Προς το περιεχόμενο

Πόση μνήμη βλέπουν τα Windows


dima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο σίγουρο ειναι ότι την μνήμη την βλέπουν τα Pro και όχι τα HOme. Απο κει και πέρα η Microsoft υποστηρίζει ότι τρώγεται μνήμη λόγω των pci devices και ότι ειναι λογικό να δεις 3.5 gb. Απο την αλλη αλλοι λένε ότι τα 32bit δνε πάνε από 2 gb. Αυτό ίσχύει σίγουρα. Γενικώς ειναι κάτι που αποτελεί χαος και ακόμα κι αν ψάξεις στο google θα δεις ότι μπορείς με κάποιες εντολές στο boot.ini να φτάσεις τα 3.5 gb ,όχι παραπάνω.. Go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

tugito εμενα διχνει 3.25.... τι στο καλο???? τωρα ακουστικε πως φτεει το bios δεν νομιζω να φτεει γιατι το pc οταν κανει boot διχνει ξεκαθαρα 4gb ram και μερικα softvare διχνουν 4 και το nero που χρησιμοπιοιω για την εγγραφη τον cd/dvd διχνει κανονικα 4! μονο τα ρημαδιασμενα windows δεν διχνουν...general properties τον windows χρ δεν δηχνουν... τωρα ρωταω το εξης τι γινετε σε αυτην την περιπτοση??για να βλεπουν μερικα προγραματα 4gb διλαδι τα χρισιμοπιουν και τα 4gb η 3.25gb δηλαδη αυτα του general properties τον windows χρ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι το bios βλεπει(αναγνωριζει...) 4 gb,αυτο δεν σημαινει οτι τα εκμεταλλευεται σωστα...διαφορα update bios που εχω δει διορθωνουν διαφορα τετοια προβληματα...παρ΄ολα αυτα παλι δεν ειναι σιγουρο οτι τα windown kai ta 4 gb σε περιπτωση που γινεται share τησ μνημης για οποιοδηποτε λογο....το ζητημα ομως ειναι οτι οτιδηποτε και να γινεται share ta 3.25gb που βλεπει το μηχανημα σου μου φαινονται λιγα...ισως ομως για το συστημα σου να ειναι και φυσιολογικο...ειναι νομιζω ενα απο τα ζητηματα που δυσκολα μπορει να λυθει και να διερευνηθει σε καποιο forum... :? :? :? :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech καταλαβενω το τι μου λες...αλλα το μηχανημα μου "μητρικη " μπορει να παρει μεχρι 8gb το γραφει μεχρι και στην σισκεβασια του!!! ρε την πλιρωσα 260 ευρω μην με ξενερονετε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech καταλαβενω το τι μου λες...αλλα το μηχανημα μου "μητρικη " μπορει να παρει μεχρι 8gb το γραφει μεχρι και στην σισκεβασια του!!! ρε την πλιρωσα 260 ευρω μην με ξενερονετε!!!!

Χτύπα μια ωραιότατη 64μπιτη διανομή Linux, ας πούμε Debian, και θα δεις ότι δεν φταίει η μητρική σου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech καταλαβενω το τι μου λες...αλλα το μηχανημα μου "μητρικη " μπορει να παρει μεχρι 8gb το γραφει μεχρι και στην σισκεβασια του!!! ρε την πλιρωσα 260 ευρω μην με ξενερονετε!!!!

 

η μητρικη σου μπορει να παιρνει και 50 gb. Το θεμα ειναι ομως οτι τα windows δεν προκειται να την αναγνωρισουν. Ακομα και 8gb να βαλεις, παλι τα ιδια θα σου βγαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγο παραπανω τρεξιμο κ ψαξιμο θα βγαλεις καποια ακρη.....αν οχι...κανε λιγη υπομονη μεχρι να ''στρωσουν'' τα 64bit windows....η μαλλον μεχρι ολες οι εταιρειες(hardware k software..) να τα στηριξουν καλυτερα.. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου