Προς το περιεχόμενο

Αναρτήστε το μουσικό σας όργανο με τις περισσότερες αλλαγές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαστε της μοντίφας και των πειραγμάτων, ας δείξουμε το πιο ταλαιπωρημένο το πιο αλλαγμένο.

Ας γράψουμε και μια ιστορία, μια ενημέρωση μια ίντριγκα.

Κάνω την αρχή

 

Αγοράστηκε από το DV247 . Θέλαμε να επισκευάσουμε μια Chinaστράτ και μας έβγαινε φθηνότερα τότε, να αγοράσουμε κιθάρα από την επιλογή αγοράς ανταλλακτικών. Η κιθάρα που παραγγείλαμε ήταν ΜΑΥΡΗ. Αλλά παραλάβαμε ΡΟΖ.   😆

Το σώμα της, κάποιο αφρόξυλο αγνώστου πατρός μητρός και οργφανοτροφείου, πανάλαφρο δε, για καιρό ήταν στα αζήτητα του σπιτιού μου. Βρέθηκε μπράτσο όμορφο Fender original, του 2013 νομίζω, modern C μαζί με τα κλειδιά που φορούσαν οι τότε AM Standard.

To pickguard ούτε που θυμάμαι από τι κιθάρα και σε πόσες το έχω χρησιμοποιήσει. Έχει μια πατίνα χρόνου προς το λαχανοκρέμ πολύ πολύ ανοιχτόοοο έως αδιόρατο.

Συνήθως στη συγκεριμένη κιθάρα έπαιζα με pickguard ala Strat Blacktop HH .

Εκτός από την προφανή χρήση με Bill Lawrence έχουν κατά καιρούς μπει διάφοροι μαγνήτες από φτηνοκινέζους .

Η παρούσα χρήση έχει bridge από Tele Squier εικοσαετίας. Μεσαίο από μια παλαιά Strat Sound Center . Neck από Aria Pro II Korea.

Tριθέσιος διακόπτης από Les Paul. Ο μεσαίος μαγνήτης μόνιμα σε σειρά με τους άλλους δύο για noise canceling.

Stratostratoula.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω αλλάξει τα φώτα σε καμία μου κιθάρα. Μαγνήτες, ηλεκτρικά, saddles, και καμία γέφυρα στο τσακιρ κέφι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο, τι να ποστάρω, 3 έχω όλες και όλες, το μόνο που έχει μεινει ανέγγιχτο και στις 3 είναι το σώμα αυτό καθαυτό.

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Νο πρόμπλεμ. Βάλε και φωτό. Μια εικόνα χίλιες λέξεις.

 

Μα δεν θα φανεί τιποτα το ιδιαίτερο από τις φωτογραφίες...

 

2 απο τις 3 κιθάρες μου έχουν υποστεί ακριβώς τις ίδιες αλλαγές, ή 3η ακολουθεί από πολύ κοντά.


Σε γενικές γραμμές μιλάμε για φάγωμα μπράτσου στο πίσω μέρος, αλλαγή radius ταστιέρας, τάστα (άλλη διάσταση και ενίοτε και υλικό), locking tuners, αλλαγή nut, αλλαγή string tree, aftermarket bridge plate, top plate screws, block, saddles και tremolo springs, χειροποίητο tremolo arm, pickguard (με notch mod για να μην χρειάζεται να λυνω μπράτσο κάθε φορά που θέλω να ρυθμίσω relief), wiring και μαγνήτες.

 

ΥΓ: αναλυτικά εδώ

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ναι, αλλά έβαλες 10-38;


Όχι τις κρατάω για όταν πάρω τέλε. Άσε που άμα βάλω 10-38 σε long-scale 7χορδη δε ξέρω και γω τι θα γίνει...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχω αλλάξει χορδές, μετράει?

 

Άλλοι κρατάνε τις χορδές και αλλάζουν τις κιθάρες.

  • Like 1
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αναρτήστε το μουσικό σας όργανο με τις περισσότερες αλλαγές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου