Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια,μην την ψαχνουμε,εχει γινει ενα ανεπαναληπτο

συνονθυλευμα απο κουλτουρες,μουσικες,νοοτροπιες,ντυσιμο,κτλ κτλ...

Την ταση του 'μουσικη=ντυσιμο' καλο θα ηταν να την αφησουμε στις προηγουμενες γενιες.Παρ ολα αυτα,δεν μπορω να μην κραξω τα

παλλικαρακια που ειναι σαν τα παιδια του 'the wall' πριν μπουνε στην κρεατομηχανη.. :lol:

Θα πρεπει να παραδεχτουμε ομως οτι το 'classic rock' ηταν,ειναι και θα

ειναι μια μουσικη επαναστατικη.

Ετσι την καταλαβαινω εγω τουλ. απο τα μηνυματα που περνουσε(και ακομα

περναει )...

peace...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είναι μια ερωτηση που θα βαλει τα πράγματα στην θεση τους. Πραγματικα θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτό. "σε τι επαναστατει σημερα ενας ροκας"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ροκιά, και δη η κλασσικοροκιά, είναι στυλ που ή το αποκτάς και σου μένει, ή το φοράς σα μόδα και περνά.

 

Στα 40-45 φαίνεται ο πραγματικός ροκάς. Διότι κατ΄αρχήν αυτός έζησε τον 5ο αιώνα του κλασσικού ροκ. Έτσι, αν νοιώθει ακόμα ότι πιέζεται από τις καταστάσεις που τον περιβάλλουν, αν ψάχνει διέξοδο στα μοντεράτα τετράμπιτα, και στα γλυκά σόλα της ηλεκτρικής, αν η όλη παρουσία του (ντύσιμο - εμφάνιση - συμπεριφορά) δείχνει ότι έχει αποκυρήξει το "είμαι πετυχημένος - θέλω να πετύχω" στυλ, αν τη βρίσκει ακόμα με την ίδια μουσική που την έβρισκε πριν από 25-30 χρόνια...

 

Ροκ δεν είναι απαραίτητα επανάσταση. Είναι όμως προσωπική απελευθέρωση. Βεβαίως, το ροκ δεν είναι ο μοναδικός τρόπος για να φτάσει κανείς σε αυτήν. Ούτε είναι κακό να μην είναι κάποιος ροκάς. Ας είναι αυθεντικός κι ας είναι ότιδήποτε...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, το ροκ είναι από τις πιό διαχρονικές αξίες.

Ντίσκο, ραπ και τσιφτετέλια έρχονται μέρα και φεύγουν νύχτα, το ροκ όμως παραμένει, εξελίσσεται, μεταλάσσεται και καμιά φορά μας πρήζει τα σκώτια.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς στο φόρουμ να πιστεύει ότι η λέξη ροκ περιγράφει απλώς ένα ηχόχρωμα και ότι είναι μέρος τον ακουσμάτων που μπορεί κάποιος να έχει ώστε να περνάει πιο ευχάριστα η μέρα και η ζωή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πράματα είναι αυτά που λές ρε συ ritchie, μήπως είσαι ... αιρετικός;;;

Στην (μ)πυρά, στην (μ)πυρα! :D :D :D

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου