Προς το περιεχόμενο

Pre vs post master volume


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θα ήθελα να ενημερωθώ για οποιον ξέρει κ θέλει να βοηθησει

1) υπάρχουν μόνο αυτά τα 2 είδη mv.  Πέρα από τα power scaling κλπ

2) ποτέ χρησιμοποιούμε το καθένα; είναι σωστό ότι το pre αφαιρεί gain? 

3) η χρήση του καθενός από τα δύο έχει σχέση και με το τι κύκλωμα έχει ο ενισχυτής μας ή άσχετο; ότι μας αρέσει δλδ; 

Ρωτάω για τον εξής λόγο. Σε έναν ενισχυτη μου άλλαξα το post mv σε pre και ξαφνικά ο ενισχυτής κρατάει την καθαρότητα του σε πολυ μεγάλο εύρος διαδρομής. Όταν δεν χρησιμοποιώ το mv (μπορώ να το χω εκτός) δε συμβαίνει το ιδιο(σπάει δλδ) μετά το 5. Πολύ βολικό το mv έτσι για το σπίτι, για εκτος δεν ξέρω ακόμα. Επισης να πω ότι το άλλαξα γτ πριν όταν είχα το post mv σε χαμηλές εντάσεις σπιτιού με το mv στο 2 3 και το volume στο 3, 3,50 άρπαζε κάπως περιεργα. 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pre=Πριν, Post=Μετά

Αν μιλάμε για κανονικά volume knobs, αυτό σημαίνει ότι το Pre-volume χρησιμοποιεί το καθαρό σήμα (DI), ενώ το post ανεβοκατεβάζει το τελικό σήμα χωρίς να κάνει καμία επιπλέον επεξεργασία.

 

Μάλλον όμως εννοείς Pre-Post Phase Inverter Master Volume, και απ'ότι διαβάζω είναι πιο πολύπλοκο. Ίσως βοηθούσε να γράψεις ποιο μοντέλο που χρησιμοποιείς, ή να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Μάλλον όμως εννοείς Pre-Post Phase Inverter Master Volume, και απ'ότι διαβάζω είναι πιο πολύπλοκο. Ίσως βοηθούσε να γράψεις ποιο μοντέλο που χρησιμοποιείς, ή να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία.

Σ ευχαριστω για την απαντηση.Ναι αυτο εννοω. Ουτε ξερω το μοντελο και το σασι δεν τ ανοιγω τωρα. Ειναι μανικι.

Περισσοτερο θελω ν μαθω κ εγκυκλοπαιδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι καταλαβαίνω, όταν το ενεργοποιείς, το σήμα σπάει σε 2 σχεδόν πανοποιότυπα, και έτσι δημιουργείται ένα phase-cancellation εφέ που όχι μόνο αλλάζει τον ήχο, αλλά και κάνει την ένταση να πέφτει, επειδή τα σήματα τέτοιου τύπου αυτο-αφαιρούνται.

Υπάρχουν διάφορα βιντεάκια που μπορούν να σου πουν πολλά περισσότερα με λεπτομέρεια:

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To post inverter master volume ήταν της μόδας πριν καμιά 10ετια αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί. Ίσως για marshall κυκλώματα που θέλει κάποιος να ακούγονται gainy σε χαμηλές εντάσεις; Μπορεί.

 

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, το pre master volume ακούγεται λίγο πιο weak και thin αλλά από την άλλη το post mv ακούγεται υπερβολικά fuzzy. Προτιμώ το pre. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ίσως για marshall κυκλώματα που θέλει κάποιος να ακούγονται gainy σε χαμηλές εντάσεις

αυτό παρατήρησα και γω..... πολύ gain από πάρα πολύ νωρίς περισσότερο απ' ότι αν δεν είχα το μάστερ volume. Και όχι ωραίο gain , κάπως περίεργο. και για παίξιμο στο σπίτι μάλλον δεν βοηθάει καθόλου.

Και γω το pre προτιμώ μάλλον, αλλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι σχεδόν δε σπάει ποτέ. Και ο ενισχυτής μου έχει ωραίο drive αν θελήσω να το χρησιμοποιήσω.

Άρα καταλήγω ( πάντα για το σπίτι μιλώ, στην πρόβα άλλη ιστορία)δλδ αν θέλω να παίρνω drive από τον ενισχυτή με attenuator και με πετάλια να βάζω το μαστερ...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου