γίνουν παρανοήσεις και οδηγηθούν κάποιοι σε λάθος συμπεράσματα, πρέπει να πω ότι το mini disk χρησιμοποιεί απωλεστικό αλγόριθμο (και συγκεκριμένα τον Atract της sony) για να κωδικοποιήσει το σήμα που εισέρχεται σε αυτό, με συνέπεια ο ήχος του να είναι αρκετά κατώτερος από το stantard του cd..

 

σίγουρα είναι καλύτερος από τους ΧΑΜΗΛΟΥΣ ρυθμούς συμπίεσης άλλων αλγορίθμων όπως του lame πχ, αλλά δεν παύει να είναι απωλεστικός με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

(χωρίς παρεξήγηση, απλά για την τάξη των πραγμάτων...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου